Samodzielny wynajem mieszkania po raz pierwszy – co warto wiedzieć?

plndesign.pl 2 tygodni temu

Zastanawiasz się nad wynajęciem nieużywanego przez siebie mieszkania? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby nie popełnić podstawowych błędów. Im więcej wiedzy, tym mniejsze ryzyko.

Warto weryfikować przyszłego najemcę

Im lepiej zweryfikujesz przyszłego najemcę, tym bardziej zwiększysz szanse na to, iż uda Ci się uniknąć niepotrzebnych problemów podczas trwania wynajmu. Zacznij od potwierdzenia jego tożsamości, wystarczy do tego dowód osobisty, paszport czy choćby prawo jazdy. Dane z dokumentu będą wymagane do zawarcia umowy najmu. jeżeli będziesz posiadać numer PESEL potencjalnego najemcy, sprawdź w Krajowym Rejestrze Dłużników, czy dana osoba nie ma długów.

Warto również pomówić o takich rzeczach, jak:

  • oświadczeniu o miejscu zatrudnienia;
  • deklarowanych miesięcznych dochodach;
  • liczbie osób, która będzie zamieszkiwać lokum;
  • sytuacji życiowej, w tym planach na przyszłość (długość wynajmu).

Chcąc wynająć mieszkanie, warto sprawdzić również, jak działa ubezpieczenie majątkowe (co musisz wiedzieć?).

Formy umowy najmu

Kolejnym krokiem jest ustalenie formy umowy najmu. Choć teoretycznie prawo zezwala na ustne zawarcie umowy (a choćby jedynie dorozumiane), to jednak bezpieczniejszym sposobem będzie pisemne ustalenie porozumień. Możesz zrobić to również w formie aktu notarialnego. Im formalniejszy będzie Twój stosunek z najemcą, tym łatwiejsze będzie późniejsze egzekwowanie zasad współpracy. Z tego powodu warto zabezpieczyć się w ten sposób na różne ewentualności.

Sam najem dzieli się również na:

  • Czas oznaczony – w tym przypadku umowa nie może zostać wcześniej rozwiązana (za wyłączeniem określonych okoliczności). Jest to korzystne dla Ciebie jako najmującego, ponieważ możesz zawczasu zaplanować rotację lokatorów.
  • Czas nieoznaczony – zakończenie najmu następuje w momencie zakończenia terminu wypowiedzenia.

Te rzeczy ustal w umowie najmu

W teorii możesz ustalić z osobą najmującą mieszkanie jedynie wysokość czynszu oraz okres najmu. Praktyka jednak pokazuje, iż im dokładniejsze zapisy zostaną w umowie, tym bardziej przejrzysta będzie później Wasza komunikacja. Przemyśl zawarcie takich elementów jak:

  • datę i miejsce zawarcia umowy;
  • określenie stron umowy – podanie imion i nazwisk, adresu zameldowania, danych z dowodu tożsamości;
  • określenie przedmiotu umowy – podaj lokalizację mieszkania wraz z określeniem jego parametrów (powierzchnia i liczba pomieszczeń);
  • listę wyposażenia – uwzględnij wszystkie wartościowe obiekty, które znajdują się w lokum na użytek najmującego. Do umowy w ramach załącznika można zamieścić również ich fotografie;
  • określenie terminów – wskaż w umowie termin przekazania lokum, a także termin trwania umowy (lub umieść zapis, iż jest to czas nieokreślony);
  • kwestie związane z czynszem – jego wysokość i termin zapłaty;
  • kwestie związane z opłatami dodatkowymi – media, wywóz śmieci, opłaty eksploatacyjne. W przypadku rachunków za prąd warto zapoznać się z tym artykułem: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/rachunki-za-prad-w-domu-i-mieszkaniu;
  • wysokość kaucji wraz z ustaleniami, co wpłynie na jej ewentualne obniżenie podczas zwrotu;
  • dodatkowe ustalenia – na przykład kwestie związane z posiadaniem zwierząt, palenia w mieszkaniu, określenie współlokatorów.

Pobranie i zwrot kaucji

Kaucja jest dla Ciebie swego rodzaju gwarancją, iż jeżeli w lokum dojdzie do zniszczeń wynikających z działań najmującego, to będziesz mieć środki do przywrócenia lokalu do stanu zastanego. Jest to także zabezpieczenie na wypadek nieopłacenia czynszu. To od Ciebie zależy, jaką wysokość kaucji ustalisz. Istnieje jednak górny limit, który określa ustawa o ochronie praw lokatorów i wynosi on dwunastokrotność ustalonego czynszu. Gdy umowa najmu dobiegnie końca, będziesz mieć miesiąc na zwrócenie wpłaconej kaucji, przy czym będziesz mógł ewentualnie potrącić tę należność, jeżeli doszło do zdarzeń, które zostały zawarte w umowie (np. zniszczenie jakiegoś obiektu w mieszkaniu).

To musisz zapewnić najmującemu

Jako wynajmujący bierzesz na siebie szereg obowiązków, z których musisz się wywiązywać względem najmującego. Są to takie rzeczy, jak:

  • zapewnienie działających instalacji związanych z budynkiem;
  • utrzymanie porządku w pomieszczeniach wspólnego użytku mieszkańców;
  • dokonywanie napraw w lokalu (choć najemcę można obciążyć kosztami naprawy, jeżeli szkoda powstała z jego winy);
  • naprawa i wymiana instalacji: wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej, elektrycznej.

Pamiętaj również o tym, iż jeżeli jakieś elementy wyposażenia lokalu zużyły się przed przekazaniem obiektu najemcy, to jesteś zobligowany do ich wymiany.

Wynajęcie mieszkania jest więc czynnością, do której warto podejść z należytym rozsądkiem. Im lepiej zabezpieczysz się na różne ewentualności w umowie, tym łatwiejsze będzie późniejsze dochodzenie swoich racji. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie dobranie najemców, co powinno być związane z ich weryfikowaniem przed podpisaniem umowy najmu. Mamy nadzieję, iż nasz poradnik okazał się dla Ciebie przydatny!

Tekst: artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału