Roztocze – co warto zobaczyć?

manawpodrozy.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Roztocze - co warto zobaczyć?


Roztocze to magiczna kraina położona na wschodnich rubieżach naszego kraju. Rozciąga się od województwa lubelskiego, przez województwo podkarpackie aż po ukraiński Lwów. Jej długość to blisko 180 kilometrów! Ze względu na oferowane krajobrazy zwana jest “polską Toskanią”. Słońce zagląda tu znacznie częściej niż w innych częściach Polski. Co więcej, stężenie jodu w powietrzu jest porównywalne z tym, nad polskim Bałtykiem!

Malownicze Roztocze

Roztocze to niezwykły region, w którym jak “ryba w wodzie” będą czuły się przede wszystkim osoby aktywne. Odnajdą tu setki kilometrów tras rowerowych, wspaniałe ścieżki spacerowe i wyjątkowe spływy kajakowe. Na turystów czekają tu piękne sosnowo-bukowe lasy i pofalowany, niczym wzburzone fale krajobraz kolorowych pól. Roztocze to także wyjątkowa historia i przepiękne malownicze miasta. Koniecznie należy odwiedzić Zamość, ale i mniejsze miejscowości jak Zwierzyniec, czy Szczebrzeszyn.

Stawy Echo Zwierzyniec

Roztocze – ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie?

Roztocze to bardzo rozległy region. Jego długość to ok. 180 km, a szerokość ok. 30 km. jeżeli spojrzymy na mapie to rozciąga się od Kraśnika na zachodzie, po Lwów na wschodzie. Nie sposób zwiedzić całego tego terenu w ciągu kilku dni. Aby go poznać dogłębnie należy tu przyjechać co najmniej kilkukrotnie. My na Roztoczu spędziliśmy tydzień. Pozwoliło nam to zobaczyć atrakcje z serii must see. Zabrakło nam jednak czasu, aby poczuć klimat tego miejsca, usiąść w spokoju i wsłuchać się w głos przyrody. Na takie rarytasy musimy zaplanować sobie kolejne wyjazdy.

Zamość widoczny z wieży przykościelnej

Reasumując, jeżeli chcecie zobaczyć Zwierzyniec i okolice to wystarczy wam przedłużony weekend. Zwiedzanie Zamościa to kolejne dwa dni. Na pozostałe atrakcje musicie znaleźć następne 2-3 dni. jeżeli do tego chcecie pojeździć nieco więcej na rowerze, popływać kajakami, lub po prostu poleżeć w hamaku i odpocząć to tych dni na Roztoczu musicie spędzić naprawdę sporo;) A i ważna informacja! Komunikacja publiczna funkcjonuje tu dość słabo, dlatego najlepszym środkiem transportu będzie własny samochód lub rower.

Kajakiem przez Roztocze

Roztocze – noclegi

Na Roztoczu nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem noclegów. Baza noclegowa jest tu bardzo bogata. Od pensjonatów, po agroturystyki, domki na wyłączność i kempingi. Jest tu naprawdę w czym wybierać. Dobrą bazą wypadową do zobaczenia największych atrakcji Roztocza jest Zwierzyniec. Dojedziecie z niego we wszystkie wskazane miejsca w ciągu maksymalnie 45 minut. jeżeli szukacie jednak czegoś bardziej “na odludziu” to sprawdźcie ofertę miejsc noclegowych na wsiach w okolicach Suśca, czy Józefowa. Nas osobiście urzekła miejscowość Górecko Kościelne.

Roztocze – sielankowy klimat we Floriance

Atrakcje Roztocza

Poniżej prezentujemy Wam listę miejsc na Roztoczu, które należy zobaczyć podczas zwiedzania tego regionu. Znajdziesz tu zarówno miejsca na piesze wędrówki, przyrodnicze perełki, wieże widokowe, stawy, jak i malownicze miasteczka, a i coś dla aktywnych – spływy kajakowe i polecajki rowerowe. Wszystkie opisane w niniejszym tekście atrakcje zaznaczone zostały na poniższej mapie:

1. Zwierzyniec

Zwierzyniec to niewielka miejscowość w województwie lubelskim, która jest nazywana “Sercem Roztocza”. Jest to główny ośrodek turystyczny dla tego regionu. W Zwierzyńcu znajduje się dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tutaj także rozpoczynają się najważniejsze szlaki, które po nim wiodą. W Zwierzyńcu można także udać się na wycieczkę rowerową lub spływ kajakowy.

