Rejvíz to osada położona na wysokości ok. 800 m n.p.m. będąca częścią miasta Zlaté Hory. Dzięki swojemu położeniu jest ona najwyżej położoną wsią na całym Śląsku. Na jej zabudowę składają się niezwykle malownicze, drewniane domki, które nadają temu miejscu niezwykłego klimatu. Największą atrakcją w okolicy jest rezerwat przyrody o tej samej nazwie. Został on utworzony w 1955 roku w celu ochrony największego na Morawach torfowiska. Przez jego teren poprowadzono ścieżkę dydaktyczną. Spacerując nią można dotrzeć do Wielkiego Mechowego Jeziorka– akwenu wodnego, który nie został jeszcze zarośnięty przez wszechobecny mech.
Rejvíz- jak dojechać?
Rejviz to osada położona w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, zaledwie ok. 15 kilometrów od polsko-czeskiego przejścia granicznego Konradów-Zlaté Hory. jeżeli przekroczymy na nim granicę, musimy kierować się zgodnie z kierunkowskazami wskazującymi drogę na Jesenik. Wjeżdżając do miejscowości musimy pokonać stromy, prowadzący serpentynami podjazd. Parkingi są ulokowane na końcu wsi jadąc od strony miasta Zlaté Hory, tuż obok popularnego pensjonatu Rejvíz. Koszt postoju samochodu na nich to 100 Kč/ dzień (stan na 2023 rok).
Rezerwat przyrody Rejvíz
Rezerwat przyrody Rejvíz to obok Pradziada, drugie najpopularniejsze miejsce w czeskich Jesenikach. Nie zdziwcie się zatem, iż może być tutaj dość tłumno. jeżeli chcecie uniknąć innych turystów i w spokoju pospacerować po tutejszych szlakach, to wyruszcie na wycieczkę wieczorem, lub wczesnym rankiem. Przy parkingu w okolicach pensjonatu swój początek ma ścieżka dydaktyczna o długości ok. 4,5 kilometra, która oprowadzi nas po wśród potężnego torfowiska.
Torfowisko w rezerwacie przyrody Rejvíz powstało ok. 6-7 tysięcy lat temu. Ma powierzchnię blisko 330 hektarów, przez co jest uważane za największe torfowisko na Morawach. Od parkingu ku torfowisku wędrujemy po wygodnej, asfaltowej ścieżce. Po naszej lewej stronie rozpościera się widok, m.in. na Biskupią Kopę, Pricny Vrch, czy Zamkowski Vrch. Po kilku minutach marszu dochodzimy do pierwszego rozwidlenia dróg. Ścieżka dydaktyczna po rezerwacie przyrody zatacza właśnie w tym miejscu pętlę. Możemy zatem iść albo na wprost, albo skręcić w prawo. My najpierw wybieramy opcję numer dwa.
Na Wielkie Mechowe Jeziorko
Po skręceniu w prawo czeka nas niewielkie podejście na szczyt zwany U Pomníku (817 m n.p.m.). Na jego wierzchołku znajduje się pomnik upamiętniający mieszkańców Rejvíz, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Ze szczytu schodzimy w dół, a po naszej lewej stronie dostrzegamy tabliczki wskazujące na granicę Narodowego Rezerwatu Przyrody Rejvíz. Docieramy do kolejnego rozwidlenia ścieżek. Wybieramy drogę na wprost, po czym wchodzimy na drewniane podesty.
Od tego momentu czeka nas ok. 600 metrowa wędrówka po drewnianych balach osadzonych na palach, co umożliwia poznanie torfowiska niejako “od środka”. Wchodząc na torfowisko musimy uiścić opłatę za wstęp (30 Kč- bilet normalny i 20 Kč- bilet ulgowy- stan na 2023 rok). Później czeka nas kilkanaście minut niezwykle przyjemnego spaceru. Po drodze mijamy ogromne połacie mchu, które wyrastają nam dosłownie pod nogami. Magia- to mało powiedziane.
Na końcu ścieżki docieramy na punkt widokowy ulokowany nad Wielkim Mechowym Jeziorkiem. To akwen wodny, który przez cały czas skutecznie odpiera zarastanie przez mech, chociaż czasami jest przykryty jego warstwą. Jeziorko ma wymiary 68,5 x 40 metrów, a jego głębokość dochodzi do 2,95 metra. Przy jeziorku znajdują się dwie ławeczki, na których można przysiąść i kontemplować o pięknie przyrody.
Wracamy do Rejvíz
W drogę powrotną do Rejvíz udajemy się początkowo po własnych śladach. Docieramy do budki z kasą, a następnie do rozwidlenia ścieżek, o którym wyżej wspominaliśmy. Na nim wybieramy drogę skręcającą w prawo. Do Rejvíz dotrzemy nią po ok. 1,5- kilometrowym spacerze, zataczając przyjemną pętlę. Po drodze możemy zapoznać się z tablicami informacyjnymi dotyczącymi dopiero co odwiedzonego torfowiska. Do Rejvíz wracamy po ok. 4,5 kilometrowym spacerze, który zajął nam kilka ponad 2 godziny z licznymi przerwami:)
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!