Sierakowski Park Krajobrazowy (Kraina Stu Jezior) znajduje się w woj. wielkopolskim na terenie gmin: Sieraków, Pniewy, Chrzypsko Wielkie oraz Kwilcz. To obszar Kotliny Gorzowskiej oraz Pojezierza Poznańskiego. Znajdziesz tam również Puszczę Notecką – spory kompleks leśny.
- Park utworzono 12 sierpnia 1991 roku,
- Celem jego utworzenia była ochrona polodowcowego krajobrazu, na który składają się pagórki, doliny rzek, wydmy, jeziora rynnowe oraz piękne kompleksy leśne,
- Powierzchnia SPK wynosi 304,13 km2.
Znajdziesz tam rezerwaty przyrody. Są to: Bukowy Ostrów, Cegliniec, Czaple Wyspy, Buki nad Jeziorem Lutomskim oraz Mszar nad jeziorem Mnich. Park znajduje się około 70 kilometrów od Poznania i 80 km od Gorzowa Wielkopolskiego.
W dzisiejszym wpisie poznasz atrakcje Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Sprawdzisz, gdzie warto pojechać, jakimi ścieżkami wędrować. Zajrzymy również do Sierakowa, w którym znajduje się Zamek Opalińskich z muzeum, oraz wyjedziemy również na punkty widokowe: Łężeczki, oraz Górę Głazów. Zapraszamy do wspólnej podróży do Krainy 100 jezior, bo tak nazywany jest Sierakowski PK.
Atrakcje w Sierakowie – Jezioro Jaroszewskie i Lutomskie
Przygodę z parkiem najlepiej rozpocząć w Sierakowie. To główne miasteczko i punkt wypadowy na pobliskie szlaki. Główną atrakcją jest tam Muzeum Zamek Opalińskich położony tuż nad Wartą. Tam również mieści się Informacja Turystyczna, w której możesz pobrać bezpłatne materiały o okolicy. Warto tam zajrzeć. Sieraków ma przy sobie dwa popularne jeziora: Jezioro Jaroszewskie oraz Jezioro Lutomskie. Znajdują się tam plaże, które chętnie wykorzystywane są przez turystów. Przy sierakowskim rynku warto zobaczyć kościół Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
Zamkiem Opalińskich i najstarsze w Polsce Stado Ogierów
W miasteczku mieści się również Stadnina Koni – Stado Ogierów Wielkopolskich. Nas najbardziej interesowało Muzeum Zamek Opalińskich. Przyjechaliśmy tam w sobotę i okazało się, iż jest zamknięte, a miało być otwarte.
Na terenie zamku była jakaś wystawa malarska i wszystko było przestawione. Mimo to powiedzieliśmy, iż chętnie wejdziemy i zobaczymy, jak obiekt wygląda w środku. Nie było z tym najmniejszego problemu. Dodatkowo szła z nami dziewczyna, która opowiadała nam co nieco o tym miejscu. Wielu ciekawych rzeczy mogliśmy się dowiedzieć. Na samym dole była kasa oraz makieta Sierakowa. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć, jak zamek wyglądał dawniej i przekonaliśmy się, iż była to okazała budowla. Szkoda, iż już tak nie wygląda. Do obejrzenia było kilka pomieszczeń. Spędziliśmy tam 30 minut.
Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1397 roku, kiedy to wybudowała go rodzina Nałęczów – jeden z najważniejszych rodów szlacheckich w Polsce. W rękach rodu Opalińskich zamek był od 1591 roku, którzy znacznie go przebudowali. W roku 1763 obiekt zakupił baron Piotr Mikołaj Neugarten von Gartenberg. Rozebrał skrzydło północne, a później pozostałości usunięto na poczet budowy nowej drogi. Bardzo cennym zabytkiem są sarkofagi Opalińskich, które dawniej znajdowały się w podziemiach kościoła. Zaczęła się tam dostawać woda i gdzieś sarkofagi musieli umieścić. Wtedy zdecydowano się na odbudowę części zamku i stworzeniu tam małego muzeum. Na jednym ze zdjęć widać, jak to miejsce wyglądało kilkadziesiąt lat temu. Było w opłakanym stanie.
- Bilet normalny kosztuje 6 złotych, a ulgowy 4,
- Przed obiektem jest bezpłatny parking,
- Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli. W sobotę od 11 do 15, w niedzielę od 13 do 17, a w tygodniu od 8:30 do 15.
Punkt widokowy Łężeczki i Góra Głazów
Podczas wizyty w Sierakowskim Parku Krajobrazowym warto wybrać się na dwa piękne punkty widokowe. Jest to Góra Głazów nad Sierakowem oraz punkt widokowy Łężęczki. Góra Głazów zwana jest także punktem widokowym Grobia. Na wzniesieniu stworzono punkt obserwacyjny. Jest tam bezpłatny parking z tablicą informacyjną. Głazy przywieziono tam na przełomie 1992-1995 roku. Można obejrzeć stamtąd krajobrazy na Puszczę Notecką. To podobno jeden z najlepszych punktów widokowych w całej Wielkopolsce.
