Piękna stara zieleń, chińska altana, pyszna beza i krzyk pawia, to wszystko czeka na Ciebie w Rozalinie pod Warszawą!
Zespół pałacowo-parkowy w Rozalinie – położenie i dojazd
Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz odpocząć od zgiełku miasta i pospacerować w cieniu starych drzew, to koniecznie musisz odwiedzić Zespół pałacowo-parkowy w Rozalinie.
To wyjątkowe miejsce, położone zaledwie kilka kilometrów od Warszawy, więc stanowi kolejny idealny cel na jednodniową wycieczkę ze stolicy.
Do Rozalina dojedziemy tutaj samochodem trasą S8 w 30 minut z centrum Warszawy (ok 30km).
Na miejscu zaparkujemy na bezpłatnym parkingu na terenie Pałacu.
Możemy też dojechać komunikacją miejską np. autobusem 63 i 733 – wysiadamy na przystanku KOSTOWIEC i idziemy ok 3km do parku.
Rozalin – pałac i park
XIX-wieczny zespół pałacowo – parkowy w Rozalinie jest dawną posiadłością Rozalii z książąt Lubomirskich Rzewuskiej. Zabytkowy pałac w stylu neogotyckim z 1857 r. powstał wg projektu włoskiego architekta polskiego pochodzenia, Henryka Marconiego. Był on jednym z najwybitniejszych architektów pierwszej połowy XIX wieku tworzących na ziemiach polskich. Zaprojektował m. in. Pałac Branickich w Warszawie, kościół św. Anny w Wilanowie, Pałac Paca i wiele innych pięknych budowli.
Park pałacowy w Rozalinie to z kolei ponad 20 hektarów pięknie urządzonej zieleni, w której otoczeniu można odpocząć, spacerować i po prostu cieszyć się ciszą i spokojem. Spacerując po parku, można zobaczyć m.in. : stawy, polany, wysepkę japońską z mostkiem, altanę chińską, do której prowadzi ścieżka pilnowana przez chińskich strażników!
Latem na terenie parku znajdziemy wiele miejsc do siedzenia i odpoczynku w cieniu pięknych, starych drzew. Idealne miejsce podczas upałów!
W Rozalinie mieszkają 2 pawie! Kiedyś było ich więcej, ale pawie lubią krzyczeć i niekoniecznie jest to miły dla ucha krzyk, dlatego populacja została „skurczona” do dwóch samców, z czego jeden przesiaduje regularnie w okolicy parkingu i wita gości zza skalniaka. Może i Tobie uda się go zobaczyć!
Rozalińska beza
My od jakiegoś czasu lubimy wpaść do Rozalina na kawę i pyszne ciasta, które są serwowane w kawiarni tuż przy wejściu. Zdecydowanie polecamy bezę :D.
Pałac w Rozalinie na ekranie
W 1976 roku Krzysztof Zanussi nakręcił w pałacu film „Barwy ochronne”. Film ten był polskim kandydatem do Oscara w 1978 roku.
W latach 2018–2020 w pałacu kręcone były trzy kolejne sezony „Projektu Lady”.
Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę!
A jeżeli uważasz, iż wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie
Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)
Promowane posty
Kampinos – 15 miejsc, które musisz zobaczyć
21 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy chcesz spać w aucie.
Lago di Sorapis – najpiękniejsze jezioro w Alpach
Reklama
Najnowsze komentarze
- Pałac i park w Małej Wsi na Mazowszu - Never Ending Travel - Rezerwat Modrzewina – niezwykły las.
- Aga - Góry Chobockie – mazowieckie wydmy z widokiem na korony drzew
- Aga - Spanie w samochodzie osobowym #2 Jak myć się na biwaku?
- Aga - Spanie w samochodzie osobowym #2 Jak myć się na biwaku?
- Aga - Santa Maddalena w Val di Funes, spektakularny punkt widokowy na kościół w Dolomitach.