Ścieżka Nad Bukówką to szlak przyrodniczo-leśny w północnej Wielkopolsce, położony na południowym krańcu Puszczy Drawskiej. Najbliższe większe miasto to Trzcianka. W okolicy jest kilka czystych jezior, co czyni ten region bardzo atrakcyjnym dla turystów. Co najważniejsze te tereny są mało znane, dlatego możemy liczyć na ciszę i spokój.
Spis treści
- Ścieżka Nad Bukówką – dojazd i parking
- Mapa naszego szlaku
- Ścieżka przyrodniczo-leśna
- Potężny dąb Wojtek
- Buki graniczne Księstwa Warszawskiego
- Klimat jak z baśni
- Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Ścieżka Nad Bukówką – dojazd i parking
Ścieżka Nad Bukówką znajduje się w województwie wielkopolskim, w odległości 8 km od Trzcianki, 32 km od Piły i 108 km od Poznania. Ścieżka przyrodniczo-leśna została przygotowana przez Nadleśnictwo Trzcianka. Obszar ten stanowi mały problem dla zwolenników podziałów regionalnych, wszystkich tych makro i mikro regionów, ale dla nas sprawa jest jasna – jestesmy na północnych krańcach Wielkopolski w rodzinnych stronach Przemka.
Na początek szlaku najłatwiej dojechać własnym samochodem. Przy drodze przygotowano darmowy parking. Publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją i dodatkowo współrzędne – 53.025373, 16.362104
Mapa naszego szlaku
Startujemy z parkingu i idziemy wzdłuż Stawu Rychlickiego. Pamiętajcie o odpowiednim obuwiu, ponieważ w niektórych porach roku jest tu bardzo wilgotno – choćby latem. Robimy pętlę o długości 6,7 km.W okolicy oznakowano trzy trasy: o długości 2 km, 4,5 km i 6,5 km. Możecie więc wędrować inną trasą niż proponowana przez nas. Z myślą o uatrakcyjnieniu wypoczynku przygotowano – kładki, pomosty, ławeczki, parking, wiatę z miejscem na ognisko i małym placem zabaw dla dzieci oraz 13 tablic informacyjnych na trasie.
Ścieżka przyrodniczo-leśna
Ścieżka Nad Bukówką prowadzi wzdłuż Stawu Rychlickiego i rzeczki Bukówki. Staw utworzono kiedyś poprzez spiętrzenie Bukówki dla uzyskania napędu dla nieistniejącego już dzisiaj młyna wodnego we wsi Rychlik. Poruszamy się po terenie ukształtowanym w czasie zlodowacenia. To oz, czyli piaszczysty pagórek powstały wskutek osadzania piasku i żwiru przez wody płynące pod lądolodem. Rosnący tutaj drzewostan posiada cechy lasu pierwotnego.
Oprócz dębów rosną tu ponad 200-letnie okazy sosny, klony, jawory i lipy. Na końcu ścieżki pod starymi lipami znajduje się mały cmentarzyk, jest na nim pochowany jeden z pierwszych Nadleśniczych – Bensch. Dookoła rozlewiska pojawiła się flora torfowiskowa, między innymi występuje tu żurawina błotna. W runie leśnym nie brak, będących pod ochroną, zawilców, przylaszczek, a także konwalii majowej i kokoryczek. Oczywiście w takim miejscu nie może zabraknąć bobrów. Bez trudu natraficie na ślady ich działalności budowlanej.
Potężny dąb Wojtek
Ciekawym obiektem na Ścieżce „Nad Bukówką” jest wiekowy dąb szypułkowy. Jego wiek przyrodniczy określają na około 400 lat. Potężne drzewo doczekało się choćby własnego imienia – Wojtek. Ma wysokość 24 metrów, ale największe wrażenie robi obwód (7,5 m). Wojtek rośnie na terenie byłego parku dworskiego z przełomu XIX i XX wieku. Wraz z kilkoma mniejszymi i młodszymi dębami stanowi grupę pomników przyrody.
Buki graniczne Księstwa Warszawskiego
Ciekawostką są dwa ponad 200-letnie buki. Mają one duże znaczenie historyczne, ponieważ nasadzono je kiedyś na granicy Księstwa Warszawskiego i Prus. Posadzono ich więcej, ale przetrwały tylko dwa. Akcja z sadzeniem drzew na granicy pokazuje, jak wielka była euforia z powstania państwa polskiego, choćby z takimi ograniczeniami.
Klimat jak z baśni
Tym szlakiem wędrowaliśmy już dwa razy, jednak pierwsza wizyta w późny jesienny dzień na granicy z zimą zrobiła nas największe wrażenie. Nie było wiatru i jak tę porę roku było wyjątkowo ciepło. W nieruchomym lustrze wody przeglądały się kikuty drzew. Pod nogami mieliśmy wilgotny, gąbczasty dywan z jesiennych ciemnoczerwonych liści. Mgła, wilgoć, klimat jak z baśni. Drewniane pomosty przenosiły nas nad bagnami. Takie klimaty się zapamiętuje na długo.
Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Kościół w Lubaszu – piękna barokowa świątynia z rokokowym wnętrzem
- Pałac w Kruszewie- kolejna perełka zamienia się w ruinę
- Grupa Warowna Wisielcza Góra w Strzalinach – najpotężniejsze fortyfikacje Wału Pomorskiego
- Zamek w Tucznie – co warto zobaczyć w Tucznie – zabytki i atrakcje
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.