Kościół św. Jana Nepomucena „na wodzie” w Zwierzyńcu

Zwierzyniec przez długie lata był letnią rezydencją rodziny Zamoyskich. Założyciele Zamościa w lasach okalających Zwierzyniec prowadzili swoją działalność gospodarczą. To z nich pozyskiwali, m.in. drewno. Zwierzyniec natomiast pokochali. Tu wybudowali swój letni pałac, w których chętnie spędzali swój wolny czas. W Zwierzyńcu warto zobaczyć kaplicę na wodzie, a także dawne zabudowania pałacowe z odrestaurowanym parkiem, zwanym Zwierzyńczykiem. Odwiedzić możecie również browar, który można zwiedzać.

Browar w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to także brama do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu ośrodek edukacyjny udostępniony dla turystów. W niedalekiej odległości od miasta czekają natomiast na Was niezwykle malownicze Stawy Echo. Ze Zwierzyńca koniecznie udajcie się również na spacer na Bukową i Piaseczną Górę. A rowerem jedźcie do Florianki.

Więcej o tym co warto zobaczyć w Zwierzyńcu przeczytasz we wpisie: Zwierzyniec – co warto zobaczyć?

Przypałacowy park w Zwierzyńcu

2. Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy to najbardziej zalesiony park narodowy w naszym kraju. Rozciąga się na powierzchni przeszło 85 kilometrów kwadratowych. Ponad 95% tego terenu to obszar leśny. Roztoczański Park Narodowy obejmuje swoim zasięgiem środkowe Roztocze, chroniąc tym samym najbardziej cenne przyrodniczo tereny regionu. Symbolem Parku Narodowego jest konik polski. To wyjątkowy gatunek konia, odporny na trudne warunki atmosferyczne. Ich przodkiem były tarpany. Konie te żyją na Roztoczu na wolności. Największe prawdopodobieństwo ich spotkania jest nad Stawami Echo, we Floriance oraz na zboczach Białej Góry.

Konik Polski – symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego
Konik Polski – symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego

3. Bukowa Góra i Piaseczna Góra

Bukowa i Piaseczna Góra to wzniesienia wznoszącze się nad Zwierzyńćem. Ten pierwszy jest objęty bierną ochroną przyrody. Oznacza to, iż nie jest tam prowadzona żadna ingerencja człowieka. Na oba szczyty prowadzą znakowane szlaki piesze, które rozpoczynają się w centrum Zwierzyńca. Po drodze na Bukową Górę można zobaczyć Pomnik Pamięci Poległych Leśników. Po przeciwnej stronie Bukowej Góry znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na Roztocze Środkowe. Widoczne są Sochy i otaczające tę wieś pola. Piaseczna Góra to natomiast piękny punkt widokowy na Zwierzyniec i okolice.

Rezerwat Przyrody Bukowa Góra
Punkt widokowy na zboczach Bukowej Góry
Piaseczna Góra

4. Stawy Echo

To kompleks 4 stawów położonych na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, tuż u stóp Bukowej Góry. Przy jednym ze stawów znajduje się szeroka, piaszczysta plaża, a w okresie letnim funkcjonuje tu strzeżone kąpielisko. Wzdłuż stawów biegnie po wydmach ścieżka. Prowadzi ona po drewnianych podestach. Znajdują się tu również platformy widokowe. Przy stawach Echo można często spotkać Koniki Polskie. Najłatwiej je dostrzec z wieży widokowej.

Do Stawów Echo można dostać się na kilka sposobów. Dla zmotoryzowanych jest tutaj parking (płatny!). My proponujemy jednak abyście wybrali się tu rowerem lub pieszo. Ze Zwierzyńca prowadzi tu urokliwa ścieżka przyrodnicza.

Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec

5. Biała Góra

Biała Góra to wzniesienie położone tuż obok drogi łączącej Zwierzyniec z Józefowem. Na jej wierzchołku znajduje się drewniana wieża widokowa. Można z niej zobaczyć Zwierzyniec oraz dolinę rzeki Wieprz. Zbocza Białej Góry to również miejsce hodowli zachowawczej konika polskiego oraz bydła białogrzbietego. Naszym zdaniem to jedno z piękniejszych miejsc w okolicach Zwierzyńca. Warto przyjść tu pod wieczór, gdy promienie słoneczne zabarwiają okolice na pomarańczowo i czerwono.

Biała Góra Zwierzyniec
Widok na Roztocze z wieży na Białej Górze

6. Florianka

Florianka to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Roztoczu. Jest to osada położona w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nie dotrzecie tu samochodem. Jedynie możecie tu dojść pieszo lub rowerem. Szlak rowerowy, który przebiega przez Floriankę łączy Zwierzyniec z Góreckiem Starym. We Floriance znajduje się Izba Leśna Roztoczańskiego Parku Narodowego. Można w niej się dowiedzieć nieco więcej na temat dawnego życia roztoczańskich leśników. Obok Izby funkcjonuje niewielki punkt gastronomiczny. Kawa i ciasto w takim miejscu smakują wybornie!

We Floriance znajduje się również Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego. Tu najłatwiej jest na własne oczy zobaczyć te wyjątkowe konie.

Florianka
Florianka, urocze miejsce w okolicach Zwierzyńca

7. Wieprz – spływy kajakowe

Wieprz to najpopularniejsza wśród kajakarzy rzeka na Roztoczu. Wytyczono tu kilka tras, z których mogą skorzystać zarówno początkujący, jak doświadczeni miłośnicy kajaków. Tym pierwszym dedykowany jest odcinek z Obrocza do Zwierzyńca. Rzeka na tym fragmencie wytacza bardzo malownicze meandry. Spływ kończy się na Zalewie Rudka w Zwierzyńcu. jeżeli natomiast macie ochotę na dłuższy spływ to ze Zwierzyńca rzeką Wieprz możecie popłynąć aż do Szczebrzeszyna! Na taką eskapadę musicie jednak zarezerwować już cały dzień!

Na rzece Wieprz
Na rzece Wieprz

8. Szczebrzeszyn

“W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, a Szczebrzeszyn z tego słynie!”. Kto z Was wcześniej nie słyszał o tym roztoczańskim miasteczku? Słynnego chrząszcza spotkamy na rynku tego miasteczka. Chrząszcz gra tu na skrzypcach. Drugi z pomników tego sympatycznego owada znajduje się przy rzece Wieprz. W Szczebrzeszynie warto także wdrapać się na dawną basztę zamkową, na której przygotowano punkt widokowy. W okolicy miasteczka znajdziemy również malownicze wąwozy lessowe.

Szczebrzeszyn – na rynku możemy zobaczyć pomnik chrząszcza
Chrząszcz w Szczebrzeszynie nad rzeką Tanew
Baszta zamkowa w Szczebrzeszynie
Wąwóz lessowy w Szczebrzeszynie

9. Rezerwat Szum – Górecko Kościelne

Rezerwat Szum to jedno z piękniejszych miejsc na Roztoczu. To niezwykle dzikie, a przez to tajemnicze miejsce! Mało jest tu turystów, a przez to zaznasz tu błogi spokój. Przez rezerwat płynie tytułowa rzeka Szum. Wzdłuż jej brzegu poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza. Rezerwat Szum znajdziemy przy drodze łączącej Górecko Stare z Góreckiej Kościelnym.

