Rzucili wszystko i przeprowadzili się na Islandię. "W Polsce zarabia się trzy razy mniej"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. unsplash, Annie Spratt


Z czego słynie Islandia? Nie tylko z zapierających dech piersiach widoków, ale także z bezpieczeństwa oraz doskonałych warunków do życia. Nic więc dziwnego, iż wielu obcokrajowców, w tym naszych rodaków, postanawia osiedlić się tam na stałe. Czy z perspektywy czasu przeprowadzka była dobrą decyzją? Porozmawiałam o tym z Polakami mieszkającymi na Islandii.
Islandia jest wymieniana w gronie najbardziej rozwiniętych krajów. Jako iż może pochwalić się niskim wskaźnikiem przestępczości, od wielu lat króluje w zestawieniach Global Peace Index jako najbardziej pokojowe państwo na świecie. Z kolei w 2024 roku pojawiła się na najniższym stopniu podium rankingu World Happiness Report dotyczącego poziomu zadowolenia z życia. Czy na Islandii faktycznie żyje się tak dobrze?


REKLAMA


Zobacz wideo Kamila Boś w końcu jedzie na upragnione wakacje. Wybrała egzotyczny kierunek [materiały wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy na Islandii żyje się dobrze? "Różnice w zarobkach są duże"
Iza mieszka na Islandii od ponad trzech lat. Zdecydowała się na ten krok, bo chciała doświadczyć życia za granicą i sprawdzić się w nowym środowisku, zaczynając wszystko od zera. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze kierunku były względy finansowe i polityczne. Miejsce musiało jej zapewnić przede wszystkim większą stabilność i lepsze perspektywy na przyszłość. Rozważała wiele opcji, jednak to Islandia wyróżniała się na tle innych. Spakowała więc walizki i wywróciła życie do góry nogami. w tej chwili pracuje tam w gastronomii jako kucharka.


- Różnice w zarobkach między Islandią a Polską są duże. Trzeba jednak pamiętać, iż koszty utrzymania są tutaj znacznie wyższe. Mimo to, w porównaniu do polskich realiów, łatwiej jest osiągnąć stabilność finansową i odłożyć oszczędności - powiedziała, dodając, iż w tym kraju bardzo silnie prosperują także związki zawodowe. Dbają o prawa pracowników, zapewniają większe bezpieczeństwo zatrudnienia oraz eliminują problem umów śmieciowych. Iza dostrzega wiele plusów na miejscu. Oprócz stabilności finansowej wskazuje też na piękne krajobrazy, otwartość społeczeństwa oraz powszechność używania języka angielskiego.


Z czego słynie Islandia? To nie tylko piękne krajobrazy. Fot. unsplash, Tom Coe


Zalety życia na Islandii. "W Polsce zarabia się około 3 razy mniej"
Podobne zdanie mają Aleksander oraz Alan, którzy przeprowadzili się na Islandię ponad rok temu. Na miejscu pracują jako kierowcy autobusów i zgodnie przyznają, iż poziom życia jest tam znacznie wyższy niż w Polsce.


- Różnice w zarobkach faktycznie są spore, na podobnym stanowisku w Polsce zarabia się mniej więcej trzy razy mniej. Koszty życia oczywiście też są wyższe niż w Polsce, ale w ogólnym rozrachunku wychodzi dużo lepiej - powiedział Alan. - Plusem, poza zarobkami, jest na pewno fakt, iż praktycznie z każdym możesz się tu porozumieć w języku angielskim - wskazał Olek.
Okazuje się, iż Islandczycy potrafią zrobić naprawdę dobre wrażenie. Alan zauważył, iż cechują się luźnym podejściem do życia i niczym się nie stresują. - Mają powiedzenie "þetta reddast", czyli coś w stylu "jakoś to będzie" - wyjaśnił, dodając, iż niektórzy mogą potraktować to jako minus. Często wiąże się to bowiem z dłuższym oczekiwaniem, np. na załatwienie sprawy w urzędzie. - Przecież nie ma się co stresować, trudno, nic wielkiego się nie stało. Ale szukając spokoju i wolniejszego życia, na pewno traktuję to w kategoriach zdecydowanych plusów życia na Islandii - stwierdził.
Wysokie ceny i trudne warunki. Opowiedzieli o wadach życia na Islandii
Polacy zwracają uwagę, iż życie na Islandii czasami nie należy do najłatwiejszych. Ich zdaniem, jednym z największych minusów jest... pogoda. Na wyspie panują trudne warunki, a mieszkańcy muszą przyzwyczaić się do długich zim, wiatru, częstego braku słońca i niskich temperatur. - Zaplanujesz sobie coś i nagle nic z tego, bo droga zamknięta. Kolega z naszej pracy spędził Wigilię i Boże Narodzenie u nas w biurze, bo droga do jego domu była zamknięta i nic się na to nie poradzi - opowiedział Alan.


Na liście znalazły się też wysokie koszty życia. Trzeba liczyć się tam ze sporymi wydatkami za wynajem i żywność. Iza zwróciła również uwagę, iż kraj jest stosunkowo mały, co może wiązać się z poczuciem izolacji. Podobny problem zauważył Olek. - Mieszkanie na wyspie z dala od kontynentalnej Europy bywa trudne. Nie wszystkie produkty można znaleźć na miejscu i nie wszystko można zamówić z dostawą na Islandię - dodał. Wszyscy jednak twierdzą, iż zalety przeważają nad wadami, a wyspiarskie państwo ma do zaoferowania naprawdę wiele. Który europejski kraj jest twoim zdaniem najlepszy do życia? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału