Czy zielona koszula może skłonić nas do zmiany ścieżki kariery? Aktywiści z BoMiasto współpracują ze światem mody, żeby przyśpieszyć zmiany na rynku pracy. Celem społecznej kampanii „Zielone kołnierzyki” jest zachęcenie kobiet do łącznia kariery zawodowej z dbaniem o klimat.
Kim są zielone kołnierzyki? To osoby, które pracują w biurach, a jednocześnie walczą o lepszą przyszłość naszej planety. – W naszej najnowszej akcji chcemy zainspirować kobiety do przejścia na „zieloną stronę mocy” – wyjaśnia Karolina Skórka z katowickiego stowarzyszenia BoMiasto. – Impulsem do zmiany będą historię osób, które już wstąpiły w szeregi zielonych kołnierzyków. Na naszej stronie www.zielonekolnierzyki.pl można przeczytać wywiady m.in. z prawniczką specjalizującą się w temacie ekologii, green officerką w korporacji czy prezeską spółki odpowiedzialnej za zielone innowacje – wymienia Karolina Skórka.
Elementem kampanii jest także kooperacja z marką modową SNY, która do swoich zielonych koszul przyszyła nietypowe metki. Wszywki zadają klientkom pytanie „Czy Twoja praca ma sens?” i odsyłają do strony o zielonych kołnierzykach. – Mamy nadzieję, iż oryginalne metki przykują uwagę i zachęcą do zainteresowania się tematem zielonych zawodów – tłumaczy Karolina Skórka. Społecznicy do akcji wybrali markę, która stawia na zrównoważoną produkcję. – Ja również czuję się zielonym kołnierzykiem, bo dbam, żeby ubrania były przyjazne przyjazne ludziom i środowisku – mówi twórczyni marki SNY Ada Sobiecka. Zielone koszule ze specjalnymi metkami z recyclingu zostały uszyte w szwalni w Katowicach.
Akcja nawiązuje do prognozowanych zmian na rynku pracy. – Polityki instytucji unijnych i europejskie tendencje jasno pokazują, iż niedługo w Polsce otworzy się olbrzymi rynek pracy dla zielonych kołnierzyków – wyjaśnia Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci. – Będziemy potrzebować coraz więcej specjalistów, którzy wesprą nas w procesie przejścia na gospodarkę przyjazną klimatowi – dodaje Alicja Piekarz. Potwierdza m.in. Raport Konfederacji Lewiatan, który prognozuje, ze w Polsce do 2030 roku ma powstać aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy dla osób posiadających tzw. zielone umiejętności(Raport Zielone kompetencje i miejsca pracy w Polsce w perspektywie 2030 roku). Podobną tendencję widać także na portalu społecznościowym specjalizującym się w kontaktach zawodowych, na którym już ponad 13% ofert pracy kierowanych jest do zielonych kołnierzyków. To wzrost o prawie 40% w stosunku do 2015 roku (Raport LinkedIN Global Green Skills Report 2022).
BoMiasto