Rozwieś to nad warzywnikiem. Ochronisz plony przed suszą

top.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Nadszedł trudny czas dla roślin w warzywniku. Długotrwała susza i palące słońce mogą spowodować więdnięcie okazów, mimo regularnego podlewania. Co zrobić, żeby ochronić je przed żarem lejącym się z nieba? W trakcie upałów każdy doświadczony ogrodnik zakłada pewną osłonę.

Gdy na dworze robi się gorąco, a słońce nie odpuszcza, wiele osób sięga po parasole. Taką samą osłonę powinniśmy zafundować roślinom w warzywniku, aby przetrwały suszę. Nie osłaniamy je jednak parasolem, a siatką cieniującą, która chroni również przed gradem, wiatrem i ptakami. Latem warto mieć ją w zanadrzu.

Czym jest siatka cieniująca i jaką wybrać?

Siatka cieniująca jest lekkim i rozciągliwym materiałem wykonanym z tworzywa sztucznego, najczęściej z polietylenowego. Ma za zadanie chronić rośliny przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jednak nie blokuje całkowicie dostępu do słońca.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na gęstość tej tkaniny. jeżeli przepuszcza 70-80% światła, to nadaje się do delikatnych osłon dla ogórków czy sałat. Z kolei przepuszczalność 50% jest dedykowana w warzywnikach i szklarniach. Rośliny ozdobne także możemy osłaniać, jednak materiałem o przepuszczalności wynoszącej 30%.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak dbać o rośliny w trakcie upałów? To uratuje twój ogród

Jakie rośliny osłaniać siatką cieniującą?

Siatkę cieniującą stosujemy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 30 stopni Celsjusza. Tak jak wspomniano, można używać jej nie tylko w warzywnikach, ale też w szklarniach i tunelach foliowych, na rozsadniku oraz na tarasach i balkonach.

Jakie rośliny w tych miejscach warto osłonić przed pełnym słońcem? Ochrony potrzebują sałata, rukola i szpinak, które wchodzą w kwitnienie na słonecznym stanowisku. Zabezpieczmy również ogórki i fasolę szparagową, ponieważ ich delikatne liście mogą gwałtownie zwiędnąć.

Warto zasłonić siatką cieniującą zioła, tj. kolendra czy trybula preferujące półcień. Nie zapominajmy o nowych sadzonkach i rozsadach, które są wrażliwe na silne nasłonecznienie. Polecamy też osłaniać fuksje, begonie i niecierpki.

Jak założyć siatkę cieniującą?

W warzywniku warto stworzyć mały daszek z siatki cieniującej, rozciągając ją między tyczkami. Można też przymocować ten materiał na ramę - w ten sposób stworzymy ruchomą zasłonę dla roślin.

W tunelach i szklarniach najlepiej przywiązać siatkę cieniującą do konstrukcji, tworząc osłonę boczną. Z kolei okazy doniczkowe na balkonie należy osłonić tą tkaniną dzięki linki albo siatki ogrodzeniowej.

Pamiętajmy, żeby nie kłaść materiału na roślinach, zachowajmy odstęp między nimi, a tkaniną. Wówczas będą miały zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza.

Zobacz też:

To najlepszy nawóz do ogórków, którego używam w lipcu. Plony zbieram wiadrami

Twoje pomidory wyglądają w ten sposób? To znak, iż potrzebują ratunku

Hortensje źle znoszą upały. Zrób to, by ochronić je przed więdnięciem

Idź do oryginalnego materiału