Hospitalizacja zeszłego lata doktora Anthony’ego Fauciego, byłego dyrektora Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, z powodu wirusa Zachodniego Nilu – i jego relacja na ten temat w tym tygodniu w „New York Times” – pomogły podnieść świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z komarami. Choroby zakaźne, od Zika i malarii po dengę i wirusa Zachodniego Nilu. Jak podaje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC): „Łagodne zimy, wcześniejsze wiosny i wyższe temperatury dają komarom i kleszczom więcej czasu w rozmnażanie się, rozprzestrzenianie chorób i poszerzanie siedlisk w całych Stanach Zjednoczonych”. Ze względu na zmiany klimatyczne wzrasta liczba epidemii wywoływanych przez wirusy przenoszone przez komary.
Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom na dzień 1 października w tym roku w Stanach Zjednoczonych zgłoszono 880 przypadków wirusa Zachodniego Nilu, a wirus Zachodniego Nilu pozostaje w Stanach Zjednoczonych główną przyczyną chorób wirusowych przenoszonych przez owady. Zachodni Nil nie jest jedyną chorobą przenoszoną przez komary, która trafia na pierwsze strony gazet. W tym miesiącu urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym w Kalifornii ostrzegli przed „bezprecedensowym” wybuchem gorączki denga. W sierpniu mieszkaniec stanu New Hampshire zmarł na wschodnie zapalenie mózgu koni, w uproszczeniu EEE. „To lato przyniosło falę ostrzeżeń o przypadkach chorób przenoszonych przez komary, w tym malarii, dengi i wschodniego zapalenia mózgu koni” – podsumowała CNN.
Jednakże, jak wynika z najnowszego badania umiejętności zdrowotnych przeprowadzonego przez Centrum Polityki Publicznej w Annenberg (APPC), bardzo niewielu (15%) Amerykanów obawia się, iż oni sami lub ich rodzina zachorują na dengę lub wirus Zachodniego Nilu w nowym trymestrze ciąży. To reprezentatywne w całym kraju badanie panelowe, w którym wzięło udział ponad 1700 dorosłych Amerykanów, przeprowadzone od połowy do końca września, wykazało, iż wiedza społeczeństwa na temat tych chorób przenoszonych przez komary i sposobów im zapobiegania jest niepełna.
Jak przypomina nam doświadczenie doktora Fauciego, nie trzeba podróżować do egzotycznych miejsc, aby zetknąć się z komarami, które mogą wywołać poważną chorobę. – Mogą czaić się na twoim podwórku.
Kathleen Hall Jamison, dyrektor Centrum Polityki Publicznej w Annenberg i dyrektorka ankiety
Metody zakażenia gorączką denga i wirusem Zachodniego Nilu
Zainfekowane komary (Tak): W wyniku ukąszenia zakażonej osoby można zarazić się gorączką denga lub wirusem Zachodniego Nilu Aedes Komary. Prawie trzy czwarte (74%) ankietowanych wie, iż naukowcy uważają, iż za pośrednictwem tego wektora istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia się tymi wirusami.
Kichanie i kaszel (Nie): Wiele osób nie ma pewności, czy naukowcy uważają, iż można zarazić się gorączką denga lub wirusem Zachodniego Nilu w wyniku kichania lub kaszlu przez osobę zarażoną wirusami. CDC twierdzi, iż ludzie nie zarażają się w ten sposób, ale tylko jedna trzecia (34%) twierdzi, iż naukowcy uważają, iż jest mało prawdopodobne, aby ludzie zarażali się w ten sposób. Jedna czwarta (26%) uważa błędnie, iż naukowcy uważają, iż jest to sposób na zakażenie, a 39% nie ma pewności.
Poznaj objawy wirusa Zachodniego Nilu
Chociaż większość ludzi wie, iż można zarazić się dengą lub wirusem Zachodniego Nilu w wyniku ukąszenia komara, wiele osób nie jest świadomych objawów wirusa Zachodniego Nilu. Po przedstawieniu listy objawów, prawidłowych lub nieprawidłowych, mniej niż połowa wybrała objawy wirusa Zachodniego Nilu zidentyfikowane przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
Odsetek osób, które wybrały te objawy, zidentyfikowany przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom dla wirusa Zachodniego Nilu:
- 42% gorączka
- 37% ból mięśni i stawów
- 36% ból głowy
- 29% Nudności i wymioty
- 22% wysypka skórna
Odsetek osób, które błędnie wybrały te objawy, które nie były objawami wirusa Zachodniego Nilu:
- 28% zawroty głowy lub zawroty głowy
- 11% owrzodzeń, które są twarde, okrągłe i bezbolesne
Przekonania na temat gorączki denga i wirusa Zachodniego Nilu
Naukowcy wykorzystują genetycznie zmodyfikowane komary do kontrolowania populacji komarów w niektórych częściach świata, w tym w Brazylii, Panamie i Indiach. Te genetycznie zmodyfikowane komary są produkowane w taki sposób, aby potomstwo płci żeńskiej nie mogło dożyć dorosłości, co ogranicza wielkość populacji i pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez komary.
