Ruszyło XXV Lwóweckie Lato Agatowe. WIDEO

lwowecki.info 6 miesięcy temu

Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich jest główną atrakcją Lwóweckiego Lata Agatowego. Wydarzeniu towarzyszy szereg dodatkowych atrakcji. Są kramy z różnościami, jest ekscytujące wesołe miasteczko i koncerty gwiazd, które na stadion miejski, gdzie się odbywają przyciągają dziesiątki tysięcy widzów.

Od 1998 roku, Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich jest główną atrakcją Lwóweckiego Lata Agatowego przyciągającą uwagę pięknymi stoiskami, gdzie można podziwiać i nabywać niezwykłe kamienie szlachetne i półszlachetne. Znaleźć tu można oszałamiające agaty, ametysty, kryształy górskie, szafiry, granaty i wiele innych skarbów natury, pochodzących zarówno z okolic Lwówka Śląskiego, jak i odległych zakątków świata. Te cudowne eksponaty fascynują nie tylko koneserów, ale również turystów, którzy oczarowani są ich unikalnym pięknem. Wydarzeniu towarzyszy szereg dodatkowych atrakcji. Są kramy z różnościami, jest ekscytujące wesołe miasteczko i koncerty gwiazd, które na stadion miejski, gdzie się odbywają przyciągają dziesiątki tysięcy widzów.

Dziś Lwóweckie Lato Agatowe jest marką rozpoznawalną nie tylko w regionie, ale także w kraju, Europie i w wielu miejscach na świecie. Zanim jednak do tego doszło, minęło ćwierć wieku.

– Lwóweckie Lato Agatowe jest konsekwencją pięknego wydarzenia, które zostało zapoczątkowano jeszcze w latach 80. a później, już po zmianie ustroju dalej kontynuowane było we Lwówku. To był Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. My, jako Lwówek Śląski uczestniczyliśmy w nim bardzo aktywnie przez wiele lat tych poprzedniego systemu jak też i w latach 90. I te teatry funkcjonowały u nas aż do `97 roku. W pewnym momencie warunki, wiadomo zmiana systemu, to też ci, którzy przyjeżdżali z całego świata na teatry, czyli grupy teatralne bardzo znaczące, zaczęły po prostu inaczej liczyć swoją obecność, bo uznali nas za równorzędnych sobie partnerów. W związku z tym Lwówek otrzymał warunki od organizatora z Jeleniej Góry, które były nie do przyjęcia, których nie można było po prostu przeskoczyć i wtedy wpadliśmy na pomysł żeby te teatry uliczne zrobić po swojemu. Oczywiście, nie z nazwą MFTU, bo to bez sensu tylko nasze agatowe. Dlatego agatowe, iż mieliśmy kolegę, który był pasjonatem minerałów i mówił, iż te agaty – ja powiem szczerze choćby nie wiedziałem o tym – iż są słynne na świecie, iż są takie wyjątkowe i iż są kojarzone w wąskich kręgach rzeczoznawców, fachowców, geologów, jako coś niezwykłego i są kojarzone z Lwówkiem Śląskim. To jak się tak kojarzą, to będzie to Agatowe Lato, w domyśle teatralna impreza. – wspomina Pan Tadeusz Dzieżyc Dyrektor Lwóweckiego Ośrodka Kultury i Kierownik Biura Organizacyjnego Lwóweckiego Lata Agatowego, który od początku współorganizował to wydarzenie.

Na pierwszej malutkiej imprezie było dziewięć teatrów ulicznych, które stanowiły jakby kontynuację tego organizowanego było przez wiele lat wcześniej show. Były też stoiska giełdy minerałów, ale było ich zaledwie trzy.

– My od trzeciego Lata Agatowego zaczęliśmy się zastanawiać nad tymi agatami na poważnie choćby ze względu na prasę, którą mieliśmy bardzo złą. To znaczy nas chwalono i ganiono straszliwie, dlatego iż goście przyjeżdżali na Lato Agatowe i mówili; A gdzie te agaty, gdzie minerały, przecież wy tu macie fajny, piękny, okazały festyn, ale, co z tego Lata Agatowego? – przyznaje Pan Dyrektor, który nie kryje, iż wówczas wybrał się do Wrocławia obejrzeć taką ciekawą giełdę na 60 stoisk organizowaną w Hali Stulecia.

– Ja wtedy mówiłem do kolegów; jakbyśmy tak z połowę tego zrobili to już byłoby coś. I tak się zaczęło powoli, powoli … – wspomina Tadeusz Dzieżyc.

Przez te lata w Lwówku Śląskim zmieniały się władze, wyrosło kolejne pokolenie, a Lwóweckie Lato Agatowe po dziś dzień ma ten swój wyjątkowo charakter. Aczkolwiek z tymi pierwszymi wydarzeniami na kilka stoisk nie ma już wiele wspólnego.

– Dzisiaj mamy łącznie 400 średnio od kilku lat stoisk, mamy constans, na giełdzie minerałów wypełnionej po brzegi 220 stoisk wraz z dostawkami, mamy uczestników z 20 państw całego świata. I to są bardzo egzotyczne kraje, typu Chiny, Indie, Maroko czy też Armenia, Mongolia, kraje Ameryki Południowej, ale też mamy Europę. Mamy tutaj wystawców z Litwy i z Węgier z Czech, Słowacji, z Niemiec, z Francji, … – wskazuje szef Biura Organizacyjnego LLA.

