Sanatorium dla dzieci z chorobami układu oddechowego w miejscowości Ostrov u Macochy w regionie Blansko ma ponad trzydziestoletnią tradycję. Projektanci ze studia Adam Rujbr Architekci stworzyli zupełnie nowy, nowoczesny kompleks, który zastąpił tymczasowy i nieodpowiedni budynek. Co ciekawe, za inspirację posłużył tutaj dom z dziecięcego rysunku.
Nowoczesne sanatorium z naturalnymi walorami leczniczymi
Budynek wznosi się na zboczu wzgórza, umożliwiając dostęp do wnętrza bezpośrednio z terenu na obu piętrach. Jego biały kolor nawiązuje do wapienia typowego dla tego obszaru. Kompleks został podzielony na cztery funkcjonalne części – dzięki temu w każdej z nich zagościła odpowiednia ilość światła dziennego, a do tego pensjonariusze mogą cieszyć otaczającą ich naturą.
A trzeba przyznać, iż przyroda to najważniejszy element rekonwalescencji w tym obiekcie. Obszar Chronionego Krajobrazu Morawski Kras, na którego terenie znajduje się sanatorium, ma korzystny wpływ na zdrowie dzieci. najważniejszy w powrocie do zdrowia jest także sprzyjający klimat sąsiedniej Jaskini Cesarskiej, który jest także częścią planu leczenia.
Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, iż jest to jedyny specjalistyczny ośrodek leczenia dzieci w Czechach, w którym naturalna jaskinia krasowa, niedostępna dla publiczności, jest wykorzystywana do leczenia chorób układu oddechowego, astmy i alergii, a także do wzmacniania odporności.
Projekt sanatorium oczami dziecka
Jak już wspomnieliśmy, kształt obiektu inspirowany jest archetypem domu z dziecięcego rysunku. Dwupiętrowy kompleks medyczny składa się z czterech części. Ze względu na nachylenie terenu, bezpośrednio do sanatorium można dostać się z poziomu obu pięter.
Prostokątny układ kompleksu został celowo złagodzony okrągłymi elementami, takimi jak ławki na dziedzińcu i tarasie, kształtami opraw oświetleniowych czy też świetlików. Owalne kształty niwelują ostre narożniki budynku. Warto wspomnieć także o tym, iż obiekt spełnia surowe przepisy higieniczne i inne wysokie wymagania, dotyczące między innymi jakości środowiska wewnętrznego.
Funkcjonalny podział przestrzeni sanatorium dla dzieci
Całym obiektem można zarządzać przy użyciu inteligentnych technologii, a jego zasilanie to zasługa energii odnawialnej, która z kolei przekłada się na stosunkowo niskie koszty utrzymania budynku. Sanatorium składa się z kilku oddzielnych sekcji w zależności od ich przeznaczenia. Pierwszą z nich jest strefa wejściowa z recepcją i zapleczem technicznym na parterze, jadalnią i kuchnią na pierwszym piętrze.
Część medyczna z przestrzenią dla personelu znajduje się na parterze i zalicza się do niej także szkołę na pierwszym piętrze oraz zaplecze techniczne w piwnicy. W sanatorium nie mogło zabraknąć także strefy wellness z siłownią na parterze i pomieszczeniami do balneoterapii na pierwszym piętrze. Zwieńczeniem tego podziału jest oczywiście dwukondygnacyjna część mieszkalna z szatniami, suszarniami i pralnią w piwnicy.
Wszystkie te sekcje są dostępne z centralnej alei i klatki schodowej. jeżeli zaś chodzi o zewnętrzną część sanatorium, to stanowi ją ogród, który został podzielony na strefy, sprzyjające różnym formom relaksu. Znajdują się tu place zabaw oraz siłownia. Znajdują się tu również drzewa, krzewy i kwiaty lokalnych gatunków.
Jedną z zasad projektowania, którą kierowali się specjaliści ze studia Adam Rujbr Architekci, jest tak zwana „architektura lecznicza”. Chociaż percepcja dzieci różni się od percepcji dorosłych, celem było stworzenie kompleksu leczniczego, w którym każdy czułby się komfortowo. Takie założenie odzwierciedla ogólny wygląd obiektu, ale także tereny zewnętrzne i krajobraz wokół sanatorium.
Rozwiązania technologiczne, które sprzyjają małym pacjentom
Projekt wyposażenia technologicznego budynku został dostosowany do jego przeznaczenia, aby zapewnić jak najlepsze środowisko dzieciom z problemami układu oddechowego. Budynek posiada wentylowanie z uzdatnianiem powietrza z naciskiem na jego czystość, temperaturę i wilgotność.
Do ogrzewania i chłodzenia wykorzystywany jest system napowietrzny, a w każdym pomieszczeniu zainstalowano autonomiczne sterowniki z czujnikami temperatury i wilgotności, uzupełnione o czujniki dwutlenku węgla. Podstawowe źródło ciepła stanowią kocioł na pellet drzewny, a także para napowietrznych kotłów kondensacyjnych, które stanowią zapasowe źródło ogrzewania.
W całym budynku zastosowano oprawy LED. Efektywność energetyczna i wodna są najważniejsze dla działania tak dużego obiektu, a cały system jest w pełni zautomatyzowany i można nim sterować dzięki specjalnego panelu lub zdalnie. Architekci w projekcie uwzględnili wszystkie niuanse techniczne, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentom, a personelowi medycznemu – niekwestionowaną wygodę.
Placówki takie jak sanatorium dla dzieci z chorobami układu oddechowego wymagają wielokierunkowego podejścia projektowego. Właśnie dlatego tego przedsięwzięcia podjęło się studio Adam Rujbr Architekci, które ma doświadczenie w kompleksowym tworzeniu obiektów medycznych. Zarówno wnętrze, jak i zewnętrzna część tego obiektu będzie służyć najmłodszym pacjentom funkcjonalnością i wygodą.
Projekt: Adam Rujbr Architects | ararchitects.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com