Są deklaracje w sprawie podniesienia wieku emerytalnego

dompelenpomyslow.pl 1 miesiąc temu

Ministra ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, w rozmowie z „Onet Rano.” podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat licznych nieprawidłowości, które odkryła w programach skierowanych do seniorów, po tym jak objęła nad nimi pieczę od swojego poprzednika z Prawa i Sprawiedliwości. Zdecydowanie zaznaczyła również, iż kwestia podniesienia wieku emerytalnego nie jest tematem rozważań obecnego rządu.

Problemy w programach dla seniorów

Od 1 lipca Marzena Okła-Drewnowicz odpowiada za dwa najważniejsze projekty wspierające aktywność osób starszych – Senior+ oraz Aktywni+. Niestety, jej pierwsze kroki w nowej roli ujawniły znaczące problemy w zarządzaniu finansami tych programów. Jak wyjaśniła, poprzedni wiceminister, odpowiedzialny za strategiczne wydatkowanie funduszy, przekroczył swoje uprawnienia. Zamiast przeznaczyć na swoje decyzje 10 proc. budżetu, wykorzystał aż 25 proc. według własnego uznania. W efekcie, 141 organizacji otrzymało wsparcie finansowe, z czego aż 44 z województwa śląskiego, w tym 24 z jego własnego okręgu wyborczego, na łączną kwotę prawie 10 milionów złotych.

Interwencja Najwyższej Izby Kontroli

W związku z tymi nadużyciami Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury. W momencie tych działań nadzór nad programem sprawował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej z PiS.

Brak planów na podniesienie wieku emerytalnego

Ministra Okła-Drewnowicz odniosła się także do wypowiedzi Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która na łamach Onetu sugerowała, iż podniesienie wieku emerytalnego nie jest wykluczone. Okła-Drewnowicz przypomniała, iż Platforma Obywatelska oraz PSL zapłaciły polityczną cenę za wprowadzenie takiej zmiany, co przełożyło się na przegraną w wyborach. Z tych doświadczeń wyciągnięto wnioski i w tej chwili w koalicji rządzącej nie toczą się żadne dyskusje na temat ewentualnego podniesienia wieku emerytalnego.

Dłuższa aktywność zawodowa kobiet i nowe rozwiązania

Mimo to, ministra podkreśliła, iż najważniejsze jest tworzenie warunków, które umożliwią kobietom dłuższą aktywność na rynku pracy. Rząd planuje wprowadzenie bonu senioralnego, który ma poprawić sytuację finansową seniorów i umożliwić im większą swobodę w korzystaniu z usług i produktów dostosowanych do ich potrzeb.

Idź do oryginalnego materiału