Ścianka z lameli wolnostojących – stylowy i praktyczny podział pomieszczenia

bestyle.pl 1 tydzień temu

Niewielki metraż mieszkania często wymusza niełatwe aranżacje, np. urządzenie aneksu kuchennego w salonie. Dlaczego ścianki z lamelami do samodzielnego montażu są doskonałym pomysłem w takich okolicznościach? Zobacz, jak w prosty sposób zmieniają układ i postrzeganie pomieszczeń!

Artykuł sponsorowany
  • Podział wnętrza na strefy, ze względu na funkcjonalność, zwiększa codzienny komfort.
  • Ścianka z lameli to doskonałe rozwiązanie szczególnie na małej przestrzeni, a także ze względu na estetykę i trwałość.
  • Montaż wszystkich elementów jest całkiem prosty, nie wymaga szczególnych zdolności czy sprzętu.

Ścianki ażurowe doskonale sprawdzają się nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też w biurach. Wyraźnie oddzielają od siebie poszczególne strefy i stanowiska, a jednocześnie pozwalają na swobodny przepływ światła, rozmowy czy nawiązywanie kontaktu wzrokowego. Parawany, w pełni wypełnione płyty czy choćby przeszklenia wizualnie ograniczają przestrzeń, łatwiej wywołują uczucie przytłoczenia i dość klaustrofobiczny efekt. Tymczasem lamele, drewniane lub MDF z okleiną, łączą estetyczny wygląd z walorami użytkowymi. Poza tym do złożenia i zamocowania całości wcale nie potrzeba dużej przebudowy, zaawansowanych umiejętności czy specjalistycznych narzędzi.

Ażurowa ścianka działowa wymaga stabilności, która zależy od lameli poziomych

Wizualny podział pomieszczenia na mniejsze sektory, z zachowaniem przestronności i wygody, przydaje się w bardzo różnych okolicznościach. Pokój z kącikiem do pracy, jadalnia wyodrębniona z kuchni, garderoba w sypialni – to tylko niektóre przykłady możliwych zastosowań. Konstrukcja nie musi stykać się ze ścianami murowanymi – ważne jest odpowiednie dopasowanie wysokości, zwykle przy zamówieniu należy podać wartość niższą o ok. 0,5 cm. Każdą ściankę z lameli przygotowuje się wedle indywidualnych potrzeb. Przykładowo na https://decostreet.pl/scianki-z-lameli-zestaw należy podać jeszcze:

  • szerokość ścianki, inaczej długość;
  • głębokość, rozumianą jako grubość;
  • rodzaj lameli – wolnostojące w zestawie lub pojedyncze sztuki;
  • typ laminatu, np. trzystronny i czterostronny;
  • kolor, wzór wykończenia.

Wolnostojące przepierzenie samo w sobie może być efektowną dekoracją wnętrza. Wielu producentów oferuje próbki do sprawdzenia, jak poszczególne lamele będą prezentować się w danym pomieszczeniu. Do wyboru są elementy z prawdziwego drewna, wykończenia odwzorowujące naturalną, drewnianą strukturę oraz produkty, które wyróżnia nowoczesny design. Wśród modnych w tej chwili wzorów można wskazać między innymi:

  • dąb w różnych odmianach;
  • orzech klasyczny;
  • czerń i biel;
  • grafit;
  • piaskowy beż.

Samodzielny montaż ścianki – boczne lamele pionowe zawsze przytwierdzasz na sam koniec

W zestawie znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria, często z kilkoma dodatkowymi, zapasowymi elementami. Do wykonania zadania wystarczą wiertarka, wkręty (konfirmaty), kołki i klej montażowy. Instrukcję montażu można streścić następująco:

  1. Za pomocą wkrętów przymocuj lamele ażurowe do podstawy i górnej części ścianki;
  2. Przyklej listwę podłogową do równego podłoża i upewnij się, iż całość stoi idealnie pionowo oraz stabilnie.
  3. Wywierć otwory w górnym lamelu i suficie pod kołki montażowe.
  4. Przytwierdź ściankę z lameli kołkami do sufitu, otwory zasłoń zaślepkami.
  5. Przymocuj skrajne lamele boczne, używając kleju i kołków.

Staranny dobór materiałów, precyzja wykonania wszystkich elementów, oraz prawidłowy montaż są gwarancją trwałości i zachowania intensywności kolorów. Ścianki nie trzeba specjalnie pielęgnować, wystarczy regularne wycieranie kurzu i innych, codziennych zabrudzeń. Dostawienie ścianki z lameli wymaga stosunkowo kilka pracy, ale po jej zakończeniu pomieszczenie wyraźnie zyska na funkcjonalności!

Idź do oryginalnego materiału