Rezerwat Skały w Krynkach – niezwykłe piaskowce w środku lasu

tymrazem.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: skały w krynkach


Przyroda w Polsce w okresie zimowym przechodzi w stan uśpienia. Są jednak miejsca, gdzie również o tej porze roku warto się wybrać. Rezerwat Skały w Krynkach, oprócz walorów przyrodniczych wyróżnia się piaskowcowymi skałkami, które prezentują się ciekawie niezależnie od pory roku!

Lokalizacja i dojazd

Rezerwat Skały w Krynkach znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Starachowicami a Ostrowcem Świętokrzyskim. Od pierwszego z miast dzieli go około 12 kilometrów, a od drugiego – 19. Aby dojechać do rezerwatu, musicie skręcić z drogi numer 42 w kierunku północnym. My zdecydowaliśmy się zaparkować przy zbiorniku wodnym. Przez teren rezerwatu przebiega czerwony pieszy szlak turystyczny ze Skarżyska-Kamiennej do Kałkowa.

O rezerwacie Skały w Krynkach

Rezerwat Skały w Krynkach powstał w 1997 roku. Zajmuje on powierzchnię 25,26 hektara i zlokalizowany jest na terenie powiatu starachowickiego w gminie Brody. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, a ochroną objęte są wychodnie piaskowców zlepieńcowych z dolnego triasu. Mają one różne formy, np. ambon, progów, ścian czy grzybów. W sumie jest ich około 100 na stosunkowo niewielkim obszarze.

Na terenie rezerwatu zarejestrowano 5 pseudokrasowych obiektów jaskiniowych. adekwatnie tylko jeden z nich jest jaskinią, jaką znamy z innych miejsc. Obiekty te mają długość: Płaska Jama I w Krynkach – 5,5 m, Płaska Jama II w Krynkach – 5,5 m, Płaska Jama III w Krynkach – 2,5 m, Grota Skrzatów – 3 m oraz Jaskinia Św. Barbary – 18 m.

Oprócz ciekawych form geologicznych, na terenie rezerwatu warto zwrócić uwagę na faunę i florę. Wśród ciekawych gatunków roślin, występujących w Rezerwacie Skały w Krynkach, wyróżnić należy czosnek siatkowaty, tojad dzióbaty, pluskwicę europejską czy paprotnicę kruchą. Wędrując po rezerwacie, możecie zaobserwować bór kontynentalny oraz interesujący i rzadszy grąd niski.

Co na miejscu?

Samochód zostawiliśmy tuż nad zbiornikiem wodnym obok rezerwatu. Następnie udaliśmy się na leśny spacer. Po drodze żal było nie skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu nad brzegiem wody. Na skraju lasu znajduje się tablica, która opisuje rezerwat Skały w Krynkach. Następnie ścieżka prowadzi nas delikatnie pod górę do głównej części rezerwatu.

Znajdujące się tam piaskowce mają prawie pionową górną powierzchnię i nie są wielkie, ale łatwo je zauważyć. Na terenie rezerwatu znajduje się również długi na około 150 metrów wąwóz. Wysokość ścian wąwozu w niektórych miejscach osiąga prawie 10 metrów. Dnem tego wąwozu płynie niewielki strumyk.

Piaskowce, które odsłaniają się w rezerwacie, mają pochodzenie rzeczne i powstały w dolnym triasie. Mają one szaro-żółto-pomarańczową barwę, ale z wierzchu porośnięte są mchami i porostami, co nadaje im jeszcze ciekawszego wyglądu. Rezerwat ten to bardzo przyjemne miejsce na spacer i interesująca sceneria do zdjęć. Zarówno las, jak i skały robią wrażenie również na najmłodszych turystach.

Co w okolicy?

Okolica rezerwatu też jest ciekawa. Tuż przy jego granicy znajduje się niewielkie jeziorko (oczko), naokoło którego dostępne są urządzenia plenerowej siłowni. Podczas naszej wizyty spotkaliśmy tam także kilku wędkarzy. Po drugiej stronie ulicy rozpoczyna się Zalew Brody – wyjątkowy zbiornik wodny, po którym w okresie możecie popływać łódką czy rowerem wodnym.

W okolicy znajduje się także drugi podobny rezerwat: Skały pod Adamowem. Jego powierzchnia wynosi prawie 9 hektarów i podobnie, jak w rezerwacie Skały w Krynkach, ochronie na jego terenie podlegają wychodnie piaskowców.

Skały w Krynkach leżą niedaleko Starachowic. To miasto, które również ma sporo do zaoferowania dla turystów! Oprócz zalewu Łubianka czy Muzeum Przyrody i Techniki warto poznać interesujący produkt turystyczny, jakim jest „Ścieżka STARa”. To aktualnie 9 odrestaurowanych samochodów produkowanej w Starachowicach marki Star, które znajdziecie w różnych częściach miasta. Czekają tam na Was również ich opisy.

Warto odwiedzić?

Rezerwat Skały w Krynkach to fajne miejsce! Nie tylko sam rezerwat, ale i okolica sprawiają, iż to dobry cel na krótką wycieczkę. Skały prezentują się ciekawie, a w połączeniu z sosnowym lasem dają niesamowity efekt. My odwiedziliśmy rezerwat w pochmurny dzień i to wcale nie popsuło efektu. W piękny dzień słoneczny wycieczka będzie na pewno jeszcze przyjemniejsza. o ile zatem poszukujecie interesującego, a mniej znanego miejsca na krótką wycieczkę na łono przyrody, to rezerwat Skały w Krynkach będzie dobrym wyborem!

Idź do oryginalnego materiału