Skałki Piekło pod Niekłaniem – niesamowite kształty i kolory skał z piaskowca

grafywpodrozy.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: skałki piekło pod niekłaniem


Skałki Piekło pod Niekłaniem to zespół widowiskowych skał piaskowcowych w województwie świętokrzyskim. Oficjalnie rezerwat nosi znacznie dłuższą nazwę – Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem. Wędrówka po szlaku zapewnia super widoki. Podziwiamy skały z piaskowca o oryginalnych kształtach, unikatową paproć, rosnącą w skalnych szczelinach i żmiję zygzakowatą.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem
  • Gdzie znajdują się Skałki Piekło
  • Najlepszy parking
  • Mapa naszego szlaku (długość 4,5 km)
  • Ciekawostki dotyczące Rezerwaty Skały Piekło
  • Zanokcica północna – paproć rosnąca na skałach
  • Parzydło leśne
  • Żmija zygzakowata
  • TOP 20 atrakcji w Górach Świętokrzyskich
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Skałki Piekło pod Niekłaniem – niesamowity kolor żółty i pomarańczowy

Informacje praktyczne

  • Rezerwat Przyrody Skałki Piekło znajduje się koło wsi Niekłań Wielki, w północnej części województwa świętokrzyskiego
  • darmowy parking znajduje się na początku szlaku przy ulicy Powstańców 1863 r.
  • wejście do rezerwatu jest darmowe
  • osoby poruszające się na wózku inwalidzkim bez problemu podjadą pod pierwsze skałki, ale potem będzie potrzebna pomoc,
  • można wędrować z psem, ale musi być na smyczy,
  • po drodze warto zobaczyć jeszcze źródełko.
Są też małe jaskinie

Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem

Rezerwat został utworzony w roku 1959. Ma chronić unikatowe i osobliwe formy skalne powstałe w wyniku erozji w piaskowcowych ostańcach. Olbrzymie skały dochodzą do 8 metrów wysokości. Erozja wietrzna niszczy miękką skałę. Swoje dokłada woda. W wyniku tych procesów skała przybiera piękny żółty i pomarańczowy kolor. Na tle soczystej zieleni wygląda to kosmicznie. Podziwiamy grzyby skalne, kominy, ambony, maczugi i małe jaskinie.

Piekło tylko z nazwy, tu jest pięknie

Gdzie znajdują się Skałki Piekło

Rezerwat leży w północnej części województwa świętokrzyskiego, w okolicy wsi Niekłań Wielki. Około 42 km od Kielc w trójkącie między drogą krajową nr 42 i ekspresową S7.

Najlepszy parking

Darmowy parking znajdziecie w wiosce Niekłań Wielki przy ulicy Powstańców 1863 r. Niestety nie jest zaznaczony na mapie google, dlatego podajemy dokładne współrzędne 51.188440, 20.643650. Parking jest dość spory i choćby w okresie będzie problemu z wolnym miejscem.

Mapa naszego szlaku (długość 4,5 km)

Auto zostawiamy na darmowym parkingu i dalej wędrujemy leśną drogą. Początkowo idziemy po płaskim terenie. Między poszczególnymi skałami będzie kilka stromych podejść. Na terenie rezerwatu robimy małą pętlę. Co interesujące trasa nosi nazwę Piekielny Szlak. Proponowana przez nas wycieczka ma długość 4,5 km. jeżeli spędzicie dużo czasu w podziwianie skał i fotografowanie to będziecie potrzebować choćby dwóch godzin.

Ciekawostki dotyczące Rezerwaty Skały Piekło

  • Przy wejściu na szlak znajduje się źródełko wody, cieszące się dużą popularnością. Zawsze ktoś tutaj nalewa wodę do butelek. Uwaga woda nie spełnia norm Ministerstwa Zdrowia, ze względu na przekroczoną ilość jonów wodoru i manganu.
  • Zachodnią część rezerwatu porasta najstarszy zachowany na tym terenie drzewostan dębowo-sosnowy w wieku ok. 150 lat.
  • W 1863 roku stacjonował tu w czasie powstania styczniowego obóz jednego z najwybitniejszych dowódców Kielecczyzny – Dionizego Czachowskiego.

Zanokcica północna – paproć rosnąca na skałach

Ta wędrówka to także wycieczka tropami rzadkich okazów przyrody. Zaczniemy oczywiście od paproci, która rośnie w skalnych szczelinach. Zanokcica północna znalazła się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako okaz narażony na wyginięcie. Paproć jest dość mało okazała. Ma liście podłużne niewielkiej wielkości. Inna paproć rosnąca na skałach w Rezerwacie Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem przyciąga wzrok o wiele bardziej.

Zanokcica północna

Parzydło leśne

Kolejna fascynująca i piękna roślina objęta ochroną, którą spotkaliśmy na szlaku w Rezerwacie Skałki Piekło. Parzydło leśne osiąga wysokość 2 metrów. Akurat trafiliśmy na okres kwitnienia. Milimetrowych rozmiarów tysiące kwiatów zamieniły parzydło w biały krzak. Roślina jest trująca. Nasiona zawierają silną truciznę. W liściach występują pochodne cyjanowodoru.

Parzydło leśne

Żmija zygzakowata

To spotkanie oczywiście było bardzo emocjonujące. Żmije zygzakowate są duże. Osiągają długość 90 cm. Nasz przyjaciel był sporych rozmiarów. Przez chwilę mieliśmy wątpliwości, czy mamy do czynienia z tym jadowitym wężem. Pamiętajmy, iż nie zawsze ma na grzbiecie charakterystyczny zygzakowaty wzór. Łatwiej rozpoznać po łuskach na głowie tworzących wzór przypominający literę X, Y lub V. Spotkanie ze żmiją nie musi być niebezpieczne. Ten gad nie atakuje człowieka pierwszy – woli ucieczkę.

Żmija zygzakowata

TOP 20 atrakcji w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie nas zachwyciły. To był nasz drugi wypad w ten region. Po kilkudniowym rajdzie po tych pięknych terenach pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Przygotowaliśmy zestaw najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić. Nie ustalamy kolejności. Takie listy przebojów nas nie przekonują, przecież gusty są różne. choćby w naszej trzyosobowej ekipie mamy różne oceny. Lista ma pomóc w przygotowaniu świetnej wycieczki, skrojonej pod potrzeby i upodobania każdego turysty

Góry Stołowe są magiczne – przedstawiamy najpiękniejsze szlaki, opisujemy największe atrakcje i tajemnicze miejsca – lista TOP 10 atrakcji Gór Stołowych

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału