Skocznia narciarska Orlinek – doskonały punkt widokowy w Karpaczu

grafywpodrozy.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Skocznia narciarska Orlinek to doskonały punkt widokowy w Karpaczu. Nieczynna już skocznia została najwyższą wieżą widokową w Karpaczu.


Skocznia narciarska Orlinek to już obiekt historyczny. Kiedyś odbywały się tu zawody, rekord skoczni należy do Adama Małysza, ale to już przeszłość. Dzisiaj skocznia otwarta jest dla turystów i służy za świetny punkt widokowy. Wieża ma wysokość 54 metry, ale położona jest na wzniesieniu i wydaje się, iż jesteśmy na o wiele większej wysokości. Widoki są cudowne, ale wejście wymaga trochę odwagi. To świetna przygoda.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Początki skoków narciarskich w Karpaczu
  • Skocznia narciarska Orlinek – historia
  • Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Skocznia narciarska Orlinek

Informacje praktyczne

  • Skocznia Narciarska Orlinek znajduje się przy ul. Olimpijska 9 w Karpaczu,
  • w cenie biletu mamy darmowy parking obok skoczni,
  • punkt widokowy czynny jest w okresie letnim w godzinach 10:00-18:00 w okresie zimowym do 16:00,
  • uwaga przy niesprzyjającej pogodzie punkt widokowy jest zamknięty,
  • bilet normalny kosztuje 19 zł, ulgowy 14 zł,
  • wejście na samą górę nie jest takie łatwe, pod nogami mamy ażurowe stopnie i konstrukcja trochę pracuje przy silniejszym wietrze, ale widoki wynagrodzą wysiłek i pokonanie lęku.
Skocznia narciarska Orlinek
Skocznia narciarska Orlinek

Początki skoków narciarskich w Karpaczu

Początków skoczni narciarskich w Karpaczu należy szukać w końcu XIX wieku. Wówczas na potrzeby zawodów sportowych usypywano małe progi. Jeden z nich powstał nad Małym Stawem. Często dla treningów wystarczyły progi usypane ze śniegu. Oczywiście na takich skoczniach osiągana zupełnie inne wyniki niż współcześnie. Często były to skoki o długości w okolicach 10-15 metrów. Pierwszym obiektem zbudowanym na stałe była skocznia na Hali Szrenickiej, która powstała w roku 1905. Rok później odbyły się tu pierwsze oficjalne zawody, oczywiście w ramach mistrzostw Niemiec.

Skocznia narciarska Orlinek
Skocznia narciarska Orlinek

Skocznia narciarska Orlinek – historia

W roku 1912 w okolicach obecnego hotelu Orlinek zbudowano pierwszą drewnianą skocznię z prawdziwego zdarzenia. Skocznia znajdowała się w odległości około 200 metrów od dzisiejszej metalowej konstrukcji. Niemiecka nazwa brzmiała Schneekoppenschanze, co możemy tłumaczyć jako — Skocznia pod Śnieżką. Obiekt w roku 1932 przeszedł dużą modernizację. Rekord skoczni wynosił 45,5 m i ustanowił go niemiecki skoczek Karl-Heinz Breiter w 1938 roku. Po II wojnie światowej z powodu fatalnego stanu technicznego skocznię rozebrano, ale już w roku 1946 rozpoczęły się prace budowlane nad nową skocznią.

Znowu była to konstrukcja drewniana nad budową, której czuwał legendarny Stanisław Marusarz. Nazwa Orlinek upamiętniała istniejącą w Karpaczu w latach 1945-1946 Szkołę Orląt. Skocznia działa aż do roku 1962, kiedy wichura zniszczyła wieżę najazdową. Kolejna skocznia otwarta w roku 1979 była już konstrukcją metalową. To właśnie na ten obiekt się wspinamy. Wspomnijmy jeszcze, iż rekord skoczni należy do Adama Małysza i wynosi 94,5 m. Od roku 2009 nie realizowane są już tu zawody sportowe. w tej chwili skocznia narciarska Orlinek to najwyższa wieża widokowa w Karpaczu, skąd zobaczymy cudowną panoramę na Karkonosze i miasto.

Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas

  • Kopalnia Podgórze w Kowarach – ceny biletów, zwiedzanie, dojazd i parking
  • Ruiny kościoła ewangelickiego w Miłkowie – czy ten zabytek zostanie udostępniony jako wieża widokowa?
  • Zamek Chojnik – opis szlaków, zwiedzanie i ceny biletów
  • Zamek w Karpnikach – zwiedzamy wspaniały zabytek w samym sercu Rudaw Janowickich
  • Świat Kolejek w Karpaczu – atrakcja dla całej rodziny
  • Atrakcje w Karpaczu podczas brzydkiej pogody
  • Kościół Wang w Karpaczu – godziny zwiedzania, ceny biletów i historia

Szklarska Poręba atrakcje i najciekawsze szlaki to obszerny przewodnik, który ułatwi wam poznanie tego wspaniałego regionu. Nie ograniczamy się tylko Szklarskiej Poręby. Wychodzimy poza granice miasta i pokazujemy wspaniałe szlaki górskie. Opisujemy najbardziej znane miejsca, ale również odkrywamy trasy, o których mało kto wie. Polecamy zwłaszcza te szlaki, gdzie nie spotkacie tłumów. Większość miejsc z tej listy doczekała się obszernych i wyczerpujących osobnych artykułów na naszej stronie. Publikujemy linki, które doprowadzą was do nich. Dzięki temu zaplanowanie udanej wycieczki będzie bardzo łatwe. Wychodzimy poza granice administracyjne miasta i pokazujemy kilka ciekawych miejsc oddalonych o kilkanaście kilometrów.

Szklarska Poręba atrakcje i najciekawsze szlaki – co warto zobaczyć w okolicach Szklarskiej Poręby

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału