Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku – wspaniały zabytek na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego

grafywpodrozy.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku


Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku nas zachwyciło. Drewniany kościół zbudowano w latach 1797-1800. To wspaniały zabytek Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej. Wnętrze świątyni urządzone jest w stylu późnobarokowym, a wyposażenie stanowią głównie zabytki pochodzące z klasztoru norbertanów w Nowym Sączu. Odwiedzając Beskid Śląski warto zaplanować zwiedzanie tego unikatowego kościoła.

Spis treści

  • Położenie i parkingi w okolicy
  • Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku – historia
  • Zwiedzanie i zabytkowe wyposażenie
  • Geometryczne fascynacje naszego matematyka
  • Wirtualny spacer
  • Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku

Położenie i parkingi w okolicy

Szczyrk położony jest w województwie śląskim, w odległości 15 km do Bielsko Białej i 70 km od Katowic. Miasto to bardzo istotny ośrodek turystyczny i sportowy. W okolicy przebiega kilka ciekawych szlaków turystycznych. Sanktuariumł św. Jakuba znajduje się przy ulicy Kolorowej 1. w okresie albo w przypadku trwających zawodów sportowych na skoczni może być duży problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Polecamy darmowy parking przy kościele. Można też szukać wolnego miejsca na darmowym parkingu przy skoczni, publikujemy pinezkę z mapy Google z jego dokładną lokalizacją i dodatkowo współrzędne – 49.718112, 19.036055.

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku
Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku – historia

Kiedyś Szczyrk należał do parafii św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Łodygowicach. Pod koniec XVIII wieku, gdy liczba mieszkańców wsi zbliżyła się do 2 tysięcy, rozpoczęto starania o założenie nowej parafii. Dekret o erygowaniu parafii wydano na dworze cesarskim w Wiedniu 14 kwietnia 1787 roku. Kościół zbudowany został na wielkim wzgórzu przy głównej drodze do Bielsko Białej w latach 1797–1800. Wokół świątyni istniał cmentarz, na którym zmarłych grzebano do roku 1848.

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku

Zwiedzanie i zabytkowe wyposażenie

Kościół św. Jakuba w Szczyrku to świątynia późnobarokowa. Zabytkowe wyposażenie wnętrza w większości pochodzi z nowosądeckiego klasztoru norbertanów. W świątyni zobaczymy trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajdują się figury pośrodku św. Jakuba Apostoła, z boku po lewej stronie św. Piotra, a stronie prawej św. Stanisława Kostki. Ołtarz boczny po lewej stronie to ołtarz Serca Jezusowego z figurą wykonaną z gipsu. Po prawej stronie mieści się ołtarz z obrazem św. Jana Nepomucena.

W 1814 roku kościół wzbogacił się o 14 barokowych obrazów, malowanych na płótnie, przedstawiających drogę krzyżową. Obok ołtarza głównego zachowała się kamienna chrzcielnica z 1800 roku, na wieży zaś dzwon z 1691 roku, a po zewnętrznej, wschodniej stronie sanktuarium krzyż rokokowy z 1797 roku. W kruchcie wisi oleodruk z wyobrażeniem „danse macabre”, czyli korowodu ludzi wszystkich stanów na czele z kościotrupem, wyrażający równość wszystkich ludzi w obliczu śmierci.

Geometryczne fascynacje naszego matematyka

Nasza podróżnicza ekipa składa się z trzech osób i każdy z nas zwraca uwagę na inne szczegóły. Przemek z Maksem z wielką uwagą podziwiali zabytkowe wyposażenie i kolorową polichromię. Tymczasem Kinga zatopiła wzrok w geometrycznym wzorze na posadzce. Matematycy bywają dziwni.

Wirtualny spacer

Na oficjalnej stronie kościoła znaleźliśmy sposób na wirtualne zwiedzanie tej niesamowitej świątyni. Wystarczy kliknąć i przeniesiemy się wprost do wnętrza kościoła. Pokaz jest fascynujący.

Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas

  • Góra Żar – łatwy, ale widowiskowy szlak z Międzybrodzia Żywieckiego
  • Kościół Świętego Krzyża na Obidowej w Chabówce
  • Żywiec – atrakcje i zabytki
  • Dolina Białej Wisełki i Szczyrk

Wędrując na Górę Żar i poznając atrakcje w okolicy korzystaliśmy ze świetnych noclegów w Ośrodku Wypoczynkowym Igor

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału