Ruiny gotyckiego zamku w Lipie na Pogórzu Kaczawskim

grafywpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Ruiny gotyckiego zamku w Lipie na Pogórzu Kaczawskim


O początkach zamku wiadomo niewiele. Stąd prawdopodobnie pojawiła się opowieść o zakonie templariuszy, ale na tym trzeba zakończyć przypuszczenia. Żadnych dowodów na poparcie tej tezy nie ma. Zamek należy do prywatnego inwestora, który od kilku lat nie interesuje się obiektem. Ograniczył się do postawienia płotu i rusztowania.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o wsi Lipa pochodzą z roku 1300. Pod koniec XIV wieku jej właścicielem był Caspar von Crakav z rodu Swoynicz. Był to przedstawiciel niezbyt zamożnego rycerstwa i to tłumaczy, dlaczego rozmiary pierwotnego zamku były bardzo skromne. Można powiedzieć zameczek na wysokiej skale ponad wsią. Trzypiętrowa wieża otoczona murem. Na przeszkodzie w ustaleniu faktów stoi brak badań naukowych, ale i tak historię o templariuszach należy uznać za legendę.

Początkowo skromne założenie rozbudowane zostało przez kolejnych właścicieli z rodu von Zendlitz w XV i XVI wieku. W kolejnych wiekach stracił charakter obronny. U schyłku XVIII wieku służył już tylko jako magazyn.

Przed całkowitą dewastacją zamek uratował hrabia Rudolph von Stillfried-Rattonitz, który kupił w roku 1834 i odbudował w formie neogotyckiej. Zabytek uratował, ale w poważny sposób naruszył jego historyczny gotycki charakter.

Po II wojnie zamek ponownie służył jako magazyn dla pobliskiego PGR-u.

Tak dzisiaj wyglądają ruiny Zamku Lipa

Zamek dzisiaj

Po II wojnie zamek nie był zupełnie remontowany, Z każdym dziesięcioleciem popadał w coraz większą ruinę, ale ostatnie lata to już kompletna katastrofa. Wszystkie cenne elementy, które przeżyły trudny okres, zostały zdewastowane albo rozkradzione. Z ogrodzenia pozostało niewiele. Każdy może swobodnie wejść na teren. Rusztowanie rozstawione wokół ruin trzyma się dobrze. Bezpiecznie po nim spacerowaliśmy. Widoki z góry są świetne. Oczywiście już za kilka miesięcy sytuacja może się zmienić, więc jeżeli tu zajrzycie, to zachowajcie ostrożność. To również wyzwanie dla władz lokalnych. Zabytek trzeba zabezpieczyć. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż to obiekt znajdujący się w rękach prywatnych, ale w przypadku takich zaniedbań powinien ingerować inspektor budowlany i konserwator zabytków. W przeszłości organizowane były akcje wolontariuszy mające na celu posprzątanie terenu wokół zamku.

Jak dotrzeć do Zamku Lipa?

Wieś Lipa poło po­ło­żo­na jest przy skrzy­żo­wa­niu lo­kal­nych dróg Ja­wor-Ka­czo­rów i Bol­ków-Świe­rza­wa. Rui­na znaj­du­je się w po­łud­nio­wej częś­ci wsi, po wschod­niej stro­nie dro­gi, o­ko­ło 300 met­rów za koś­cio­łem. Auto najlepiej zostawić tuż po opuszczeniu drogi asfaltowej. Do zamku prowadzi stroma polna droga, Nie każde auto poradzi sobie z takim wyzwaniem. Do przejścia jest zaledwie 400 metrów.


Wyświetl większą mapę
Zamek Lipa popada w coraz większą ruinę

Zwiedzanie Zamku Lipa

To klasyczny urbex. Oczywiście na obiekcie wisi tablica z zakazem wstępu. Terenu nikt nie pilnuje. Jak wspominaliśmy z ogrodzenia kilka zostało, więc hulaj duszo, piekła nie ma. Jednak pamiętajcie o bezpieczeństwie- o wypadek tu łatwo. Zrezygnowaliśmy na przykład z wejścia do piwnic, a podziemia kusiły.

Co kryją podziemia Zamku Lipa?

Mamy nadzieję, iż obiekt jeszcze uda się uratować. choćby w formie trwałej ruiny byłaby to fantastyczna atrakcja. Nie każdy przecież ma ochotę na zwiedzanie “pod zakaz”. Do tego okolica jest cudowna. Zamek znajduje się nad brzegiem Nysy Małej, na wysokości 375 m n.p.m. Można doszukać się śladów po suchej fosie.

Zachował się kamienny budynek z XVI wieku. W opracowaniach znaleźliśmy informację, iż jest to kuchnia zamkowa, jedna z najstarszych zachowanych na Śląsku.

Zamek Lipa na litografii Hubera około 1880 roku

Podróżujecie po Górach Kaczawskich oraz Pogórzu Kaczawskich i szukacie noclegów. Polecamy agroturystykę Storczykowe Wzgórze. Dla smakoszy polecamy wizytę w restauracji Villa Greta – smacznie i elegancko (z zachowaniem luźnego klimatu, przecież jesteśmy na górskim szlaku)

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału