Skóra licowa to najpopularniejszy rodzaj skóry naturalnej. Czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

g.pl 18 godzin temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Skóra licowa jest szeroko wykorzystywana w przemyśle odzieżowym, obuwniczym oraz przy produkcji galanterii skórzanej. Jak powstaje skóra licowa, czym się charakteryzuje i dlaczego warto ją wybierać?
Skóra licowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów skóry naturalnej. Wyroby ze skóry licowej wyróżniają się wysoką jakością i trwałością, a ponadto są bardzo eleganckie. Jak należy pielęgnować skórę licową?


REKLAMA


Zobacz wideo Nietypowe zastosowania skórki od banana. Wyczyścisz nią między innymi... skórzane buty!


Skóra licowa — co to znaczy?
Czym jest skóra licowa, co to za materiał i jak należy o niego dbać? Skóra licowa to jedna z najpopularniejszych skór naturalnych. Wyróżnia się gładką, błyszczącą powierzchnią, która powstaje w kilkuetapowym procesie produkcji. Składają się na niego następujące etapy:


wybór skóry — zwykle są to skóry bydlęce, cielęce i jagnięce
licowanie — jest to najważniejszy etap produkcji skóry licowej, który polega na tym, iż zewnętrzna warstwa skóry jest poddawana dokładnemu szlifowaniu i wygładzaniu
barwienie — jest to etap, w czasie którego skóra jest poddawana barwieniu na pożądane kolory
impregnacja — to końcowy etap produkcji, który polega na pokryciu skóry warstwą wosku, mającego za zadanie ochronę materiału przed zabrudzeniami i wilgocią.


Skóra naturalna licowa — jakie ma zalety?
Jakimi zaletami wyróżnia się skóra naturalna licowa? Skóra licowa cieszy się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem. Jest szeroko wykorzystywana w przemyśle tekstylnym, co ma swoje uzasadnienie. Produkty wykonane ze skóry licowej charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania i trwałością, dzięki czemu mogą służyć przez naprawdę długi czas. Skóra licowa jest elastyczna i bardzo dobrze dostosowuje się do ciała (zarówno odzież, jak i buty). Jest to materiał naturalny, dlatego skóra człowieka w nim "oddycha". Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to miękkość skóry licowej. Jest ona bardzo przyjemna w dotyku, a jej gładka powierzchnia i połysk sprawiają, iż produkty wykonane ze skóry licowej prezentują się bardzo elegancko. Skóra licowa ma ponadto bardzo przyjemny zapach, który utrzymuje się na produktach przez bardzo długi czas.
Skóra naturalna licowana — do czego jest wykorzystywana?
Do czego jest wykorzystywana skóra naturalna licowana? Skóra licowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym, obuwniczym oraz przy produkcji galanterii skórzanej. Ze skóry licowej powstają najbardziej eleganckie kurtki, płaszcze, a także spodnie, spódnice i sukienki. Skóra licowa jest wykorzystywana także do produkcji rękawiczek i pasków do spodni. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także buty wykonane ze skóry licowej. Skóra licowa najczęściej jest wykorzystywana do produkcji obuwia wizytowego (półbuty, sztyblety) oraz jesienno-zimowego. Skóra licowa jest wykorzystywana także do produkcji torebek, aktówek oraz portfeli. Powstają z niej również m.in. sofy do salonu oraz fotele samochodowe.
Skóra licowana — jak o nią dbać?
Skóra licowana jest bardzo trwała, jednak aby zachowała swoją wysoką jakość na długi czas, należy odpowiednio o nią dbać. Skóra licowa wymaga szczególnych sposobów pielęgnacji. Wyroby ze skóry licowej warto regularnie czyścić z zabrudzeń. Najlepiej używać do tego celu lekko zwilżonej szmatki i unikać długiego poddawania działaniu wody. Skórę licową należy dokładnie wytrzeć do sucha. Do czyszczenia wyrobów ze skóry licowej należy używać delikatnych środków. Produkty o silnym działaniu mogłyby odbić się negatywnie na jakości produktu i w tym przypadku lepiej ich unikać. Aby zachować wyroby skórzane w dobrej kondycji na długi czas, należy je regularnie impregnować i natłuszczać specjalnie dedykowanymi do tego balsamami i kremami. Można je nabyć m.in. w sklepach obuwniczych i sklepach z galanterią skórzaną.


Skóra licowa — buty pod szczególną ochroną
Jak dbać o obuwie, w których dominującym materiałem jest skóra licowa? Buty wykonane ze skóry licowej również wymagają szczególnej pielęgnacji. Obuwie bardziej niż inne elementy garderoby (np. torebki czy skórzane portfele) jest narażone na szkodliwe działanie wilgoci i brudzi się każdego dnia. W przypadku butów wykonanych ze skóry licowej ważne jest regularne mycie i usuwanie zabrudzeń na bieżąco. Należy używać do tego bardzo delikatnych środków. Obuwia skórzanego nie moczymy w wodzie, ani nie pierzemy w pralce. Bardzo istotną czynnością pielęgnacyjną jest impregnowanie obuwia. Dzięki temu zabezpieczamy je przed wilgocią i działaniem innych czynników szkodliwych. Obuwie wykonane ze skóry licowej warto polerować pastą do butów. o ile nie korzystamy z obuwia przez jakiś czas, należy do środka włożyć prawidła, których zadaniem jest zabezpieczenie butów przed odkształceniami.
Zobacz też: Jak prać buty, by wyglądały jak nowe? Niektórych par lepiej nie wkładać do pralki
Idź do oryginalnego materiału