Ryzyko śmierci seniora rośnie, gdy jego łydka tak wygląda. Najnowsze badania mogą być przełomem

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Obwód łydki u seniora ma znaczenie Iuliia Burmistrova/iStock


Czy po wyglądzie da się stwierdzić, ile lat życia komuś pozostało? Okazuje się, iż tak, chociaż brzmi to zdumiewająco. Włoscy naukowcy wzięli pod lupę nogi seniorów, a dokładniej ich łydki. Wnioski są zaskakujące.
Eksperci z Włoskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii odkryli nowy sposób na sprawdzenie stanu zdrowia seniorów. Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "Experimental Gerontology". Badacze odkryli, iż dzięki pomiarowi obwodu łydki można przewidzieć ryzyko śmierci w ciągu najbliższych 10 lat. Taki wskaźnik jest najbardziej skuteczny w przypadku osób po 80. roku życia.


REKLAMA


Zobacz wideo Samotni w Boże Narodzenie. "Dziś każdy z rodziny jest sam sobie. Młodym nie wpaja się miłości rodzinnej"


Rozmiar łydki seniora ma znaczenie. Może zwiastować problemy zdrowotne
Okazuje się, iż pomiar prawej łydki w pozycji siedzącej, ze stopą opartą na podłożu, w miejscu maksymalnego obwodu, pozwala w ciągu kilku minut zidentyfikować ludzi, którzy mają zmniejszoną masę mięśniową. W związku z tym są bardziej narażeni na śmierć w nadchodzących latach. Obwód łydki poniżej 30 cm u mężczyzn i 28 cm u kobiet jest związany z trzykrotnie zwiększonym ryzykiem śmierci.
Może zainteresować cię też: To najgorszy wybór w diecie seniora. Po 60. roku życia gwałtownie zrezygnuj. "Podrażniają żołądek"
- U osób starszych odpowiednie i napięte mięśnie faktycznie ratują życie, ponieważ zmniejszają ryzyko upadków, niepełnosprawności, hospitalizacji, powikłań pooperacyjnych, progresji chorób przewlekłych, a zatem wiążą się również z niższym prawdopodobieństwem śmierci z powodu jakiejkolwiek choroby - powiedział Andrea Ungar, prezes Towarzystwa Włoskiego Gerontologii i Geriatrii, cytowany przez portal sanita24.ilsole24ore.com.


Seniorka PORNCHAI SODA/iStock


Będą sprawdzać łydki u lekarza? Taka profilaktyka ma sens
Badania wykazały, iż większy obwód łydki seniora korzystniej wpływa na zdrowie. - Obwód większy niż 35 cm u mężczyzn i 33 cm u kobiet wskazuje na dobrą ogólną masę mięśniową i zmniejsza ryzyko śmierci o 70 proc. w ciągu kolejnych 10 lat - wyjaśnił Andrea. To odkrycie może być przełomowe dla wielu osób i stać się rutynową praktyką kliniczną w celu ustalenia ryzyka śmiertelności. Na dodatek naukowcy opracowali specjalną taśmę pomiarową, która w zależności od wieku i płci wskazuje próg, poniżej którego mięśni jest zbyt mało. - Tempo ubytku masy mięśniowej można zahamować dzięki odpowiedniemu odżywianiu oraz prawidłowej i stałej aktywności fizycznej - dodał Ungar. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału