Rolety zaciemniające pozwalają zaciemnić wnętrze i na żądanie zmienić dzień w noc. Roleta przeciwsłoneczna ma z kolei nieco odmienne zadania i pozwala kontrolować nie tylko światło. Podpowiadamy, kiedy roleta zaciemniająca będzie najlepszym wyborem, a kiedy bardziej na poddaszu przyda się roleta przeciwsłoneczna.
Czym charakteryzują się i jak działają rolety zaciemniające?
Roleta zaciemniająca blokuje dostęp światła słonecznego i w ten sposób pozwala sterować poziomem oświetlenia w pokoju. Przykładem tego rodzaju rolety na okno dachowe jest dostępna w naszej ofercie wewnętrzna roleta zaciemniająca DUA, która może być ustawiona w kilku pozycjach, a rozwinięta w mig całkowicie zaciemnia wnętrze. Podobnie jak każda inna roleta czy żaluzja, w tym także roleta przeciwsłoneczna, roleta zaciemniająca daje możliwość kontrolowania tego, jaka ilość światła będzie w danym momencie docierała do pomieszczenia przez okno w dachu, a dodatkowo pozwala zapewnić prywatność użytkownikom poddasza. Warto jednak od razu zwrócić uwagę, iż rolety zaciemniające nie są w stanie blokować przenikania energii cieplnej, a więc nie uchronią poddasza przed wzrostem temperatury tak skutecznie jak rolety przeciwsłoneczne o funkcjach termoizolacyjnych. Montowana od wewnątrz roleta zaciemniająca przede wszystkim blokuje światło, zapewniając możliwość dostosowania jego natężenia do potrzeb chwili, chroni prywatność, stanowi stylową ozdobę dla okna i podnosi standard pomieszczenia.
Roleta zaciemniająca DUA w trakcie zasłaniania
Okno zasłonięte roletą zaciemniającą DUA oraz tzw. “roletą przeciwsłoneczną”, czyli Markizą MIA
Jakie możliwości zapewniają rolety przeciwsłoneczne?
Roleta przeciwsłoneczna jak każda roleta zaciemniająca pozwala ograniczyć ilość światła napływającego do wnętrza i w ten sposób przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowników poddasza. Zarówno rolety przeciwsłoneczne, jak i zaciemniające dają więc możliwość dostosowania warunków oświetleniowych do potrzeb domowników, ale tylko rolety przeciwsłoneczne faktycznie pomagają w walce z nagrzewaniem się poddasza. Do tego celu została stworzona markiza termoizolacyjna, którą montuje się od zewnętrznej strony okna połaciowego. Nie zaciemnia ona całkowicie wnętrza jak roleta zaciemniająca, ale za to skutecznie zatrzymuje ciepło, by w upalne dni na poddaszu można było funkcjonować w optymalnej temperaturze. Innym wartym uwagi typem osłony przeciwsłonecznej jest zewnętrzna solarna roleta przeciwsłoneczna SSR (oraz jej odpowiedniczka do dachów płaskich roleta okienna FSA). Ta w pełni zautomatyzowana, przyjazna środowisku i nowoczesna osłona na okno dachowe oferuje najwięcej przydatnych funkcji: działa antywłamaniowo i osłania przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz, zapewnia ochronę przed gorącem, nadmiarem światła, hałasem, a także dodatkowo zabezpiecza okno dachowe przed czynnikami środowiskowymi czy uszkodzeniem.
Kiedy roleta zaciemniająca wystarczy, a kiedy lepsza będzie roleta przeciwsłoneczna?
Rolety zaciemniające stanowią podstawowe wyposażenie dla okna dachowego zamontowanego w pomieszczeniu użytkowym. Są niezbędne, by kontrolować stopień oświetlenia pokoju, a dodatkowo stanowią jego ozdobę i stylowo dopełniają jego aranżację. Ponieważ jednak roleta zaciemniająca nie ochroni poddasza przed wysoką temperaturą, ani nie izoluje dodatkowo przed hałasem ulicznym oraz nie zabezpiecza domu przed włamaniem, warto montować ją w towarzystwie innej osłony. Rolety przeciwsłoneczne i markizy termoizolacyjne do okien dachowych można bowiem instalować razem z wewnętrznymi roletami zaciemniającymi, by cieszyć się maksymalną wygodą na poddaszu i optymalnymi warunkami do pracy oraz wypoczynku. Zestaw złożony z rolety przeciwsłonecznej i rolety zaciemniającej sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i w każdych okolicznościach. Serdecznie rekomendujemy takie rozwiązanie!
Okno zasłonięte zewnętrzną roletą solarną SSR nie wymaga dodatkowego użycia wewnętrznej rolety zaciemniającej DUA, aby uzyskać efekt zaciemnienia. Roleta DUA przyda się w momencie, kiedy:
- wolimy manualnie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia
- zależy nam na kolorze, tego czym zasłonięte jest okno (głównie zimą)
- chcemy otworzyć okno bardziej niż pozwoliłaby na to roleta SSR ponieważ roleta DUA, w przeciwieństwie do SSR jest zamontowana do okna i stąd można otworzyć z nią okno w dowolnej pozycji