Skansen Rochus – lokalny folklor w praktyce

tymrazem.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: skansen rochus


Skansen Rochus to najmłodszy skansen w całej Republice Czeskiej! Dopiero rozpoczyna swoją działalność i powoli się rozbudowuje, ale już realizowane projekty, jak i plany na przyszłość nastrajają pozytywnie. Skansen Rochus ma jeszcze jedną zaletę, którą odkryjecie, będąc na miejscu – niesamowite widoki na okolicę!

Lokalizacja i dojazd

Skansen Rochus znajduje się niedaleko miasta Uherské Hradiště. Dokładny adres to Mařatice 1797 (686 05 Uherské Hradiště 5). Tuż przy wejściu do skansenu znajduje się parking. Do celu prowadzi droga z płyt – nie jest to asfalt, ale samochód osobowy bez problemu sobie poradzi. Zwróćcie uwagę, iż tuż obok znajduje się winnica o tej samej nazwie i czasem nawigacja może się pomylić. Tutaj słowem kluczem jest Skansen Rochus i po takim haśle powinniście dotrzeć do celu.

Niech Was nie zmyli fakt, iż skansen ten znajduje się w regionie Slovacko. Tak nazywa się ten region i z całą pewnością jest częścią Wschodnich Moraw i Republiki Czeskiej.

Bilety i godziny otwarcia

Skansen Rochus otwarty jest tylko w sezonie. W kwietniu czynny jest dla gości w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00, w maju i październiku od czwartku do niedzieli od 10.00 do 18.00, a od czerwca do września od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00. o ile planujecie przyjechać z grupą, która liczy więcej niż 10 osób, to istnieje możliwość wizyty w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 120 CZK, a dzieci, studenci i seniorzy płacą 70 CZK. o ile wybieracie się rodzinnie (dwójka dorosłych i maksymalnie 4 dzieci) to za bilet zapłacicie 250 CZK. Dzieci do 6 roku życia mają darmowe bilety. o ile chodzi natomiast o wydarzenia i warsztaty to najlepiej każdorazowo sprawdzić na stronie lub zapytać. W skansenie można płacić kartą.

Skansen Rochus – co na miejscu?

Jak już wiecie, skansen Rochus to najmłodszy skansen w całej Czeskiej Republice. Jego teren jest spory, a budynków jeszcze nie tak wiele, ale dzięki temu czuć w nim przestrzeń. Dodatkowo niesamowite widoki na okolicę sprawiają, iż jest tam po prostu przyjemnie.

Skansen Rochus to przede wszystkim widoki, ludzie, tradycja, ale tym, co widzimy na pierwszy rzut oka, są budynki. Znajduje się tam m.in. oryginalna drewniana stodoła, przeniesiona tu z pobliskiej wsi Břestek, a kilka metrów dalej dwa kolejne folwarki i dom piwniczny ze starą piwnicą winną. Do skansenu należy także winnica, w której można zobaczyć oryginalne ule. Zobaczycie tu też drewnianą stodołę z Hradčovic z 1904 roku.

Jeżeli wybieracie się do skansenu Rochus z dziećmi, to będą one mogły wybiegać się za wszystkie czasy, a towarzystwo owieczek, królików i innych zwierząt gospodarczych na pewno umili im czas w skansenie.

Tuż obok skansenu znajduje się także park przyrody Rochus, który powstał na terenie dawnego poligonu. Rosną na nim trawy, zioła i krzewy, a wśród nich znaleźć można sporo ciekawych gatunków.

Wnętrza

Wnętrza domów, które stoją na terenie skansenu, dostępne są w większości dla zwiedzających. Urządzone są one w stylu epoki, z której pochodzą. W środku, tak jak w każdym dobrym skansenie, czas się zatrzymał i mamy wrażenie, iż gospodarze przed chwilą wyszli i zaraz wrócą. Na stole stoją kwiaty w wazonie i leżą ciasteczka a na belce pod sufitem suszy się pranie.