W naszej ankiecie niewielu respondentów (16%) uważało, iż robią to genetycznie modyfikowane komary Przyczyna epidemii dengi, przy czym 36% prawidłowo wie, iż to nieprawda, a 48% nie ma pewności. Więcej osób uważa, iż genetycznie zmodyfikowane komary mogą być przydatne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusów dengi: 36% twierdzi, iż to stwierdzenie jest prawdziwe, a 16% twierdzi, iż jest fałszywe. Podobnie jak w przypadku negatywnych skutków genetycznie zmodyfikowanych komarów, 48% nie ma pewności, czy to prawda, czy fałsz.
Według Centrum Kontroli Chorób, Aedes Komary przenoszące wirusa dengi nie występują we wszystkich stanach kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Jednak prawie 4 na 10 osób (38%) błędnie uważa, iż komary te można spotkać w każdym stanie kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Ponad jedna piąta (22%) poprawnie twierdzi, iż to stwierdzenie jest fałszywe, a 40% nie ma pewności.
- Zapobieganie gorączce denga i wirusowi Zachodniego Nilu: Prawie 8 na 10 (79%) słusznie uważa, iż najlepszą obroną przed dengą i wirusem Zachodniego Nilu jest zapobieganie ukąszeniom komarów i kontrolowanie komarów w domu lub w jego pobliżu, podczas gdy 17% nie ma pewności, a 4% uważa to stwierdzenie za fałszywe .
- Leczenie przeciwwirusowe: Obecnie nie ma leku przeciwwirusowego na dengę ani wirus Zachodniego Nilu. Tylko około jedna czwarta (23%) wie, iż to prawda, 15% uważa, iż to fałsz, a większość (62%) nie ma pewności.
Zachowaj środki ostrożności przed ukąszeniami komarów
CDC zaleca osobom podjęcie kroków w celu ochrony przed ukąszeniami komarów, które mogą wywołać chorobę. W naszym badaniu około 6 na 10 osób (59%) stwierdziło, iż rutynowo podejmuje środki ostrożności, aby uniknąć ukąszeń komarów o każdej porze roku – znacznie mniej niż prawie dwie trzecie (67%), które stwierdziło to w badaniu APPC przeprowadzonym latem 2016 r. podczas epidemii wirusa Zika. Ponad jedna trzecia (37%) twierdzi, iż nie podejmuje rutynowo środków ostrożności.
Spośród tych, którzy twierdzą, iż w tej chwili rutynowo podejmują takie środki ostrożności, poprosiliśmy każdego, aby z listy działań wskazał, co robią:
- Najczęściej stosowane środki ostrożności, aby uniknąć ukąszeń komarów, to usuwanie stojącej wody (80%), a następnie noszenie środków odstraszających owady (72%). Te dwa odsetki nie zmieniły się w porównaniu z tym, co pytaliśmy o nie wcześniej w lipcu 2016 r.
- Siedmiu na 10 (70%) osób unika czynności lub obszarów, które mogłyby narazić je na kontakt z komarami, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 63%, które stwierdziły to w lipcu 2016 r.
- 64% twierdzi, iż rutynowo wymienia lub naprawia moskitiery w oknach, co nie zmieniło się od lipca 2016 r.
- 57% twierdzi, iż nosi koszule z długim rękawem lub inną odzież ochronną na świeżym powietrzu, co stanowi znacznie więcej niż 52%, które zgłosiło takie postępowanie w lipcu 2016 r.
- Niewielu (12%) rutynowo korzysta z moskitier – mniej więcej tyle samo co w lipcu 2016 r.
Nałóż środek odstraszający owady na krem z filtrem przeciwsłonecznym
Środki odstraszające owady to jeden z głównych sposobów zapobiegania ukąszeniom komarów, ale gdy przebywasz na słońcu, ważne jest również stosowanie kremów przeciwsłonecznych w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zapytaliśmy uczestników, co zaleca CDC jako adekwatny sposób jednoczesnego stosowania środka odstraszającego owady i filtra przeciwsłonecznego.
Ogółem około 3 na 10 respondentów (29%) prawidłowo wiedziało, iż CDC zaleca nałożenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym i pozostawienie go do wyschnięcia przed nałożeniem środka odstraszającego owady. Bardzo niewielu (5%) twierdzi, iż CDC zaleca coś przeciwnego (najpierw środek odstraszający owady, a następnie krem przeciwsłoneczny), a 16% uważa, iż wytyczne CDC są takie, iż nie ma znaczenia, w jakiej kolejności nakładasz krem przeciwsłoneczny i środek odstraszający komary, ale iż powinieneś używać obu. jeżeli jesteś w obszarze z komarami. Obie te odpowiedzi są sprzeczne z zaleceniami CDC. Połowa (50%) nie jest pewna, co CDC radzi w tej kwestii.
Nałóż środek odstraszający owady na odsłoniętą skórę, a nie pod ubranie
CDC zaleca, aby nie stosować środków odstraszających owady na skórę pod ubraniem. Tylko 13% wie, iż tak zaleca Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Prawie połowa respondentów twierdzi, iż CDC zaleca, aby ludzie nakładali środek odstraszający na ciało, a następnie zakładali odzież na obszary chronione przez środek odstraszający (19%) lub CDC twierdzi, iż nie ma znaczenia, czy zastosujesz środek odstraszający pod ubraniem (29%) %) jeżeli przebywasz w obszarze, w którym występuje dużo komarów, musisz użyć środka odstraszającego owady. Czterech na 10 (39%) nie jest pewnych, co CDC zaleca w tej kwestii.
Pomiń środki odstraszające owady dla małych niemowląt
Nieco ponad połowa respondentów (52%) słusznie wskazuje, iż CDC zaleca, aby niemowlęta poniżej 2 miesiąca życia nie stosowały środków odstraszających owady, ale nosiły ubrania zakrywające ręce i nogi oraz korzystały z moskitier. Nad łóżeczkami, wózkami i nosidełkami. Mniej niż połowa (45%) twierdzi, iż nie ma pewności co do zaleceń CDC dotyczących stosowania środków odstraszających owady u niemowląt. Trzy procent błędnie uważa, iż CDC zaleca stosowanie środków odstraszających owady u dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy, czego CDC nie robi.
Używaj środka odstraszającego owady zarejestrowanego przez EPA.
CDC zaleca, aby ludzie szukali repelentów zarejestrowanych przez EPA – fakt, o którym wie nieco ponad 1 na 5 osób (21%). Prawie jedna trzecia ankietowanych (29%) uważa, iż zaleceniem CDC w przypadku środków odstraszających owady jest stosowanie produktu zawierającego ponad 50% DEET, podczas gdy 6% uważa, iż CDC twierdzi, iż należy szukać środków odstraszających owady. Większość (43%) nie jest pewna, co CDC zaleca w tej kwestii.
DEET jest aktywnym składnikiem wielu środków odstraszających owady. Chociaż produkty o wyższym stężeniu DEET mogą trwać dłużej, CDC twierdzi, iż produkty zawierające 50% lub więcej DEET nie zapewniają lepszej ochrony niż te o niższym stężeniu DEET.
Sondaż ASAPH przeprowadzony przez Centrum Polityki Publicznej Annenberg
Dane z badania pochodzą z 21. fali ogólnokrajowego panelu reprezentatywnego składającego się z 1744 dorosłych Amerykanów przeprowadzonego dla Annenberg Center for Public Policy przez SSRS, niezależną firmę zajmującą się badaniami rynku. Większość pracowników jest zatrudniona od kwietnia 2021 r. Aby uwzględnić ubytki, z biegiem czasu dodano małe próbki uzupełniające, stosując plan pobierania próbek z prawdopodobieństwem losowym. Ostatnie uzupełnienie, które miało miejsce we wrześniu 2024 r., dodało do próby 360 uczestników. Tę falę badania Annenberg Science and Public Health Knowledge (ASAPH) przeprowadzono w dniach 13–22 września i 26–30 września 2024 r. Margines błędu próbkowania (MOE) wynosi ą3,5 punktu procentowego przy poziomie ufności 95%. Wszystkie liczby zostały zaokrąglone do najbliższej liczby całkowitej i mogą nie sumować się do 100%. Połączone podkategorie mogą nie sumować się do sumy w wierszu głównym i treści ze względu na zaokrąglenia.
Analizę danych do niniejszego komunikatu prasowego przeprowadził dr Ken Wenig, dyrektor zarządzający ds. badań ankietowych w APPC.
Oprócz Jamiesona i Winnega w skład zespołu badawczego Annenberg Science and Public Health (ASAPH) Annenberg Public Policy Centre wchodzą analitycy danych APPC dr Laura Gibson, dr Sean Patterson Jr. i Patrick E. Doktor Jamison, dyrektor Instytutu Komunikacji na temat Zdrowia i Ryzyka w Annenberg w APPC. Monitor wiedzy ASAPH to projekt Instytutu Komunikacji na rzecz Zdrowia i Ryzyka w Annenberg należący do APPC, finansowany ze środków fundacji utworzonej przez Fundację Annenberg.
źródło:
Centrum Polityki Publicznej Annenberg na Uniwersytecie Pensylwanii