Słońce z umiarem

bialyorzel24.com 5 godzin temu

Słońce potrafi być dobroczynne – poprawia nastrój, dostarcza witaminy D, zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak latem, zwłaszcza w czasie fali upałów, jego nadmiar może poważnie zaszkodzić – zarówno skórze, jak i całemu organizmowi. Poparzenia, fotostarzenie, przegrzanie czy odwodnienie to realne zagrożenia, których można uniknąć, stosując kilka prostych zasad.

Fot. Archiwum WEM

Filtry przeciwsłoneczne

Wciąż wiele osób wychodzi z założenia, iż „opalenizna to zdrowie”, a krem z filtrem to coś, po co sięga się tylko na plaży. Tymczasem promieniowanie UV działa codziennie – choćby w cieniu, choćby w pochmurny dzień. Skutki kumulują się latami: od przebarwień i zmarszczek, po zwiększone ryzyko nowotworów skóry, w tym czerniaka.

Latem warto używać kremów z filtrem SPF minimum 30, a przy jasnej karnacji lub dłuższym przebywaniu na słońcu – choćby SPF 50. Krem należy nakładać 30 minut przed wyjściem na zewnątrz i ponawiać aplikację co 2 godziny lub po kąpieli. Szczególną uwagę warto zwrócić na twarz, kark, uszy, ramiona i stopy – to miejsca często pomijane, a wyjątkowo narażone.

Ubranie i cień

Oprócz kremów, skuteczną ochroną są także ubrania z lekkich, przewiewnych tkanin, najlepiej w jasnych kolorach. Na rynku dostępne są też tekstylia z filtrem UV – idealne dla dzieci, osób starszych lub tych o bardzo wrażliwej skórze. Latem warto zawsze mieć przy sobie czapkę z daszkiem lub kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400.

Między godziną 11:00 a 16:00 – kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze – najlepiej unikać bezpośredniego słońca. Warto wtedy szukać cienia, zostać w domu lub wybrać klimatyzowane wnętrza, zwłaszcza w czasie fali upałów.

Przegrzanie i udar cieplny

Wysokie temperatury mogą doprowadzić nie tylko do poparzeń, ale i do poważniejszych problemów, takich jak udar cieplny. Objawia się on m.in. zawrotami głowy, nudnościami, przyspieszonym tętnem, osłabieniem, a choćby utratą przytomności. Szczególnie narażone są dzieci, seniorzy i osoby z chorobami przewlekłymi.

Aby temu zapobiec, należy:

  • pić dużo chłodnych płynów (ale nie lodowatych)
  • unikać intensywnego wysiłku w pełnym słońcu
  • nosić luźne ubrania i nakrycie głowy
  • regularnie chłodzić ciało wodą lub przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś objawy przegrzania – natychmiast przenieś się w chłodne miejsce, wypij wodę i zastosuj chłodne okłady. W cięższych przypadkach konieczna jest pomoc medyczna.

Pielęgnacja po słońcu

Nawet jeżeli uniknęliśmy poparzenia, skóra po dniu spędzonym na słońcu potrzebuje regeneracji. Warto po kąpieli zastosować łagodzące balsamy po opalaniu, najlepiej z aloesem, pantenolem lub wodą termalną. Unikajmy natomiast produktów z alkoholem, które mogą dodatkowo wysuszać naskórek.

Dobrym nawykiem jest także stosowanie serum antyoksydacyjnego z witaminą C – nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry przed promieniowaniem UV.

Mądre korzystanie ze słońca

Lato to czas, kiedy chcemy ładować baterie i cieszyć się pogodą. Warto jednak pamiętać, iż słońce – choć przyjemne – wymaga szacunku. Ochrona skóry, nawodnienie i unikanie przegrzania to klucz do zdrowych, bezpiecznych wakacji. Lepiej zapobiegać niż leczyć – i dotyczy to zarówno oparzeń, jak i bardziej ukrytych skutków działania promieni UV.

WEM

5 złotych zasad bezpiecznego opalania

1. Nakładaj filtr wcześniej i często
Stosuj krem z filtrem SPF 30 lub 50 co najmniej 30 minut przed wyjściem na słońce. Powtarzaj aplikację co 2 godziny i po każdej kąpieli.

2. Unikaj słońca w południe
Najsilniejsze promieniowanie UV występuje między 11:00 a 16:00. W tym czasie najlepiej szukać cienia lub zaplanować przerwę od plaży.

3. Chroń głowę i oczy
Noś kapelusz lub czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400 – to nie tylko komfort, ale i ochrona przed udarem i zaćmą.

4. Pij wodę regularnie
Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie. Latem organizm szybciej się odwadnia – pij małe porcje wody przez cały dzień.

5. Regeneruj skórę po opalaniu
Po dniu na słońcu stosuj chłodzące balsamy z aloesem lub pantenolem. Unikaj kosmetyków z alkoholem, które wysuszają skórę.

Domowy balsam po opalaniu (łagodzący i chłodzący)

Składniki:

  • 1/4 szklanki żelu z aloesu (możesz kupić gotowy lub wycisnąć świeży z liścia aloesu)
  • 2 łyżki oleju kokosowego (najlepiej nierafinowanego)
  • 1 łyżka masła shea
  • 10 kropli olejku lawendowego (opcjonalnie – działa kojąco i antyseptycznie)

Przygotowanie:

  1. Masło shea i olej kokosowy rozpuść delikatnie w kąpieli wodnej.
  2. Odstaw do lekkiego przestudzenia, a następnie dodaj żel aloesowy i olejek lawendowy.
  3. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż powstanie jednolita, kremowa konsystencja.
  4. Przelej do czystego słoiczka. Przechowuj w lodówce do 2 tygodni.
  5. Stosuj na skórę po opalaniu – gwałtownie łagodzi podrażnienia i chłodzi.
Idź do oryginalnego materiału