Rezerwat Szum
Rezerwat Szum

10. Kapliczka na wodzie w Górecku Kościelnym

W Górecku Kościelnym na rzece Szum znajduje się unikatowa kaplica. Została ona wzniesiona na drewnianych palach. Odnajdziesz ją ok. 500 metrów od głównej drogi, przy której znajduje się drewniany kościół. Idąc od niego dębową aleją dotrzecie wprost do kaplicy. Pierwszą kaplicę na wodzie w tym miejscu zbudowano pod koniec XVII wieku! Jednak nie przetrwała ona do dzisiejszych czasów. Kaplicę, którą można tu dzisiaj zobaczyć wzniesiono pod koniec XIX wieku. Niedaleko niej znajduje się źródełko Boża Łezka. Wypływa z niego woda, która jest bogata w siarkę. Jej skład jest porównywalny z wodą mineralną Zuber z Krynicy-Zdrój. Według wielu podań ma ona adekwatności uzdrawiające.

Kapliczka na Wodzie w Górecku Kościelnym
Źródło Boża Łezka

11. Józefów – fontanna w rynku

Józefów zwany jest rowerową stolicą Roztocza. Przez teren gminy poprowadzono aż ok. 100 kilometrów tras rowerowych! W centrum miasteczka, na jego rynku znajduje się niezwykle interesująca fontanna. Zdobi ją aż 8 figur zwierząt, które można spotkać na Roztoczu. Jest tu wilk, ryś, jeleń, dzik, bielik, głuszec, lisa i oczywiście konik polski. Co ciekawe, figury na fontannie są naturalnej wielkości. Warto także spojrzeć pod wodę. Pod nią skryta jest rybna mozaika.

Józefów – fontanna na rynku

12. Baszta widokowa w Józefowie i kamieniołom Babia Dolina

W Józefowie warto również wdrapać się na 18-metrową basztę widokową. Z jej tarasu widokowego rozpościera się przepiękna panorama na Roztocze. Baszta jest otwarta od maja do października w godzinach 10-19. Co ciekawe, została zbudowana z wapienia, który pozyskano z sąsiedniego kamieniołomu Babia Dolina. Przez kamieniołom poprowadzono ścieżki dydaktyczne. Warto się nimi przespacerować, bo ściany kamieniołomu robią ogromne wrażenie!

Baszta widokowa w Józefowie
Baszta widokowa w Józefowie
Kamieniołom Babia Dolina
Kamieniołom Babia Dolina

13. Susiec – wieża widokowa

Wieża widokowa we wsi Susiec ma 12 metrów wysokości. Jest kamienna i zbudowana została z lokalnego wapienia. Prawie pod samą wieżę możemy dotrzeć własnym samochodem. Z wieży rozciąga się panorama na Roztocze Środkowe, Puszczę Solską, a także wieś Susiec. Wieżę znajdziemy na wzniesieniu Góra Grabowiecka, przy drodze łączącej Susiec z Grabowicą.

Susiec – wieża widokowa
Susiec – widok z wieży widokowej

14. Kamieniołom w Nowinach z platformą widokową

Kamieniołom w Nowinach znajduje się na zboczach Krzyżowej Góry przy drodze łączącej Susiec z Józefowem. To skalne wgłębienie o długości ok. 200 metrów ukryte w sosnowym lesie. Odsłonięcie to pozwala na własne oczy zobaczyć geologiczną budowę Roztocza. Nad kilkunastometrowym urwiskiem przygotowano tu dla turystów platformę widokową. Rozciąga się z niej widok na Puszczę Solską otaczającą Józefów.

Kamieniołom w Nowinach
Kamieniołom w Nowinach
Kamieniołom w Nowinach
Kamieniołom w Nowinach

15. Szumy nad Tanwią

Rezerwat Szumy nad Tanwią to wyjątkowe miejsce położone na Roztoczu, niedaleko miejscowości Susiec. Tanew to jedna z wielu malowniczych rzek, jakie znajdują się w tym regionie Polski. Na odcinku ok. 3 kilometrów tworzy ona jednak wyjątkowe progi skalne. Jest ich aż 24, co na tak krótkim odcinku oznacza wyjątkowy spektakl, jaki dostarcza nam przyroda! Towarzyszy mu oczywiście “tytułowy” szum wody!

Więcej na temat tego miejsca przeczytasz we wpisie: Szumy nad Tanwią – najpiękniejsze miejsce na Roztoczu?

