Przed Szpitalem Powiatowym w Jarocinie realizowane są akcje badania dzieci przez Fundację Ronalda McDonalda oraz szukania bliźniaków genetycznych przez Fundację DKMS.
Blisko sto tysięcy przebadanych dzieci
W specjalnym busie Fundacji Ronalda McDonalda wykwalifikowani lekarze przeprowadzają badania USG zarejestrowanym dzieciom w wieku od dziewięciu miesięcy do sześciu lat. Sprawdzane są nerki, tarczyca, węzły chłonne, a u chłopców dodatkowo jądra.
- Każdy rodzic powinien mieć pewność, iż z jego dzieckiem jest wszystko w porządku, dlatego należy się badać. Dzięki Fundacji Ronalda McDonalda możemy zbadać profilaktycznie małą, choć jak na nasze możliwości, bardzo dużą grupę dzieci. Badanie trwa dziesięć minut. Po wszystkim rodzice na bieżąco są informowani o wynikach. Maluchy z kolei otrzymują odznakę dzielny pacjent i receptę, dzięki której mogą w nagrodę za dobre badanie odebrać książeczkę. o ile coś byłoby nie w porządku, to lekarze wypisują wszelkie informacje i mówią rodzicom, do jakiego specjalisty mają się udać, by ich dziecko jak najszybciej wyzdrowiało - informuje Natalia Wachowiak, Koordynator ds. Operacyjnych Restauracji McDonald's w Jarocinie.
Fundacja Ronalda McDonalda przeprowadza badania dzieci już od dwudziestu lat. Rocznie bada się około sześciu tysięcy dzieci. W październiku zbadane zostanie stutysięczne dziecko.
To nie pierwsza tego typu akcja w Jarocinie
Tegoroczna akcja została zorganizowana przez restaurację McDonald's w Jarocinie, na której czele stoi Paulina Galant. Partnerami są Starostwo Powiatowe w Jarocinie oraz Szpital Powiatowy w Jarocinie, który na potrzeby wydarzenia udostępnił swój parking.
To nie jest pierwsza tego typu akcja w naszym mieście. Kilkanaście lat temu bus Fundacji Ronalda McDonalda, badający dzieci, zaprosiła do Jarocina Fundacja Ogród Marzeń.
Dwadzieścia osób może liczyć na nowego bliźniaka genetycznego
To nie koniec. Przed Szpitalem Powiatowym w Jarocinie trwa też akcja szukania bliźniaka genetycznego organizowana przez Fundację DKMS. Osoby w wieku 18-55 lat mogą dziś (27 lipca) rejestrować się do bazy dawców DKMS, poprzez pobieranie wymazu śliny.
Na tej podstawie organizacja może znaleźć dla osób chorych na nowotwór krwi potencjalnego dawcę szpiku. Aż 20% osób nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego, natomiast 75% chorych musi szukać pomocy poza rodziną. Szansą dla nich są właśnie tacy dawcy - bliźniacy.
Sama procedura pobierania wymazu i rejestracji jest bezbolesna, a ty możesz uratować komuś życie.
Rejestracja potencjalnych dawców potrwa do godziny 17:00.