Schronisko PTTK na Maciejowej to kultowe miejsce w Gorcach. Na górę najszybciej można dojść z Jasionowa – przysiółek wsi Olszówka. Jednak najprzyjemniejsza i najpiękniejsza trasa to szlak czerwony z Rabki-Zdroju, który jest odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Dalej można iść na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców. Do schroniska warto się wybrać o każdej porze roku. choćby zimą drogi są dobrze przetarte. Szlak czerwony z Rabki-Zdroju obfituje w przepiękne widoki, niemalże już od samego wejścia na łąki. Do schronisko można iść z psem.
Schronisko na Maciejowej – najkrótszy szlak
Najkrótszy szlak na Maciejową prowadzi z Jasionowa. Znakowany jest kolorem zielonym. Trasa mierzy zaledwie 2,2 km, a czas przejścia tego szlaku to około 45 minut. Na początku trasy nie ma większego parkingu – raczej zatoczka na kilka samochodów.
- Współrzędne miejsca postojowego w Jasionowie: 49.5873, 20.0230.
Jednak, żeby nie martwić się o parking, od razu warto rozpocząć w Rabce-Zdroju. Opis znajdziesz poniżej.
Schronisko na Maciejowej – parking w Rabce-Zdroju
My startowaliśmy z parkingu w centrum Rabki-Zdroju przy Parku Zdrojowym. Teraz na mapach Google widzę, iż przed wejściem na łąkę jest zaznaczony parking (około 1,5 km dalej od naszego parkingu).
- Współrzędne naszego parkingu: 49.6056, 19.9663.
- Współrzędne parkingu bliżej schroniska: 49.5990, 19.9795.
Mapa z zaznaczoną trasą naszej wycieczki
- Przebieg trasy: Rabka-Zdrój – Bacówka PTTK na Maciejowej – Rabka-Zdrój.
- Długość całej trasy: 9,3 km.
- Czas wycieczki z przerwami: 4 godziny.
- Suma podejść na szlaku: 323 metry.
Opis szlaku z Rabki-Zdroju do schroniska na Maciejowej – widokowy spacer po Gorcach
Rozpoczynamy przy Parku Zdrojowym i maszerujemy ulicą Nowy Świat. Od samego początku prowadzi nas szlak czerwony, którym dojdziemy do schroniska. Skręcamy w lewo, w ulicę Józefa Dietla i przechodzimy obok Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego. Po około 1,5 km od startu opuszczamy zabudowania i wchodzimy na łąkę. Tam rozpoczynają się już pierwsze poważne widoki. Rozpoczynamy także podejście pod górę. Nie jest to jakieś duże podejście, a raczej cały czas równomiernie. Idziemy po szerokiej polnej drodze, która prowadzi na Maciejową.
Z prawej strony mamy w lesie szczyt Tatarów mierzący 710 m n.p.m. W międzyczasie z lewej strony dochodzi szlak koloru czarnego i do końca idziemy już razem z nim. Zdobywamy szczyt Maciejowa mierzący 836 m n.p.m. i wychodzimy na Polanę Przysłop. Okazuje się, iż jesteśmy już na miejscu. Na polanie stoi drewniane Schronisko PTTK na Maciejowej.
Bacówka PTTK na Maciejowej w Gorcach – miła przerwa z widokiem na Tatry i Babią Górę
Na miejsce docieramy po ponad dwóch godzinach marszu. Delektujemy się widokami na Tatry, Babią Górę oraz szczyty Beskidu Wyspowego. Wchodzimy na chwilę do bacówki i jemy w niej obiad, jeżeli kanapki można nazwać obiadem. Jest tutaj kilkoro osób. Siadamy w korytarzu. Jesteśmy na Maciejowej kolejny raz i zawsze miło wspominamy to miejsce. Dochodząc tutaj, pokonaliśmy już wszystkie podejścia na trasie. Teraz czeka nas już tylko zejście w stronę Rabki-Zdroju. W sali ogólnej znajduje się kominek, drewniane stoły, jest też ładny taras, z którego można podziwiać przepiękną panoramę. Pokoje są urządzone skromnie, ale gustownie.
Gdzie iść dalej?
Dalej szlak czerwony prowadzi na Turbacz przez Schronisko PTTK Stare Wierchy. Turbacz to najwyższy szczyt w Gorcach. Od schroniska można iść zielonym szlakiem w stronę Świńskiej Góry 754 m n.p.m. przez Ponice. Ten szczyt jest bardzo widokowy. A jeżeli jesteś w Rabce-Zdroju, to warto wdrapać się także na Luboń Wielki.