Starsza kobieta z Toronto, Debbie Westfall, zdecydowała się zabrać głos po tym, jak przez kilka miesięcy nie otrzymywała świadczeń z tytułu Ubezpieczeń Społecznych na Starość (OAS) z powodu prostego błędu popełnionego przez Service Canada. Błąd polegał na wpisaniu niewłaściwego roku w systemie.
Westfall złożyła wniosek o świadczenie OAS już w styczniu, jednak mimo wielu telefonów i miesięcy oczekiwania, przez cały czas nie otrzymała żadnej pomocy.
Dopiero po interwencji mediów sytuacja Westfall zaczęła się poprawiać. Jak sama twierdzi, jej pieniądze zostały przelane na konto w piątek. Mimo tego, Westfall i jej opiekunowie postanowili zabrać głos, ponieważ opóźnienie w wypłacie świadczeń mogło oznaczać, iż straciłaby dach nad głową.
„Byłam tak przytłoczona, iż nie dałabym sobie rady bez pomocy. Jestem bardzo szczęśliwa, iż mam pieniądze na czynsz i jedzenie” – powiedziała menedżerka Westfall z Parkdale Activity Recreation Centre.
Westfall przyznała, iż nie było łatwo skontaktować się z Service Canada, by rozwiązać problem. „Dzwoniliśmy i dzwoniliśmy, a ja płakałam codziennie” – mówiła.
Service Canada zapewnia, iż wprowadzono szereg działań, które mają wspierać osoby starsze w trakcie procesu aplikacji o świadczenia, jednak jeden z ekspertów, Max Kelly, który współpracował z Westfall, stwierdza, iż system jest często skomplikowany i trudny do obsługi.
Kelly wykonał ponad tuzin telefonów do Service Canada i spędził godziny czekając na połączenie. Gdy sytuacja Westfall stała się krytyczna, Kelliemu udało się uzyskać pomoc w ramach programu awaryjnego pomostowego prowincji Ontario. Mimo to, był bardzo sfrustrowany długotrwałym procesem. „To pokazuje podstawowy problem z rozwiązywaniem spraw w rządzie federalnym” – stwierdził.
Podczas jednej z rozmów z agentem Service Canada, Kelly dowiedział się, iż błąd polegał na wpisaniu roku 2035 zamiast 2025. Mimo iż niektórzy agenci wykazali zrozumienie i zgodzili się, iż sytuacja jest pilna, Kelly uważa, iż problem nie został rozwiązany wystarczająco szybko.
Service Canada przyznała, iż wniosek Westfall został potraktowany priorytetowo, ale nie odpowiedziała na pytania dotyczące samego błędu ani długiego czasu oczekiwania. Agencja zaznaczyła, iż podjęła działania mające na celu uproszczenie procesu ubiegania się o świadczenia, takie jak automatyczne zapisywanie niektórych klientów do OAS czy kooperacja z organizacjami wspierającymi seniorów.