Rejs wycieczkowcem z Polski na Karaiby wydaje się wielu osobom niezwykle kosztownym i trudnym do zorganizowania. My postanowiliśmy sprostać tym wyczytanym w internecie opiniom i wybraliśmy się w prawie miesięczny rejs z Włoch na Karaiby statkiem wycieczkowym MSC Seaside. Jak się okazało rejs wycieczkowcem nie był ani trudny do zorganizowania, ani tak drogi jak nas straszono. jeżeli planujesz rejs wycieczkowcem to jesteś w dobrym miejscu. Bazując na naszym doświadczeniu zebraliśmy informacje i krok po kroku pokażemy, jak zorganizować rejs wycieczkowcem z Polski na Karaiby i nie tylko.
- Jak kupić rejs wycieczkowcem?
- Procedura zakupu biletu na rejs wycieczkowcem MSC
- Ile kosztuje rejs wycieczkowcem
- Pakiety na alkohol i napoje płatne
- Obowiązkowe napiwki
- Jaką kabinę warto wybrać
- Czy można zejść ze statku
- Rejs wycieczkowcem z Polski
- Rejs wycieczkowcem po Karaibach
- Rejs po Emiratach
- Rejs wycieczkowy po Morzu Śródziemnym
- Czy rejs wycieczkowcem się opłaca?
Jak kupić rejs wycieczkowcem?
Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: Na stronie armatora, właściciela statku. Kupując rejs wycieczkowcem w takim miejscu mamy pewność, iż nie natkniemy się na ukryte koszty i wszystkie dodatkowe pakiety jakie zamówiony będą zagwarantowane. Na stronach armatorów takich jak MSC Cruise, Royal Caribbean, Norwegian Cruise Line czy Costa z reguły znajdziemy też najniższe ceny na rejsy wycieczkowe.
Niestety w przypadku Polaków bezpośredni zakup rejsu na stronie MSC jest niemożliwy. jeżeli zdecydujesz się na tego armatora to bilety kupić można jedynie przez polskich pośredników. Nie będziemy wymieniać konkretnych firm, wszystkie znajdziesz na tej stronie w zakładce Our office.
Procedura zakupu biletu na rejs wycieczkowcem MSC
- Po wybraniu interesującego nas rejsu należy skontaktować się z wybranym pośrednikiem.
- W wiadomości trzeba podać dane rejsu, a także imię i nazwisko, numer paszportu i adres zamieszkania.
- Na tym etapie wybieramy rodzaj kabiny czy pakiety na napoje – przeczytasz o tym tu: Rejs wycieczkowcem – informacje praktyczne.
- Otrzymujemy umowę i wszelkie zgody do podpisania.
- Kilka dni przed rejsem otrzymujemy bilety i specjalne tagi na bagaże – przeczytaj do czego one służą.
Oczywiście w poszukiwaniu promocji także warto przeszukać strony takie jak Cruise Direct, czyli miejsca gdzie zebranych jest wiele rejsów.
Publikujemy tam wiele ciekawych relacji z naszych podróży.
Ile kosztuje rejs wycieczkowcem
Nie da się udzielić jednej odpowiedzi dotyczącej ceny rejsów wycieczkowych. Wszystko zależy skąd wypływa nasz statek, jak długi będzie rejs, jaką kabinę wybierzemy i czy dokupimy pakiety na napoje.
Ceny rejsów wahają się od kilkuset złotych za jednodniowy rejs z Florydy na Bahamy, aż do kilkuset tysięcy złotych za kilkunastodniowe rejsy dookoła świata. Przyjmuje się, iż kwota 75 dolarów (+/- 340 zł) za dobę rejsu to dobra cena. My za 24-dniowy rejs z Włoch na Małe Antyle karaibskie zapłaciliśmy 7000 zł od osoby. W cenie tej poza kabiną, wyżywieniem i atrakcjami na statku był dostęp do internetu (przeczytaj o internecie na statku) i napiwki dla załogi, nie kupowaliśmy pakietów na płatne napoje.
Pakiety na alkohol i napoje płatne
W podstawowe cenie rejsu otrzymujemy nielimitowany dostęp do wody, herbaty, kawy, mleka i soków do śniadania. Wszystkie te darmowe napoje dostępne są w salach śniadaniowych. jeżeli chcemy napić się piwa czy drinka lub wody w czasie kolacji to musimy za nią zapłacić (ceny znajdziesz tutaj). Istnieje też możliwość wykupienia pakietu na nielimitowane napoje bez i alkoholowe. Ceny pakietów, w przypadku wypłynięcia z Europy, kształtują się następująco:
- Easy 32 euro (piwo z nalewka, wino na kieliszki, podstawowe drinki i wszystkie napoje bezalkoholowe)
- Easy Plus 42 euro (Easy plus wyborowe wódki i inne trunki)
- Premium Extra 60 euro (Wszystkie napoje dostępne na statku)
- Alcohol-Free 21 euro (Napoje bezalkoholowe)
- Minors 15 euro (Pakiet dla dziecka na napoje bezalkoholowe)
Podane ceny są za dzień, za osobę. Trzeba mieć na uwadze, iż jeżeli jedna osoba z kabiny wykupi pakiet, to druga też musi.
O tym czy opłaca się wykupywać pakiety przeczytasz tutaj.
Obowiązkowe napiwki
Napiwki dla obsługi statków wycieczkowych są obowiązkowe i wywodzą się z tradycji takich rejsów. Z racji na to aby dawanie napiwków było prostsze i bardziej zrozumiałe linie wycieczkowe pobierają to opłatę w całości za cały rejs. Opłata za obowiązkowe napiwki może być doliczona do ceny rezerwacyjnej rejsu lub pobrana z karty w jego trakcie. W przypadku MSC kwota napiwku za dzień za osobę dorosła waha się od 8 do 12,5 euro, a za dziecko od 4 do 6,25 euro. Kwota uzależniona jest od kierunku rejsu, w rejsach europejskich jest to 10/5 euro za dzień.
Jaką kabinę warto wybrać
Na statku wycieczkowym mamy do wyboru trzy rodzaje kabin podstawowych, kabiny premium, a także kabiny dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podstawowe kabiny to kabiny wewnętrzne, z oknem i z balkonem. To jaką kabinę wybierzesz zależy głównie od zasobności Twojego portfela. Najtańsze są oczywiście kabiny wewnętrzne. My taką kabinę wybraliśmy na nasz 24-dniowy rejs zakładając, iż większość czasu i tak będziemy spędzać poza nią. Nie czuliśmy się w niej klaustrofobicznie i uważamy, iż nie ma sensu dopłacać do kabiny z oknem. To co ma sens, jeżeli oczywiście pozwalają na to finanse, to zakup kabiny z balkonem, który świetnie się sprawdza w ciepłe wieczory na morzu.
Czy można zejść ze statku
Oczywiście! W przypadku gdy obsługa portu nie wyda innej decyzji to w każdym odwiedzanym przez statek wycieczkowy porcie mamy prawo schodzić i wchodzić na statek tyle razy ile mamy ochotę. Należy tylko pamiętać aby przestrzegać godzin zaokrętowania i wyokrętowania oraz przepisów wizowych i paszportowych w danym państwie. Godziny zostaną podane na statku, natomiast przepisy wizowe i paszportowe polecamy sprawdzić przed wypłynięciem lub dopytać firmę w której będziemy rezerwować rejs.
Rejs wycieczkowcem z Polski
Niestety z Polski, na tą chwilę, nie wypływa żaden statek wycieczkowy. Najłatwiejszym sposobem wybrania się w rejs dla Polaków jest skorzystanie z portu w Barcelonie lub Genuy we Włoszech.
- W przypadku wybrania portu w Barcelonie można tanio dolecieć do niej tanimi liniami, a z lotniska w okolice portu dostaniemy się łatwo metrem lub autobusem.
- Jeśli natomiast wybierzesz Genuę to najtaniej dolecieć tanimi liniami do Bergamo i dalej z przesiadką w Mediolanie pociągiem do Genuy. Z dworca do portu jest zaledwie kilkaset metrów.
Rejs wycieczkowcem po Karaibach
Jedne z najpopularniejszych rejsów wycieczkowych, szczególnie w okresie zimy na naszym kontynencie, są rejsy po Karaibach. Statki wycieczkowe pływają na Dominikanę, Jamajkę, do Meksyku czy Belize, ale znacznie częściej krążą pomiędzy Małymi Antylami. W czasie takiego rejsu opływa się kilka portów małych wysp takich jak Barbados, Grenada, St Lucia, St Martin, St Kitts & Nevis, Martynikę czy Gwadelupę. Odwiedzane wyspy są nieduże i w większości przypadków bez problemu można zwiedzić je w jeden dzień z zorganizowaną wycieczką zakupioną na statku lub od lokalnych agencji w porcie.
Rejs po Emiratach
Dubaj w ostatnich latach mocno nastawił się na turystykę, a otwarcie bezpośredniego połączenia tanimi liniami z Katowic sprawiło, iż coraz więcej Polaków lata do Emiratów. Oczywiście można spędzić kilkanaście dni w Dubaju lub wynająć samochód i pojechać choćby do Abu Zabi. Jednak ciekawym pomysłem jest też rejs po miastach Emiratów, a także po ościennych państwach. Pomijając ciekawość samego płynięcia statkiem, to taki rejs może okazać się tańczy niż zakwaterowanie i wyżywienie w Dubaju, a do tego odwiedzimy kilka innych państw.
Rejs wycieczkowy po Morzu Śródziemnym
Najwygodniejszym i chyba najtańszym sposobem na wybranie się w rejs wycieczkowy dla Polaków jest wybranie rejsu po Morzu Śródziemnym. Nie trzeba kilka dni płynąć na Karaiby lub odbywać wielogodzinnego lotu do USA czy Dubaju, wystarczy 3-godzinny lot do Barcelony i już po chwili możemy się znaleźć na statku wycieczkowym. Rejsy po Morzu Śródziemnym z reguły realizowane są w trzech regionach:
- Basen główny np.: Hiszpania, Francja, zachodnie Włochy, Malta, Baleary
- Morze Adriatyckie np.: Wenecja, Dubrownik, Kotor, Bari
- Część wschodnia np.: Grecja, Turcja, Izrael, Egipt, Tunezja
Czy rejs wycieczkowcem się opłaca?
Kwota rejsu statkiem wycieczkowym, szczególnie w przypadku długich rejsów, może w pierwszej chwili odstraszać. Jednak rozbijając tą cenę na dni okazuje się, iż wcale nie jest aż tak drogo. Korzystając z promocji rejs wycieczkowy na Karaiby z Włoch można kupić w cenie 350 zł za dobę. Niby dużo, ale trzeba pamiętać, iż w tej cenie zawarty jest nocleg, pełne wyżywienie, mnóstwo atrakcji, a do tego dotrzemy do miejsc których samodzielnie raczej byśmy nie odwiedzili. Podsumowując, gdybyśmy chcieli odwiedzić wszystkie wyspy Małych Antyli samolotem, organizować transfer, hotel i wyżywienie to wyszło by nas dużo drożej. Dodatkowym plusem jest fakt, iż podróżując statkiem nie musimy się wielokrotnie wypakowywać i pakować oraz spędzać czasu w lotniskach. Wybór należy do Ciebie