Lato Agatowe stało się marką. Produkt turystyczny, którym Lato zostało jest potwierdzany i regularnie odnawiany przez Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie. Wydarzenie otrzymało certyfikat Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej a także Klucz Sukcesu za pewną stałość, za regularność tworzenia czegoś wartościowego dla turysty, który nie znudził się do tej pory Lwóweckim Latem Agatowym.

Bardzo cenię te wszystkie działania towarzyszące, bo dzięki tym działaniom my wyrośliśmy na giełdę międzynarodową uznaną również w Stanach Zjednoczonych przez pismo Xpo Press, jako jedna z 30 topowych imprez świata! 11 takich imprez wybrano w Europie i my jesteśmy tam. I dzięki temu byliśmy zaproszeni do Monachium do Hamburga, jako goście honorowi, jako ci, którzy coś zrobili z niczego. – podkreśla Dyrektor LOK-u.

Organizacja wydarzenia wymaga zaangażowania wielu osób i wielu miesięcy pracy. Jak przyznaje Pan Dzieżyc, impreza zmusza do stworzenia i podpisania ponad 500 umów. Wiele z tych umów a szczególnie tych płacowych wymaga też negocjacji. Do tego dochodzą sponsorzy, których jest coraz więcej. I z każdym z nich należy wynegocjować i podpisać umowę. Jak zaznacza Dyrektor w organizacji pomaga cała rzesza ludzi, od Burmistrza, przez urzędników, po wiele lokalnych firm, bez których nie udałoby się tego dopiąć. W ocenie szefa Biura Organizacyjnego LLA, w tej chwili nad 25. edycją wydarzenia pracuje około dwustu osób.

Co takiego interesującego czeka na gości podczas XXV Jubileuszowego Lwóweckiego Lata Agatowego?

W tym roku na Giełdzie Minerałów mamy 220 stoisk z najrozmaitszymi minerałami i biżuterią. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wystawia główna z Agatem przez kontynenty – tutaj chyba nie muszę tłumaczyć, objaśniać, wiadomo będą to okazy praktycznie z całego świata. Do tego coś dla miłośników sfery naukowej, czyli sesja naukowa organizowana pod patronatem pani dr hab. Anna Pietranik, prof. z Uniwersytetu Wrocławskiego, sesja zatytułowana „Agaty permskich skał wulkanicznych”, na której wszyscy zainteresowani będą mogli wysyłać pięciu prelekcji dotyczących historii geologicznej naszego regionu – informuje Zbigniew Ruta z Lwóweckiego Ośrodka Kultury, Biura Organizacyjnego LLA.

Lwóweckie Lato Agatowe, to przede wszystkim spotkanie kolekcjonerów. To jest ogromna giełda skał, skamieniałości, wyrobów biżuteryjnych zrobionych z minerałów. Jest to także okazja do spotkania ze zbieraczami, z naukowcami, z kolekcjonerami, którzy wymieniają doświadczenia miedzy sobą. – wskazuje Pani mgr Joanna Białek z Muzeum Geologicznego im. Henryka Teisseyre działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Od dwóch lat Instytut Nauk Geologicznych UWr jest patronem LLA, dzięki czemu naukowcy organizują wystawy, spotkania i konferencje popularno- naukowe, których wysłuchać może każdy. Jest to okazja do zgłębienia wiedzy na temat skarbów ziemi, w szczególności tych z naszych okolic. W tym roku przygotowano m.in. wystawę pn. „Gdzie się chowa miedź?”.

Akurat tak się składa, iż na Dolnym Śląsku mamy fajne kopalnie miedzi. Na wystawie będą bardzo różne minerały miedzionośne zarówno z Polski, jak i ze świata. Będzie można zobaczyć gdzie ta miedź się chowa i jak ona występuje w przyrodzie najczęściej. Będzie można zobaczyć, z jakich skał KGHM pozyskuje miedź, czyli jak wygląda ten profil miedzionośny i skały, które są pod i skały, które są nad i będzie wytłumaczone jak to powstało. Będą okazy kolekcjonerskie minerałów, które występują w kopalni. Czasami kopalnia zgadza się żeby takie okazy trafiły do kolekcji. I będziemy mieli trochę skał i skamieniałości zarówno z nowego jak i starego zagłębia miedzionośnego, w tym kilka skał z okolic Lwówka Śląskiego. – dodaje Pani mgr Joanna Białek z Muzeum Geologicznego.

W imieniu Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski i całej naszej lwóweckiej rady miejskiej zapraszam oprócz giełdy minerałów na koncerty. W tym roku w piątek gra Cleo w sobotę covery Bonny M., Abba oraz Roxette, a w niedzielę zapraszamy na zespół „Daj to głośniej”, czyli twórców hitu „Mama ostrzegała”. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, jak zawsze są to nasze Dni Miasta, na które zapraszamy też wszystkich przyjaznych, jest to nasze wspólne święto i myślę, iż tak jak co roku Lwówek okaże się bardzo gościnnym miastem. Życzę wszystkim miłej i dobrej zabawyDawid Kobiałka Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

[See image gallery at lwowecki.info]
Idź do oryginalnego materiału