Siedzenie w pozycji wyprostowanej wzmacnia umysł i poprawia nastrój

ohme.pl 11 miesięcy temu

Pozycja siedząca zdominowała nasze życie – siedzimy w domu, w pracy, w samochodzie. Okazuje się, iż mózg i postawa ciała są ze sobą powiązane. Co to oznacza? Pozycja, w jakiej przebywasz, wpływa nie tylko na twój umysł, ale i na twoje samopoczucie. Dowiedzmy się więcej.

Kiedy przebywamy w pozycji siedzącej, ale takiej wyprostowanej, nie zgarbionej, wzmacniamy nasz umysł i poprawiamy koncentrację. Co więcej, wspomniana pozycja korzystanie wpływa na nasz nastrój. jeżeli należysz do osób, które przez większość dnia siedzą przy biurku, to teraz już wiesz, iż zupełnie nieświadomie zadbałaś o swoje samopoczucie psychiczne.

Plecy wyprostowane i zgarbione

Być może zauważyłaś różnicę między pracą, nauką w pozycji zgarbionej, a tej wyprostowanej. Kiedy poprawisz swoją pozycję, wyprostujesz plecy, uniesiesz głowę i wpasujesz się dobrze w krzesło, stajesz się bardziej zmotywowana i nie masz problemu z koncentracją. Zdaniem neurologów, postawa ciała i mózg są ze sobą powiązane. Co więcej, naukowcy twierdzą, iż ilość odczuwanego stresu powiązana jest z tymi dwoma zmiennymi.

Pozycja siedząca wzmacnia umysł

Będąc dziećmi, niejednokrotnie słyszeliśmy – wyprostuj się. Nasi rodzice mieli najprawdopodobniej jeden cel – troszczyli się o nasz kręgosłup. prawdopodobnie nie zdawali sobie sprawy z tego, iż wyprostowana pozycja ciała korzystnie wpływała na nasze samopoczucie.

Jeden z naukowców, dr Erik Peper, profesor na Uniwersytecie w San Francisco, stwierdził, iż siedzenie w pozycji pionowej wzmacnia umysł. Dowiódł, iż uczniowie uczący się w takiej pozycji osiągali lepsze wyniki w matematyce.

Odpowiednia postawa optymalizuje naszą uwagę, poprawia koncentrację i zwiększa zaangażowanie w wykonywane zadanie. Dodatkowo korzystnie wpływa na nasz nastrój. Garbienie się nie tylko pogarsza samopoczucie, ale i sprawia, iż czujemy niechęć do tego, co robimy. Nasza praca jest mniej wydajna i efektywna.

Stan umysłu

Postawa ciała odzwierciedla również stan naszego umysłu. Pochylając się nad biurkiem, więzimy stres, kumulujemy zmęczenie. Stajemy się bardziej leniwi. Negatywne emocje niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie i zwiększają uczucie dyskomfortu.

Uczucie smutku sprzyja przyjęciu pozycji zgarbionej. Czasami wystarczy się rozciągnąć, wziąć głęboki oddech, by ponownie uruchomić swój umysł i zwiększyć poziom energii. Kiedy plecy, szyja i głowa ustawione są w jednej linii, a wzrok skierowany jest do przodu, mózg aktywuje się, poprawia się koncentracja i skupienie. Pozycja wyprostowana pozwala lepiej kontrolować myśli i sprawia, iż czujemy się bardziej kreatywni.

Źródło: Exploringyourmind

Idź do oryginalnego materiału