Sanatorium "po taniości". ZUS opłaca aż 24 dni! Którzy seniorzy załapią się na turnus?

kobieta.gazeta.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Sanatorium, Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl


Ile kosztuje sanatorium? Okazuje się, iż jest możliwość skorzystania z 24-dniowego bezpłatnego turnusu, o ile spełnisz odpowiednie warunki. Na co zwrócić uwagę i jakie dokumenty będą ci potrzebne? Z takiej formy nie skorzystają wszyscy.
Lekarz doradza i coraz częściej odczuwasz, iż czas wybrać się na turnus do sanatorium? Wiele osób często przed wyjazdem powstrzymują możliwości finansowe, bo spodziewają się, iż taki wyjazd wiąże się z wysokimi kosztami. Nie każdy wie, iż ZUS może opłacić aż 24 dni pobytu. W jakim przypadku?
REKLAMA


Zobacz wideo Marta Manowska opowiada o ślubach w "Rolnik szuka żony" i "Sanatorium miłości". Dlaczego nie uczestniczy we wszystkich? "Jest mi bardzo przykro"


Ile trwa pobyt w sanatorium z ZUS? 24-dniowy leczniczy jest bezpłatny
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaca 24 dni pobytu w sanatorium osobom, których wyjazd jest spowodowany potrzebą rehabilitacji leczniczej. Wiele osób korzysta z niej po trudnych chorobach, po których nie mogą od razu wrócić do pracy lub gdy istnieje zagrożenie utraty fizycznej, lub psychicznej możliwości do wykonywania pracy zarobkowej.


To na przykład przebyty wypadek lub choroba w pracy, czy leczenie po raku piersi. Dlaczego ZUS to opłaci? Chodzi o przywrócenie sprawności psychicznej i fizycznej, która pozwoli brać czynny udział w życiu społecznym, poprawi jakość życia i przywróci zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Zakład opłaca między innymi zakwaterowanie, koszt rehabilitacji, koszt przejazdu i wyżywienie. Należy jednak mieć na uwadze, iż dodatkowe udogodnienia mogą okazać się płatne (na przykład możliwość korzystania z telewizji).
Sanatorium Sanatorium, Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
Oprócz potrzeby rehabilitacji leczniczej stwierdzonej przez lekarza należy spełnić jeszcze jeden warunek, a jest nim posiadanie ubezpieczenia w ZUS lub pobieranie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy renty okresowej, spowodowanej niezdolnością do wykonywania pracy.


Kto kieruje na rehabilitację leczniczą? Tych dokumentów potrzebujesz
Wniosek o rehabilitację na podstawie wyników badań wydaje lekarz prowadzący leczenie pacjenta. Może go albo napisać sam, albo skorzystać z gotowego wzoru z ZUS-u. Istnieje też możliwość wypełnienia wniosku elektronicznie. Co będzie potrzebne? Dane osobowe, dokumentacja medyczna na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, dokumenty potwierdzające leczenie choroby, przez którą występuje niezdolność do pracy lub zagrożenie niezdolnością do pracy, dokumenty dotyczące innych chorób i tak dalej. Po wysłaniu wniosku należy czekać na informację zwrotną. Rozpatrzenie powinno odbyć się jak najszybciej. jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału