Litomyšl to zabytkowe miasteczko położone we wschodnich Czechach, zaledwie godzinę drogi od polskiej granicy. Choć jest niewielkie (liczy nieco ponad 10 tysięcy mieszkańców), oferuje niepowtarzalną atmosferę pełną spokoju i uroku. Jego korzenie sięgają przełomu X i XI wieku, kiedy to rozwijało się jako osada przy szlaku handlowym łączącym Czechy z Morawami. W 1259 roku otrzymało prawa miejskie dzięki królowi Przemysłowi Ottokarowi II, a największy rozkwit przeżywało w XVI wieku za sprawą magnata Vratislava II z Pernstejna.
REKLAMA
Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu
Z czego słynie Litomyšl? Miasto z renesansową duszą i bogatą historią
Miasto słynie przede wszystkim z renesansowego zamku, który w 1999 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To budowla o włoskim charakterze, ozdobiona unikatowym sgrafitto, które składa się z ponad ośmiu tysięcy detali. Jest to technika dekoracyjna polegająca na wycinaniu wzorów w warstwie tynku, odsłaniając dolne kolory. Zamek jest nie tylko symbolem miasta, ale także dowodem świetności w okresie XVI wieku, kiedy dzięki Vratislavowi II z Pernstejna stał się jednym z najważniejszych ośrodków czeskiej arystokracji.
Miejscowość jest również znana jako miejsce narodzin słynnego kompozytora Bedricha Smetany, którego imieniem nazwano odbywający się tu corocznie prestiżowy festiwal operowy. Znajdziesz tu też długi, 500-metrowy rynek otoczony gotyckim ratuszem oraz malowniczymi renesansowymi i barokowymi kamienicami.
Litomyšl, Czechy Fot. flickr.com, liakadaweb
Litomyšl. Perełka nieopodal Polski. Co zobaczyć na miejscu?
W trakcie wycieczki warto odwiedzić Portmoneum, czyli malowane muzeum z wnętrzami ozdobionymi barwnymi freskami autorstwa Josefa Vlachala. Kolejnym punktem są ogrody przyklasztorne, które przyciągają spokojem. W okolicy znajduje się także klasztor cystersów w Porta Coeli, założony w XIII wieku. To miejsce znane z pięknej architektury oraz malowniczych terenów. W środku mieści się muzeum, które prezentuje historię zakonu oraz życie mnichów.