Po ponad 20 latach SAP Polska zmienił lokalizację swojej warszawskiej siedziby. Z ulicy Wołoskiej firma przeniosła się do serca Warszawy. Od czerwca 2023 roku jej główna siedziba mieści się na 11 piętrze Varso Tower – najwyższego budynku w Europie i prawdziwej ikony architektury. Tej zmianie towarzyszył też wyjątkowy proces projektowy nowej przestrzeni biurowej.
Biuro SAP – lekkość i elegancja na 11. piętrze w Varso Tower
Do zaprojektowania tej unikatowej przestrzeni zaproszono uznaną pracownię Massive Design, która prócz przygotowania projektu nowego biura miała za zadanie uwzględnić wszystkie założenia nowego stylu i organizacji pracy. Nowe biuro SAP działa w myśl zasad 4C: Concentration – Koncentracja, Collabration – Współpraca, Communication – Komunikacja, Community – Wspólnota. Priorytetem projektu było stworzenie otoczenia sprzyjającego skupieniu, efektywnej współpracy oraz budowaniu silnej wspólnoty pracowników.
W trakcie procesu projektowego dbano nie tylko o funkcjonalność, ale także o to, aby zaproponowane rozwiązania harmonijne wkomponowały się w lokalną kulturę pracy oraz były dostosowane do dynamiki nowoczesnego biura hybrydowego. Staranne doprecyzowanie układu funkcjonalnego, ściśle skoordynowane z wytycznymi SAP Polska, pozwoliło pracownikom łatwo przystosować się do nowej rzeczywistości.
„Naszym priorytetem było dostosowanie przestrzeni biurowej zarówno do kultury firmy, jak i aktualnych potrzeb pracowników. W ostatnich latach model korzystania z przestrzeni biurowej uległ modyfikacji, dlatego bardzo zależało nam na tym, żeby nowe biuro SAP było przestrzenią, do której pracownicy będą chcieli wracać” – mówi Monika Rudecka, Facility Manager w SAP Polska, odpowiedzialna za projekt nowego biura SAP w Warszawie.
Zaangażowanie pracowników w proces projektowy
Szczególną uwagę poświęcono więc zaangażowaniu pracowników w ramach procesu projektowego. Wybrani reprezentanci zespołu mieli okazję wpłynąć na kształt nowego biura, nawiązujący do eleganckiego modernizmu międzywojennego i fascynującego okresu rozwoju Warszawy.
„Przywiązanie zespołu SAP do miasta i jego historii widać również w odniesieniu do wybranego nazewnictwa sal konferencyjnych, które odzwierciedla podział administracyjny dzielnic Warszawy” – mówi Paweł Niebudek, Senior Designer w Massive Design.
Podział przestrzeni na strefy – reprezentacyjną dla klientów oraz wewnętrzną, dedykowaną pracy w modelu hybrydowym – był intuicyjny. Widoki z przestrzeni recepcji oraz głównej sali konferencyjnej, ukazujące dynamiczne ulice Warszawy, nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Ergonomicznie zaprojektowane siedziska w tych przestrzeniach pozwalają na chwilę oderwania się od codzienności i podziwiania rytmu miasta. Nowe biuro SAP Polska to nie tylko elegancja, ale również wielofunkcyjność. Każde pomieszczenie zostało zaprojektowane z myślą o takim wykorzystaniu przestrzeni biurowej, które wpisuje się w koncepcję biura hybrydowego.
„Modele hybrydowe pracy zakładają optymalizację wykorzystania powierzchni biurowej, stąd znaczna część pomieszczeń czy przestrzeni ma nadane kilka znaczeń i funkcjonalności” – podkreśla Konrad Dowejko, Business Development Director w Massive Design
Przykładowo, sala klubowa może pełnić funkcję zarówno przestrzeni do spotkań, jak i sali bilardowej, wystarczy obrócić blat stołu. Kolejnym ciekawym przykładem jest kafeteria, z możliwością rozszerzenia o przyległe strefy, która wówczas staje się idealnym miejscem na większe spotkania. Aranżacja poszczególnych ścian i oświetlenia daje również możliwość zarezerwowania tej przestrzeni jako studia podcastowego.
Pomieszczenie dziennej opieki nad dzieckiem
Innym ciekawym rozwiązaniem, które zastosowano w nowym biurze SAP Polska, jest pomieszczenie dziennej opieki nad dzieckiem. To kompleksowo wyposażona przestrzeń, zarówno do pracy, jak i opieki nad najmłodszymi, którzy mogą korzystać z zainstalowanych w pomieszczeniu udogodnień.
Projekt powstał w ścisłej współpracy z przedstawicielami firmy SAP Polska, Massive Design i Colliers, odpowiedzialnej za zarządzanie projektem i zmianą.
„Bez aktywnego wparcia i uczestnictwa Moniki Rudeckiej, Ewy Andrychowicz oraz Project Managerek Moniki Dmitruk i Marty Stachurskiej, nie osiągnęlibyśmy tak wspaniałego efektu. Zaangażowanie wszystkich stron jest najważniejsze przy tak wymagających projektach” – podsumowuje proces Paweł Niebudek, Massive Design.
Projekt: Massive Design | massivedesign.pl
Zdjęcia: Szymon Polański | polanskistudio.pl