Natomiast z Łężeczek najlepiej widać Jezioro Chrzypskie z Wyspą Szczęścia. Jest tam drewniana wiata, huśtawka oraz kamienny grzyb. Podobno to pierwszy pomnik XXI wieku.
- Współrzędne Góry Głazów: 52.5957, 16.1052,
- Współrzędne Łężęczek: 52.6017, 16.2156.
Mapa Sierakowskiego Parku Krajobrazowego
Mapę Sierakowskiego Parku Krajobrazowego ma wydawnictwo TOP MAPA. Znajdują się na niej szlaki turystyczne, obszary chronione, baza noclegowa, ciekawostki oraz zabytki. Na stronie księgarni Geograf jest do kupienia za około 11 złotych. My korzystaliśmy z bezpłatnej mapy w formie online – mapy.cz. Tam wszystko dobrze widać i jeżeli ktoś nie potrzebuje papierowego wydania, to polecamy mapy.cz.
Co warto zobaczyć w Sierakowskim Parku Krajobrazowym – ścieżki do przejścia
W Sierakowskim Parku Krajobrazowym warto zobaczyć przede wszystkim jeziora. Nazwa Kraina Stu Jezior do tego zobowiązuje. Do tego oczywiście opisany już Sieraków i punkty widokowe. Tuż przy granicy parku jest wieża obserwacyjna Zdroje, jednak nie zawsze jest otwarta. W IT dostaliśmy informację, żeby dzwonić do nadleśnictwa i się dokładnie dopytać.
- Telefon do nadleśnictwa Sieraków: 61 295 20 65.
W Kwilczu możesz zobaczyć Pałac Kwilecki położny nad jeziorem. Ciekawym miejscem jest również wiadukt kolejowy w Chrzypsku Małym. W SPK znajduje się sporo ścieżek rowerowych.
Jeśli chodzi o wędrówkę ścieżkami w SPK, to polecamy wieś Chalin i jej okolice. Tam można wybrać się na spacer w pobliżu jezior: Śremskiego, Ławickiego, Chalinek oraz Jeziora Chalińskie Małe. W Chalinie jest wytyczony Jabłoniowy Szlak. Tam w zabytkowym dworze mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Tam najlepiej rozpocząć swoją przygodę ze ścieżkami przyrodniczymi.
Wędrówka przez Jary Chalińskie
Polecamy wędrówkę przez Jary Chalińskie. Wycieczka rozpoczyna się przy ośrodku i prowadzi polną drogą do krzyża, a później żółtym kolorem przez las. Jest tam jezioro Chalinek oraz jary. Po wyjściu z lasu będzie szeroka droga, którą trzeba skręcić w prawo. Kawałek dalej pozostało głaz konfederatów barskich. Poniżej mapa trasy.
- Długość szlaku: 4,4 km,
- Czas przejścia: 1 godzina i 15 minut.
Ścieżka do Diabelskiego Kamienia
Wycieczka do Diabelskiego Kamienia to interesująca opcja znalezienia kamienia oraz pobytu nad Jeziorem Bardęga. Najlepiej rozpocząć przy kościele św. Andrzeja Apostoła i NMP Wspomożycielki Wiernych. Trzeba iść na północny-wschód i skręcić w ulicę Leśną. Ścieżka wiedzie pomiędzy polami. Diabelski Kamień przywlókł tutaj lądolód skandynawski. Kamień ma 11 metrów obwodu i oczywiście związana jest z nią pewna legenda. Poznasz ją, gdy dotrzesz na miejsce.
Szlak przez rezerwat przyrody Buki nad Jeziorem Lutomskim
Ciekawy szlak prowadzi z Sierakowa do rezerwatu Buki nad Jeziorem Lutomskim. Wycieczkę najlepiej rozpocząć przy ulicy Poznańskiej i iść za czerwonym szlakiem Sieraków – Słopanowo. Szlak mierzy 2,7 km w jedną stronę i prowadzi lasem tuż nad jeziorem.
Rezerwat Mszar nad Jeziorem Mnich Rezerwat Czaple Wyspy
Dłuższą wycieczkę możesz zaplanować przy dwóch rezerwatach w Puszczy Noteckiej: Rezerwacie Mszar oraz Czaple Wyspy. Trasa znakowana jest na żółto, czarno i czerwono. Ścieżka mierzy 11,6 km, a czas jej przejścia to ponad 3 godziny.
Czy warto przyjechać do SPK?
To idealne miejsce dla osób, które mieszkają w mieście, ponieważ przyroda potrafi zachwycić. Można w ciszy i spokoju wędrować szlakami. Dla spragnionych gór, to idealne miejsce, żeby chociaż na chwilę poczuć wyjątkowy klimat. Rowerzyści mogą sprawdzić się na trasach specjalnie dla nich przygotowanych. Dla fotografów są punkty widokowe, które polecamy na wschody słońca. W wakacje można przyjemnie spędzić czas na plaży. Pasjonaci historii będą zadowoleni po wizycie na Zamku w Sierakowie.