Sezon długich weekendów. Gdzie w Polskę ruszyć, by nacieszyć się wolnym?

dadhero.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Sezon długich weekendów. Gdzie w Polskę ruszyć, by nacieszyć się wolnym? Fot. Materiały partnera


Przyszła wiosna! Choć za oknem przez cały czas od czasu do czasu wita nas szare ciężkie niebo, to nie ma wątpliwości, iż słońce przygrzewa tak, jak powinno. A skoro tuż za pasem szykują się nam dwa długie weekendy - wielkanocny i majowy, to czas pomyśleć o wypoczynku na łonie natury. Nie tylko wskażemy wam najbardziej atrakcyjne kierunki na weekendowy wypad, ale zachęcimy do skorzystania z mobilnego hotelu, który pozwoli wypocząć wam na własnych zasadach. Z dala od tłumów, za to blisko natury.


Nie owijamy w bawełnę i od razu przyznajemy, iż naszym złotym środkiem do osiągnięcia błogiej wiosennej nirwany jest podróż kamperem przez najbardziej zielone rejony Polski.

Bo jeżeli się zastanowić, czego najbardziej brakuje nam w codziennym życiu to życia w zgodzie ze sobą. Więc, zamiast jechać do hotelu, wieziemy hotel ze sobą.

W kamperze jest woda, toaleta, a jeżeli znajdziemy odpowiednie miejsce na nocleg, to możemy obudzić się z widokiem na rzekę, góry, czy plażę. Omija nas zamartwianie się, czy znajdziemy jeszcze wolne miejsca w pensjonatach i agroturystykach. Wszak w przypadku wiosennych wyjazdów weekendowych w dużej mierze chodzi o to, aby zażyć natury w największym stopniu, zamiast cisnąć się w domach z betonu.

Majówka: gdzie jechać?


Zamiast szukać "świetnych miejsc" na siłę, lepiej rozejrzeć się za regionami, które zachwycą nas wiosennym budzeniem się przyrody. I tak wśród kierunków wypraw warto rozważyć Kaszuby.

Oderwanie od wielkiego miasta, świergot ptaków i regionalny język przeniosą was do wspomnień o idylli.

Od 2005 roku język kaszubski ma status regionalnego, a dawne tradycje wciąż są w regionie pielęgnowane. 500 jezior tylko czeka na to, aby zachwycić was promieniami słonecznymi stopionymi w swoich taflach o poranku. W okolicy nie brakuje plaż, tras pieszych i rowerowych, a dla miłośników mokrych skarpetek także kajakowych.

Albo wybierzmy Półwysep Helski. Wiecie, iż wiosna i jesień to najlepsza pora do poszukiwania bursztynów – w tym okresie morze jest burzliwe i wyrzuca na brzeg drogocenne kamienie.

A jeżeli jesteśmy głodni żywicy leśnej, to zarówno oczywistym, jak i ekscytującym kierunkiem będą Mazury i okolica Puszczy Piskiej.

Tutaj natkniecie się na rysie, tarpany, daniele, wilki, kuraki leśne i żubry. Wszystkie je poznacie, jeżeli wybierzecie się do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Gdzie jeszcze? Może Wielkopolska? Okolice Jeziora Powidzkiego zachwycają swoim urokiem i wszechogarniającą, kojącą ciszą. W końcu to jezioro polodowcowe.

Czy kamper jest całoroczny?


Tylko czy we mgle chłodnych jeszcze poranków nie zmarzniemy? (Pamiętacie, lodowiec). Tu znów zaglądamy do naszego ruchomego hotelu.

Kamperem można wybrać się w podróż o każdej porze roku. Czy to upalne lato, czy mroźna zima. Teraz - wiosną – możemy spodziewać się chłodnych nocy. Żeby nie były uciążliwe, trzeba sprawdzić, czy kamper, który wypożyczamy, ma na wyposażeniu ogrzewanie - i elektryczne, i gazowe. Z tego pierwszego można spokojnie korzystać na kempingu, a z tym drugim jesteśmy całkowicie niezależni. Jedna butla wystarczy na tygodniową podróż.

Jacek Fior z platformy Camptoo.pl poleca konkretne modele kamperów, które zapewnią komfort w czasie podróży.

- Najbezpieczniejsza opcja, to tzw. kampervan zbudowany na ramie większego vana. Mogą w nim spać zwykle dwie osoby, ale jest dość krótki, prowadzi się go kilka trudniej niż samochód osobowy. Jednak we wnętrzu nie ma toalety. Również dość bezpieczny jest wybór tzw. półintegry – kampera przeznaczonego dla 4-5 osób, często z podwieszanym łóżkiem opuszczanym na noc. Im większy kamper – alkowa (z sypialnią nad kabiną kierowcy), czy pełna integra, tym więcej udogodnień wewnątrz - wyjaśnia.

Wszystkie są produkowane w taki sposób, żeby do ich prowadzenia wystarczały uprawnienia kierowcy z prawem jazdy kat. B. W każdym kamperze jednak trzeba się przestawić, iż jedzie się większym samochodem – przy wjeździe do garażu, czy przejeżdżając pod mostem.

Inaczej może się tak skończyć, jak ponad rok temu w Opolu, gdzie kierowca nowiutkiego kampera nie zmieścił się pod wiaduktem. Przejechała kabina kierowcy i platforma, a pogruchotana część mieszkalna została.

Wynajęcie kampera: ile kosztuje?


I przechodzimy do sedna. Ile podróż po pięknej Polsce na czterech kółkach kosztuje?


- Wszystko zależy od wieku kampera i rozmiaru. Ceny wahają się od 350 zł do 650 zł za dobę. Droższe bywają bardziej luksusowe kampery mieszczące 6-7 osób. Koszty wynajmu mogą w najbliższym czasie rosnąć, bo rosną koszty zakupu kamperów. Na razie można jeszcze znaleźć kamper na majowy weekend - tłumaczy i przestrzega opieszałych Fior. Dostępność kamperów z łatwością sprawdzimy na stronie Camptoo.pl.

Z pełną baterią i butlą gazową na pokładzie jesteśmy panami własnego czasu. Wolnego czasu, którego wszyscy tak bardzo potrzebujemy.

Idź do oryginalnego materiału