Szumy nad Tanwią tworzą 24 kaskady
Jak powstały Szumy nad Tanwią? To wynik fałdowania Karpat wiele milionów lat temu

16. Zamość

Zamość zwane miastem idealnym jest każdego roku odwiedzane przez tysiące turystów. To wszystko dzięki Janowi Zamoyskiemu, który w XVI wieku postanowił je założyć. Znakiem rozpoznawczym Zamościa jest przepiękny ratusz, idealnie kwadratowy rynek i wspaniałe, kolorowe kamienice ormiańskie. Jednak to nie jedyne atrakcje, które należy odwiedzić w Zamościu – mieście które nie zmieniło swojego wyglądu od ponad 400 lat!

Zamość to bez wątpienia miasto unikatowe w skali naszego kraju. Jest jedynym miastem w Polsce, które wybudowane według popularnej w renesansie koncepcji miasta idealnego zachowało swoją pierwotną zabudowę. Dzięki temu, Zamość w 1992 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2022 roku znalazł się natomiast na nowej liście 7 cudów Polski.

Na zwiedzanie Zamościa musisz przeznaczyć co najmniej 1 pełen dzień. Warto tu jednak zatrzymać się na nieco dłużej.

Więcej o tym, co warto zobaczyć w Zamościu przeczytasz we wpisie: Zamość – co warto zobaczyć?

W północnej pierzei rynku głównego króluje piękny ratusz
Kamienice Ormiańskie w Zamościu
Ratusz w Zamościu wyróżniają piękne wachlarzowe schody

17. Rowerem po Roztoczu

Roztocze to prawdziwy raj dla rowerzystów. Przygotowano tu dla nich setki kilometrów tras rowerowych. Najwięcej z nich znajduje się w okolicach Józefowa, ale nie brakuje ich także w okolicach Zwierzyńca. W tych dwóch miejscowościach funkcjonują wypożyczalnie rowerów, więc choćby jeżeli nie zabraliście ze sobą swoich dwóch kółek, to nie martwcie się – są one dostępne na miejscu. My korzystaliśmy z wypożyczalni rowerów w Zwierzyńcu przy ulicy 1 maja 22. Możemy ją z całego serca polecić, bo rowery były bardzo dobrze przygotowane. A gdzie ze Zwierzyńca wybrać się na rower? Naturalnym kierunkiem jest Florianka i Górecko Kościelne. Na dwóch kółkach możemy dojechać także w stronę Szczebrzeszyna, czy choćby do Zamościa.

Rowerem przez Roztocze
Rowerem przez Roztocze

18. Kościół w Tomaszowie Lubelskim

Drewniany kościół Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim to świątynia, która nas zachwyciła swoim pięknem. Został wzniesiony w 1627 roku z funduszy Tomasza Zamoyskiego, ówczesnego kanclerza koronnego. Piękny drewniany kościół zachwyca swym pięknem nie tylko na zewnątrz. W jego wnętrzu zobaczyć można bogato zdobiony ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej wraz z relikwiami świętego Feliksa.

Kościół Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim
Kościół Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim

19. Sołokija – spływ kajakowy

Sołokija to rzeka, która przepływa we wschodniej części Roztocza, w jego bardziej dzikim rejonie. To nasze odkrycie, które można zwiedzać z poziomu kajaka! Jej źródła znajdują się w okolicach Tomaszowa Lubelskiego. Jednak jej najpiękniejszy przebieg możemy zobaczyć w okolicach Rudy Żurawieckiej, Teniastyka i Mostów Małych. Właśnie w tych okolicach poprowadzono spływ kajakowy. Ma on długość 8 lub 10 kilometrów. W przeciwieństwie do rzeki Wieprz tutaj jest cicho i niezwykle spokojnie. Przez 4 godziny spływu nie spotkaliśmy żadnej osoby! Tylko my i Sołokija! Naprawdę wspaniałe doświadczenie. Przystani kajakowej szukajcie w Rudzie Żurawieckiej. Wcześniej warto umówić się z właścicielem.

Sołokija
Sołokija

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału