Skąd się biorą białe smugi za lecącym samolotem? Teorii spiskowych nie brakuje. "To mit"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Białe smugi za samolotem. Kiedy powstaje smuga kondensacyjna? Fot. Mark Turnauckas / Flickr.com, CC BY 2.0


Białe smugi za lecącymi samolotami, które widywane są czasem na niebie, wzbudzają spore zainteresowanie, ale nie brakuje też rozmaitych teorii spiskowych. Czym jest i kiedy powstaje smuga kondensacyjna?
prawdopodobnie nie raz zdarzyło ci się zobaczyć lecący samolot, za którym pozostawał charakterystyczny ślad. Czasem jest jedna krótka linia, a czasem niebo całe usłane jest długimi pasami wyglądającymi jak dym albo chmura. Podczas gdy niektórzy nie zwracają na to uwagi, inni snują rozmaite teorie spiskowe, nierzadko sprzeczne, dotyczące chemitrails, chemtrails, czyli smug chemicznych substancji rozpylanych przez odrzutowce i samoloty pasażerskie. Jak jest naprawdę?

REKLAMA







Zobacz wideo "Pepsi, gdzie mój odrzutowiec?". O tym, jak firmę pozwali przez śmieszną reklamę



Białe smugi za samolotem. Czym są smugi kondensacyjne?
Smugi kondensacyjne to ślad pozostawiany przez samolot i składający się z drobnych kropli wody, ale też produktów spalania przez silniki, w tym dwutlenku węgla, węglowodorów, niewielkich ilości tlenków azotu, węgla oraz siarki. - Jest to rodzaj chmury tworzonej przez człowieka - tłumaczyła meteorolożka Amanda Martin w rozmowie z magazynem "Travel + Leisure". Do powstania smug konieczne są jednak odpowiednie warunki atmosferyczne.


Kiedy powstaje smuga kondensacyjna? To dlatego nie zawsze widać je na niebie
Powstanie smugi zależy od temperatury i wilgotności masy powietrza otaczającej samolot. Gdy jest chłodne i wilgotne, nadmiar pary wodnej zamienia się w kryształki lodu i łączy się z kolejnymi porcjami pary wodnej. Tak smuga się powiększa, rośnie, w końcu tworzą się chmury, które mogą urosnąć choćby do kilku kilometrów długości. Stabilne smugi utrzymują się na niebie długo i często zmieniają się w pas chmur pierzastych. Smugi niestabilne znikają po kilku minutach, są też wyraźnie cieńsze i krótsze. Przy ciepłym i suchym powietrzu, a także centralnych częściach antycyklonów, czyli wyżów barycznych, smugi nie powstają.





Smugi kondensacyjne na niebie nad Poznaniem Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl



Za mit należy uznać wszystkie teorie spiskowe dotyczące jakichkolwiek negatywnych skutków smug kondensacyjnych. Wszelkie badania wskazują, iż smugi nie są niebezpieczne dla ludzi

- podkreśla IMGW. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska ostrzega jednak, iż długo utrzymujące się smugi mogą przyczyniać się do zatrzymywania ciepła, a w konsekwencji pogłębiania zmian klimatycznych. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału