Rejs statkiem wycieczkowym jest najrzadziej wybieranym środkiem transportu. Jesteśmy przyzwyczajeni do podróży samolotem czy samochodem, a rejs wycieczkowcem to przez cały czas w Polsce pewna niewiadoma. Postanowiliśmy sprawdzić, jak się podróżuje wielkim statkiem i popłynęliśmy w prawie miesięczną podróż z Włoch na Karaiby statkiem MSC Seaside. Na bazie naszych doświadczeń zebraliśmy informacje praktyczne o podróży wycieczkowcem, które przydadzą się przy organizacji swojego rejsu.
- Zaokrętowanie na statek wycieczkowy MSC
- Karta pokładowa na statku MSC – do czego ona służy
- Aplikacja MSC
- Kajuty na statku wycieczkowym
- Kajuty dla niepełnosprawnych
- Co spakować na rejs
- Poza ubraniami warto ze sobą zabrać
- Czego można się spodziewać na rejsie wycieczkowcem
- Czy na statku buja?
- Ceny na statku wycieczkowym
- Czy pakiet na drinki w MSC się opłaca?
- Internet na statku wycieczkowym
- Atrakcje na statku MSC
- Czy można wyjść ze statku w porcie?
- Gdy chce się coś zwiedzić to są trzy możliwości
- Jak dostosowany jest statek wycieczkowy
- Wyokrętowanie ze statku
- Procedura wyokrętowania
- Rejs wycieczkowcem – informacje praktyczne
Zaokrętowanie na statek wycieczkowy MSC
Po zakupie wybranego rejsu i otrzymaniu biletów, MSC przekazuje nam wraz z nimi także szereg informacji dodatkowych. Wśród nich są informacje o tym, co można, a czego nie można zabrać na statek (nie można np. dronów), ale także informacje dotyczące procedury zaokrętowania na statek wycieczkowy.
Zaokrętowanie podzielone jest na tury godzinowe i koniecznie trzeba mieć je na uwadze przy planowaniu transportu do portu, np.: zakupie biletów lotniczych czy kolejowych. Wprawdzie istnieje możliwość zmiany godziny zaokrętowania, ale trzeba mieć konkretne powody, aby to zrobić. Nieprzekraczalnym terminem jest 1,5-2h przed odpłynięciem statku.
Procedura zaokrętowania na statek wycieczkowy MSC nie jest skomplikowana, ale trzeba się nachodzić. Kolejność podejmowanych przez nas kroków jest następująca:
- Docieramy do portu – MSC podaje dokładną lokalizację na bilecie, należy pamiętać, iż nie zawsze są to porty w centrum miasta, np. Wenecja.
- Oklejamy duży bagaż (w samolotach tzw. rejestrowany) – wraz z biletem otrzymujemy etykiety bagażowe, podobne do tych na lotniskach i w podobny sposób oklejamy nimi bagaż.
- Oddajemy duży bagaż – w specjalnym i oznaczonym miejscu oddajemy bagaże, które później zostaną nam dostarczone pod drzwi kajuty.
- Udajemy się na odprawę – tu sprawdzane są dokumenty, łącznie z wymaganym zaświadczeniem o przyjęciu szczepienia na COVID, a także robione jest nam zdjęcie potwierdzające tożsamość i wyrabiana karta pokładowa. Karta służy nie tylko do wejścia i zejścia ze statku, ale także do płacenia za usługi dodatkowe (na statku nie używa się gotówki czy swoich kart płatniczych). Na karcie jest też wybita tura kolacji, z reguły 18:30 albo 21:00, a także login do sieci wifi i numer kajuty.
- Po kontroli bezpieczeństwa wchodzimy na statek.
Publikujemy tam wiele ciekawych relacji z naszych podróży.
Karta pokładowa na statku MSC – do czego ona służy
Pokładowa karta MSC jest absolutnie genialnym rozwiązaniem i jest jedynym czego potrzebujemy na statku.
- Karta na formę karty do bankomatu
- Znajduje się na niej numer kabiny, login do wifi i nasze dane
- Po wcześniejszym jej doładowaniu gotówką lub podczepienia pod nią karty kredytowej (wykonuje się to w specjalnych maszynach na statku, wyglądają jak bankomat) służy do płacenia za ewentualne wydatki
- Na karcie nabite są także ewentualne pakiety, które zakupiliśmy
- Kartą otwieramy drzwi do kajuty i nią także aktywujemy w niej prąd
- Karta zastępuje dokument tożsamości. Służy do wychodzenia z i wchodzenia na statek w portach, oraz na teren portów w miejscach, do których wpływamy.
Aplikacja MSC
Linia MSC posiada bardzo użyteczną aplikację mobilną ułatwiającą organizowanie sobie czasu podczas rejsu, kontrolowanie ewentualnych wydatków czy uzyskanie informacji o porcie. W aplikacji można też sprawdzić całą trasę rejsu, pogodę i proponowane wycieczki czy aktywności. Dodatkowo jest tam opcja chatu, wystarczy zeskanować kartę drugiej osoby i już można do siebie pisać. Aplikacja działa na wifi ze statku, ale nie jest potrzebny dostęp do internetu.
Ponadto, gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci wifi ze statku to w aplikacji wyświetla się numer alarmowy. Służy on temu, aby w kryzysowej sytuacji skontaktować się z załogą.
Kajuty na statku wycieczkowym
Na statku wycieczkowym do wyboru są trzy podstawowe rodzaje kajut oraz kajuty premium, w MSC nazywają się Yacht Club. Te trzy standardowe dzielą się na kajuty wewnętrzne, z oknem oraz z balkonem i jak nietrudno się domyślić, różni je cena. Najtańsza oczywiście jest kabina wewnętrzna. Każda z kabin posiada pojedyncze lub podwójne bardzo wygodne łóżka, klimatyzację, telewizor, dość pakowne szafy, sejf, minibar, a także prywatną łazienkę.
Kajuty dla niepełnosprawnych
Każdy statek MSC jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością, w tym osób na wózku i każdy posiada specjalne kajuty dla takich gości. Kajuty są świetnie dostosowane i ich jedyną wadą jest to, iż wszystkie poza Yacht Clubem są wewnętrzne.
Co spakować na rejs
Tradycja rejsów pasażerskich, a następnie wycieczkowych ma setki lat. Z tradycją tą jest też związana obsługa, rytuały i strój na statku. I właśnie odnośnie tego stroju warto się przygotować i zawczasu spakować to, co trzeba.
- Warto zabrać ze sobą typowo plażowy strój, z racji na liczne baseny i miejsca do opalania.
- W strefach wewnętrznych już nie wypada paradować w bikini, więc należy zabrać coś w stylu pareo lub spodenek i koszulki dla mężczyzn.
- Od około godziny 16:00 na statku obowiązuje bardziej formalny strój, czyli dłuższe spodnie i koszulka polo lub u kobiet lekka sukienka.
- Pora kolacji, zaczynająca się o 18:30 to już strój wieczorowy lub elegancki casual. Są osoby w garniturach, ale są i takie w koszuli i nieco bardziej eleganckich spodniach. W przypadku kobiet to sukienki, czy suknie, albo eleganckie spodnie i bluzka.
Poza ubraniami warto ze sobą zabrać
- leki na przeziębienie i oczywiście takie, które zwykle przyjmujemy,
- przedłużacz lub rozdzielacz USB, w kajucie są tylko dwa gniazdka,
- niewielką torbę lub plecak na wycieczki po odwiedzonych portach,
- gotówkę, bo w wielu miejscach tylko tak można zapłacić (polecamy dolary i euro),
- kremy z filtrem, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i kurtkę przeciwdeszczową.
Czego można się spodziewać na rejsie wycieczkowcem
Przede wszystkim dobrej zabawy i sporej ilości różnych animacji organizowanych codziennie. Poza tym w czasie rejsu organizowany jest wieczór kapitański, na który zalecany jest ubiór elegancki, a także np. White Night, podczas której ubieramy się na biało.
W tym miejscu warto dodać, iż nie ma konieczności uczestniczenia w wieczorach tematycznych, ale są to interesujące wydarzenia, więc warto.
Czy na statku buja?
To chyba najczęściej zadawane pytania: Czy na statku wycieczkowym buja? Czy będę miał chorobę morską? Po przepłynięciu przez Morze Śródziemne, Ocean Atlantycki i sporą część Morza Karaibskiego możemy jednoznacznie stwierdzić: statkiem buja, ale jest on tak wielki, iż nie jest to dokuczliwe. Ponadto, bujanie odczuwalne jest w pierwszych dniach, a później organizm się przyzwyczaja i już praktycznie nic nie czuć. Niekiedy choćby nie wiadomo czy statek płynie, czy przez cały czas stoi w porcie. Naszym zdaniem nie ma podstaw do obawy przed bujaniem, a gdyby jednak jakiś dyskomfort się pojawił to wystarczy się położyć i z reguły wszystko przechodzi. W skrajnych przypadkach należy zażyć leki takie, jak np. aviomarin czy inne substancje na chorobę lokomocyjną, przyjmować elektrolity, pić wodę i absolutnie się nie głodzić. Mawia się także, iż zajęty mózg, to spokojny mózg i zdrowe ciało, więc najlepszym sposobem na chorobę lokomocyjną jest znalezienie sobie zajęcia i nie myślenie o chorobie.
Ceny na statku wycieczkowym
Nie ma co ukrywać, iż na statku nie jest tanio. W cenie biletu mamy oczywiście wyżywienie, wodę, kawę, herbatę i soki do śniadania, ale za resztę trzeba zapłacić. Można oczywiście wykupić jeden z pakietów na napoje i drinki, ceny zaczynają się od 32 euro za dzień za osobę. W tym podstawowym pakiecie znajdują się napoje, piwo i wino lane oraz podstawowe drinki (np. wódka z sokiem). Kolejne pakiety zawierają bardziej wykwintne alkohole, ale i cena jest wyższa. Warto pamiętać, iż jeżeli jedna osoba z kabiny zdecyduje się na pakiet, to druga też musi go wykupić.
- Piwo 0,4 l Heineeken – 6 euro
- Lampa wina – 6 euro
- Prossecco – 6 euro
- Margeritta – 12 euro
- Woda butelkowana – 3,5 euro
- Napoje gazowane – 3,5 euro
Czy pakiet na drinki w MSC się opłaca?
My nie wykupiliśmy pakietu i postanowiliśmy za ewentualne zachcianki płynne zapłacić osobno. Piwo 0,4l lub lampka wina na statku kosztuje 6 euro, a więc aby wyzerować cenę za pakiet każde z nas musiałoby wypić po 6 piw dziennie, a gdy wychodziliśmy ze statku na cały dzień to kolejnego dnia czekało na nas po 12 na głowę. Postanowiliśmy zatem przygotować sobie pewną kwotę na wydatki na statku i ostatecznie wliczając w to zakupy w sklepie i kasyno wydaliśmy 3000 zł mniej niż za same pakiety na napoje. Oczywiście taki pakiet to brak konieczności liczenia, ile się już wydało, ale naszym zdaniem średnio się opłaca.
Internet na statku wycieczkowym
Będąc na statku wycieczkowym, szczególnie gdy znajdujemy się na morzu lub oceanie, jesteśmy zdani na internet satelitarny. Niestety taki internet jest bardzo drogi i korzystanie z niego na podobnych zasadach jak normalnie korzysta się w Polsce jest nieopłacalne. Dużo bardziej opłacalną opcją internetu na statku jest wykupienie u armatora pakietów dostępu do internetu. Na statkach MSC ceny pakietów internetowych kształtują się następująco:
- pakiet służący do przeglądania: 62 euro / osoba za ok. 7 dni
- pakiet z dodatkową opcją publikacji wideo i wideorozmów: 90 euro / osoba za ok. 7 dni
Z naszych doświadczeń wynika, iż internet działa dość słabo. Jak jeszcze do przeglądania czy rozmów audio jest dobrze, tak do publikacji wideo choćby na instagramie jest bardzo słabo. Najlepiej działa on w portach, gdy dużo ludzi schodzi ze statku.
Atrakcje na statku MSC
Wycieczkowiec można porównać do kurortu all inclusive, z tą różnicą, iż wycieczkowiec pływa z portu do portu. Każdego dnia do kabiny dostarczana jest gazetka z proponowanym strojem na czas kolacji, informacjami o porcie, do którego wpłyniemy, a także promocjami i wykazem aktywności. Wszystkie aktywności pogrupowane są godzinowo i od rana zaczynają się od jogi i innych ćwiczeń, przez naukę różnych tańców, bingo, gry i zabawy, aż po wieczorne dyskoteki, quizy i mnóstwo miejsc z muzyką na żywo. Do tego na statku jest teatr, w którym codziennie wystawiane jest jakieś przedstawienie – trzeba się zapisać poprzez aplikację.
Nie ma też problemu, gdy zechcemy spędzić czas w bardziej kameralnym i mniej głośnym miejscu – na MSC Seaside jest to klub Seaview. Ponadto, cały dzień dostępne są baseny, jacuzzi, tyrolka i inne atrakcje.
Czy można wyjść ze statku w porcie?
Gdy wycieczkowiec dopłynie do portu, w ustalonych godzinach można opuścić statek (godziny podane są w gazetce). Można także zostać na statku albo wychodzić i wchodzić na niego nieograniczoną ilość razy.
Gdy chce się coś zwiedzić to są trzy możliwości
- Możemy samodzielnie zwiedzić dane miejsce – trzeba jednak mieć na uwadze, iż niekiedy z portu do miasta jest kilkukilometrowy spacer (np. Marsylia).
- Można wykupić wycieczkę po zejściu ze statku u lokalnych operatorów – szczególnie na Karaibach jest ich całe mnóstwo, przez co ceny są konkurencyjne.
- Trzecia opcja to wykupienie wycieczki na statku (Excursion Desk), w tym wypadku wszystko załatwione jest za nas, a my poprowadzeni za rączkę – jest to najdroższa opcja, często 2-3x droższa od wycieczek kupionych po zejściu ze statku.
Niestety osoby poruszające się na wózku i nie mogące chodzić muszą zapomnieć o wycieczkach i tych kupowanych na statku i po zejściu z niego – wszystkie są niedostosowane. Takim osobom pozostaje samodzielne zwiedzenie danego miasta lub wynajem samochodu.
Jak dostosowany jest statek wycieczkowy
Dostosowanie statku wycieczkowego MSC do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach jest bardzo dobre. Na wózku można dostać się w 99,9% miejsc bez najmniejszego problemu. Dla osób niewidomych przygotowano oznaczenia w alfabecie Breilla i komunikaty głosowe, a dla głuchych oznaczenia świetlne i wizualne.
Dodatkowym plusem jest obsługa statku, która chętnie i niezwykle sprawnie pomaga w każdej sytuacji.
Wyokrętowanie ze statku
Wyokrętowanie ze statku jest przygotowane równie sprawnie jak zaokrętowanie. Dzień przed zakończeniem rejsu do kabiny obsługa dostarcza niezbędne informacje zawierające godzinę opuszczenia kabiny i statku oraz specjalne naklejki na bagaż.
Procedura wyokrętowania
- Dzień przed opuszczeniem statku trzeba rozliczyć wydatki w przypadku doładowania karty pokładowej gotówką, jeżeli podpięliśmy kartę bankową to wykona się to automatycznie
- Na duże bagaże naklejamy etykiety (jak przy zaokrętowaniu) i wystawiamy je przed nasze drzwi (do 1:00 w nocy)
- Rano opuszczamy kabinę i czekamy na godzinę wyjścia. W tym czasie możemy korzystać ze wszystkich atrakcji statku
- Opuszczamy statek i ze specjalnego, zadaszonego miejsca odbieramy bagaż. W przypadku gdy wykupiliśmy transfer lotniskowy, to stawiamy się w umówionym miejscu.
Rejs wycieczkowcem – informacje praktyczne
Jak widać rejs wycieczkowcem to nic trudnego, a naszym zdaniem choćby coś banalnie prostego. Można zwiedzać świat bez konieczności spędzania godzin na lotniskach, nieustannego meldowania i wymeldowywania się z hotelu, a co za tym idzie rozpakowywania i pakowania bagaży czy szukania transferów w danym kraju. W przypadku rejsu wycieczkowego to hotel przemieszcza się razem z nami dowożąc nas w miejsca, których odwiedzenie byłoby niekiedy bardzo kosztowne.
Na zakończenie: Nie ma się czego bać! Trzeba upolować okazję cenową i ruszać w rejs pełen przygód.