Najlepsza sałatka z makaronem i kurczakiem na imprezę. Pyszne połączenie makaronu i kurczaka oraz jogurtu naturalnego. Świetnie się sprawdzi także na śniadanie lub kolację. Jest prosta i szybka w zrobieniu, a do tego smaczna i sycąca.
Pomysłów na sałatkę makaronową jest mnóstwo. Ja zrobiłam w ulubionej wersji z kurczakiem. Sałatka ma tą zaletę, iż nie podchodzi wodą i można ją zjeść także na drugi dzień lub wziąć w pudełeczku na wycieczkę lub do pracy. Zobacz, jak z kilku ogólnodostępnych składników zrobić super sałatkę na domową imprezę.
Sałatka z makaronem i kurczakiem – składniki:
- 300 g makaronu * (waga suchego makaronu przed ugotowaniem)
- 400 g piersi z kurczaka **
- 100 g łuskanego słonecznika
- kilka sztuk pomidorków koktajlowych
- 1 lub pół czerwonej papryki
- 1 kiszony ogórek
- do smaku sól oraz świeżo zmielony pieprz czarny
- tłuszcz do smażenia kurczaka (olej lub smalec np gęsi)
Lekki sos z jogurtu
- 6 – 8 łyżek jogurtu naturalnego
- 1 łyżka musztardy
- 1 łyżeczka miodu
- opcjonalnie 1 lub 2 łyżki majonezu (zamiast 1 lub 2 łyżek jogurtu naturalnego)
- 2 ząbki czosnku
- do smaku sól oraz świeżo zmielony pieprz czarny
Jaki makaron do sałatki? Sałatkę możesz zrobić z dowolnym makaronem np.: kokardki, świderki, muszelki lub rurki. Odradzam natomiast makaron spaghetti z racji małej wygody w spożywaniu.
Przprawienie kurczaka. Kurczaka oprószyłam solą, świeżo zmielonym pieprzem czarnym oraz dużą ilością ziół prowansalskich. Możesz użyć gotowych przypraw do kurczaka np gyros lub obtoczyć w ulubionej marynacie.
Co jeszcze dodać do sałatki? W sałatce obowiązkowo dodaję: makaron, kurczaka, prażony słonecznik i sos. Reszta jest dowolna i zależy od tego co akurat mam w kuchennej szafce lub od sezonowych cen. Przykładowo zimą zamiast drogich pomidorków koktailowych, możesz dać kukurydzę konserwową.
Do sałatki pasować będzie też: jabłko pokrojone w kostkę, kawałki ananasa lub jajka ugotowane na twardo.
Sposób wykonania sałatki z makaronem i kurczakiem
Do przygotowania sałatki potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, salaterki, garnka, durszlaka, patelni lub piekarnika.
Krok 1. Gotuję makaron
Makaron gotuję w osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu. Do sałatki wybrałam makaron w kokardki, który ładnie wygląda. Ugotowany makaron odcedzam na durszlaku i odstawiam do ostudzenia. Zanim zaczniesz robić sałatkę, przeczytaj koniecznie cały opis. Dzięki temu zaplanujesz czas na marynowanie kurczaka, robienie sosu i łącznie składników. jeżeli lubisz sałatki z kurczakiem, to sprawdź także:
- sałatka Cezar
- sałatka grecka z kurczakiem
- sałatka gyros warstwowa
Krok 2. Przygotowuję kurczaka
Pierś kurczaka kroję w kostkę około 2 – 3 cm. Następnie marynuję. Możesz użyć gotowych przypraw do kurczaka lub obtoczyć w ulubionej marynacie. Ja oprószyłam jedynie solą, świeżo zmielonym pieprzem czarnym i ziołami prowansalskimi. Przyprawione kawałki mięsa odstawiam do lodówki na kilka godzin, albo całą noc, w celu przegryzienia się smaków.
Następnie nagrzewam piekarnik do 180 stopni C. Na blaszkę piekarnikówą wyścielam papierem do pieczenia i układam kawałki kurczaka. Piekę w temperaturze 180 stopni z opcją grzania góra i dół przez około 15 – 20 minut. Pod koniec obserwuję. Gdy kawałki kurczaka się zarumienią, to wyjmuję z piekarnika i odstawiam do ostudzenia. Jest to wersja FIT bez tłuszczu.
Kurczaka możesz także obsmażyć na patelni. W tym celu rozgrzej tłuszcz na patelni (smalec np gęsi lub olej roślinn) i wrzuć kawałki kurczaka. Obsmażaj na średnim ogniu z obu stron na rumiano łącznie przez około 10 minut. Ja pod koniec podsmażąnia, przekrawam 1 kawałek kurczaka i sprawdzam, czy w środku nie jest już surowy.
Obsmażone na rumiano kawałki kurczaka zdejmuję z ognia i odstawiam do ostudzenia.
Krok 3. Przygotowuję sos
Do salaterki wrzucam 6 – 8 łyżek jogurtu naturalnego. Możesz też użyć 1 – 2 łyżek majonezu zamiast części jogurtu naturalnego). Ja w wersji FIT nie dodaję majonezu. Wrzucam także 1 łyżkę musztardy i 1 łyżeczkę miodu.
Czosnek obieram z łupinek. Kroję w drobną kostkę i rozgniatam końcówką noża lub przecieram w prasce. Dodaję do składników sosu. Oprószam 2 szczyptami soli oraz 1 szczyptą pieprzu do smaku.
Całość mieszam łyżką i próbuję smak. W razie potrzeby dodaję przypraw. Odstawiam do przegryzienia i zabieram się za prażenie słonecznika i krojenie warzyw.
Krok 4. Prażę słonecznik
Rozgrzewam suchą patelnię na średnim ogniu. Wrzucam wyłuskane pestki słonecznika i co jakiś czas mieszam, aż się lekko zarumienią. Trwa to około 2 minut. Następnie zdejmuję z ognia, jeszcze raz mieszam i odstawiam do ostudzenia.
Krok 5. Kroję warzywa
Do docelowej miski (u mnie przeźroczysta) wrzucam ostudzony makaron oraz ostudzone kawałki kurczaka.
Pomidorki koktajlowe myję pod bierzącą wodą i osuszam. Następnie kroję na połówki lub ćwiartki. Zamiast pomidorków (drogie zimową porą) możesz dać odsączoną kukurydzę z puszki.
Paprykę czerwoną myję pod bierzącą wodą. Następnie przekrawam na pół i usuwam gniazdo nasienne oraz białe błonki. Kroję w pionowe paski oraz w poprzek, aby uzysakć kostkę o wielkości około 5 – 10 mm.
Ogórek kiszony kroję w kostkę o wielkości około 5 – 10 mm.
Krok 6. Łączę składniki
Pokrojone warzywa wrzucam do miski z makaronem i kurczakiem. Na wierzch wsypuję prożony słonecznik. Całość mieszam dokładnie łyżką.
Następnie polewam przygotowanym wcześniej sosem. Sałatka imprezowa jest już gotowa.
Klasyczna sałatka Cezar
Sałatka grecka z kurczakiem
Życzę smacznego!