Nie tylko odpowiedni nawóz do piwonii jest istotny, by rośliny wypuściły piękne kwiaty. Chociaż uprawa piwonii nie jest trudna, warto zadbać o kilka kluczowych kwestii, a będą rosły w jednym miejscu choćby kilka sezonów. Najlepszym wyborem będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste, ale osłonięte od wiatru. Podłoże dla tych roślin powinno być żyzne, przepuszczalne i próchnicze o pH obojętnym lub zasadowym. Pamiętaj, iż piwonie nie przepadają za nadmiernym podlewaniem, a więc najlepiej nawadniać je, kiedy wierzchnia warstwa ziemi nieco przeschnie.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Jak zrobić domowy nawóz do piwonii? Po tym "napitku" będą uginać się od kwiatów
Drożdżowy nawóz dostarcza roślinom wielu cennych składników odżywczych. Jest bogaty w witaminy z grupy B, azot, potas, fosfor, a także w aminokwasy. Wspiera odporność i poprawia kondycję oraz kwitnienie roślin, a także pobudza proces fotosyntezy.
Jak zrobić domowy nawóz do piwonii? (zdj. ilustracyjne) Fot. Olha Yakymenko / iStock
Wystarczy, iż 100 g świeżych drożdży (lub 7 g suchych) dodasz do 10 litrów wody. Dla poprawy fermentacji możesz dospać łyżkę cukru. Całość wymieszaj, aż drożdże się rozpuszczą i odstaw na 24 godziny w ciemne miejsce. Po upływie tego czasu rozcieńcz nawóz z wodą w proporcji 1:5 i podlej piwonie.
PORADA! Odżywkę z drożdży możesz zastosować także do innych ogrodowych roślin. Świetnie nada się do pomidorów, ogórków, ziół, a także kwiatów ozdobnych jak pelargonie czy surfinie.
Tak odżywisz piwonie. Sąsiadka będzie przecierać oczy ze zdumienia
jeżeli nie masz pod ręką drożdży, możesz skorzystać z innych domowych metod na odżywienie piwonii.
Skorupki jaj zawierają wapń i mikroelementy niezbędne dla prawidłowego kwitnienia. Zmiel je na proszek i rozsyp wokół roślin. Stosuj regularnie co 3-4 tygodnie, aby uzyskać efekty.
Popiół drzewny świetnie sprawdzi się jako nawóz do piwonii. Dostarczy azot, fosfor i potas, a także poprawi strukturę gleby. Wystarczy podsypać pod roślinami i zmieszać z wierzchnią warstwą gleby.
Uprawiasz kwiaty w ogrodzie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.