Nie wiem, czy każdy przewodnik ma takie podejście, ale nasz zachęcał nas do zaglądania w zakamarki, oglądania i dotykania wszystkiego, co tylko nas zainteresuje. Skansen Rochus to miejsce, które ma żyć, a patrząc tylko na eksponaty, tego życia zaznamy na pewno mniej.

Kaplica św. Rocha

Tuż nad skansenem (ale już poza jego terenem) znajduje się niezwykła kapliczka. Zlokalizowana jest na Czarnej Górze o wysokości 345 m n.p.m. Upamiętnia ona epidemię dżumy, która nawiedziła okolicę w 1680 roku. Budowę kapliczki rozpoczęto w tym samym roku, a środki pochodziły od bogatych mieszczan. W związku jednak z pożarem, który miał miejsce w 1861 roku i zniszczył dużą część miasta, prace nad ukończeniem kaplicy odwlekały się w czasie.

W 186 roku budynek został pozbawiony funkcji sakralnych i służył jako magazyn prochu dla miejscowego garnizonu wojskowego. Ponowne poświęcenie obiektu miało miejsce w 1931 roku. Duży remont przeszła ona w latach 1965-1968, aby 29 września 1968 roku zostać na nowo poświęcona trójce świętych – Rochowi, Sebastianowi i Rozalii.

Nie tylko zwiedzanie!

Jako, iż skansen Rochus jest miejscem nowym, to próbuje wyróżnić się mocno ofertą edukacyjną i warsztatową. W ciągu roku można tu przeżyć tradycyjne zapusty, Wielkanoc, stawianie słupa majowego, żniwa czy dołączyć do kolędników na Świętego Szczepana. Spośród wydarzeń, które w skansenie się odbywają warto wymienić np. Letnią Szkołę Filmową, Dzień Wietrzenia Kołdry, Otwarcie pastwisk i inne!

W skansenie prowadzone są różnorodne warsztaty. Uczestnicy mogą zgłębić tajniki produkcji garnków czy cegieł. Zaglądając do piwnicy na wino, dowiecie się wiele o tej gałęzi związanej z uprawami w regionie. Oczywiście czekać na Was będzie sporo ciekawostek o zwyczajach, ubiorach czy po prostu rytmie dnia obowiązującym na dawnej wsi.

Podczas naszej wizyty, na terenie skansenu przebywała akurat młodzież z okolicy. Spędzali tu cały dzień, poznając tajniki sztuki ludowej oraz próbowali swoich sił w gotowaniu tradycyjnych potraw. Informacji o wydarzeniach, które planowane są na terenie skansenu, szukajcie na jego stronie.

Jeżeli wybieracie się do skansenu Rochus z grupą, to do dyspozycji macie warsztaty, takie jak: Drewno to mój chleb, Znów nadszedł czas Adwentu, Od karnawału po Wielkanoc, Dzień Ty-Ziemia, Statek ma złote dno, Powrót do tradycji, Sukienka rośnie na łące, Wszystko o pszczołach, Z pola na talerz, Za ukrytymi skarbami natury.

Co w okolicy?

Okolica skansenu Rochus jest niezwykła. Z jego terenu rozpościera się niezwykły widok na okolicę. Niedaleko znajdziecie centrum miasta Uherské Hradiště, które sprawdzi się idealnie na spacer, ale ciekawych miejsc jest znacznie więcej. Najlepszym sposobem na odkrycie bliższej i dalszej okolicy będzie spojrzenie na tekst o Wschodnich Morawach, gdzie opisuję wiele miejsc, położonych bardzo blisko skansenu.

Warto odwiedzić?

Skansen Rochus nie jest typowym skansenem. Jest to miejsce nowe, ale nawiązujące do regionalnych tradycji i zwyczajów. Nie ma on wieloletniej tradycji i nie jest duży, ale pomysł, pasja, kawał terenu i niesamowite widoki sprawiają, iż uważam, iż miejsce to ma potencjał. Plany na rozbudowę tego miejsca są duże i będą się w nim z czasem pojawiać kolejne obiekty.

Jeżeli szukacie klasycznego skansenu, w którym czeka na Was duża ilość zabytków i ciekawostek to zaplanujcie wizytę np. w Rożnovie pod Radhostem.

Idź do oryginalnego materiału