Reinebringen – szlak, schody i widok, którego nie zapomnisz

mynaszlaku.pl 4 dni temu

Reinebringen to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Lofotach – jeżeli masz tylko chwilę, to właśnie tutaj warto wspiąć się choćby tylko dla samego widoku. Ze szczytu, ale także już ze szlaku, którym idziemy, rozciągają się malownicze widoki na góry, a przede wszystkim na wysepki leżące na morzu i połączone mostami. Ten szczyt, choć nie jest najwyższy w okolicy (mierzy tylko 448 metrów), oferuje jeden z najbardziej spektakularnych widoków w całej Norwegii. A może i w całej Skandynawii?

Planujesz więcej niż tylko Reinebringen? Zobacz nasz przewodnik po Lofotach – 11 pięknych miejsc, które warto zobaczyć.

Szlak na Reinebringen zimą. Czy szlak otwarty jest cały rok?

Szlak na Reinebringen nie jest oficjalnie zamknięty, ale zdecydowanie odradza się wejście bez odpowiedniego przygotowania. Schody robią się śliskie, śnieg potrafi przykryć część trasy, a pogoda potrafi zmieniać się z minuty na minutę. O tym, iż szlak jest otwarty można się dowiedzieć z tablicy, która znajduje się na samym dole przy szlaku.

W grudniu, styczniu, lutym i marcu wycieczki są odradzane, ponieważ trasa jest niebezpieczna i przeznaczona dla doświadczonych wędrowców. Stok jest bardzo mocno nachylony, a kilkaset schodów, które trzeba pokonać mogą być śliskie przez śnieg i lód.

Przed wejściem na schody można zobaczyć łańcuch. Informuje niedoświadczonych turystów, iż warto zawrócić, ponieważ warunki mogą być trudne.

Szlak na Reinebringen – co trzeba wiedzieć?

Reinebringen to szczyt położony tuż obok miasteczka Reine, które samo w sobie wygląda jak z pocztówki. Żeby dostać się na górę, trzeba pokonać schody. Dużo schodów.

Ile schodów ma szlak na Reinebringen?

Według tabliczki na początku trasy, Reinebringen ma dokładnie 1978 schodów. Przygotuj łydki – ale spokojnie, widoki zrekompensują każdy krok!

Szlak to w zasadzie same schody, które powstały dzięki nepalskim tragarzom górskim (tzw. sherpom), więc są solidne i świetnie się po nich wchodzi. Niektórzy mówią, iż dzięki nim wejście przypomina bardziej trening cardio niż trekking, ale warto. choćby jeżeli nogi Ci podziękują dopiero za dwa dni.

Reinebringen – parking przy szlaku

My zatrzymaliśmy samochód na zatoczce przy drodze głównej E10. Na Google Maps znajdziesz to miejsce jako Reine utsiktspunkt. Zmieści się tam zaledwie kilkanaście samochodów. Stoją tam również kampery.

  • Współrzędne parkingu: 67.9300, 13.0822.

W miejscowości Reine jest także parking i tam właśnie kierują znaki od drogi głównej.

Przebieg szlaku – mapa trasy

Ruszamy z parkingu i idziemy wzdłuż drogi E10. Po 200 metrach mamy drogę w lewo do Reine. Nie skręcamy tam, tylko idziemy dalej wzdłuż E10 przez 800 metrów. Tam będzie już chodnik, a droga główna odbije do tunelu. Dochodzimy do schodów, po których zaraz będziemy maszerować. Schodów mamy 1978 i znajdują się one na długości zaledwie 960 metrów. Do tego mamy 408 metrów w podejścia, więc idziemy cały czas w pionie. Przyznaję, iż idzie się w miarę wygodnie i gwałtownie zdobywa wysokość. Czas przejścia schodów to około 1 godzina i 30 minut.

Już po pokonaniu schodów roztacza się widok, który będzie nam towarzyszył aż do samego szczytu. Niektórzy tutaj się zatrzymują i nie idą dalej ze względu na małą wspinaczkę, którą trzeba pokonać. Nie ma tam jednak większych trudności. Do pokonania mamy zaledwie 140 metrów trasy. Szczyt jest dobrze widoczny, a znajduje się na nim tabliczka z oznaczeniem.

Potem wracamy tym samym szlakiem po schodach. Nie ma tam innego szlaku.

Poniżej zobacz mapę szlaku na Reinebringen.

  • Długość szlaku: 4,2 km.
  • Czas przejścia z przerwami: 4 godziny.
  • Suma podejść na szlaku: 460 metrów.

Widok, który wryje się w pamięć

Po wejściu na górę nagroda jest konkretna – panorama Reine, fiordów, gór i morza w jednym. jeżeli masz szczęście do pogody (co w Norwegii nigdy nie jest gwarantowane), to nie zejdziesz stamtąd zbyt szybko.

Informacje praktyczne

Czy na Reinebringen można wejść zimą? Tak, ale trzeba mieć doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Szlak zimą bywa bardzo śliski i niebezpieczny.

Gdzie zaparkować przy szlaku na Reinebringen? Najbliższy parking znajduje się przy E10 i jest oznaczony na Google Maps jako Reine utsiktspunkt.

Ile schodów ma szlak na Reinebringen? 1978 – tak, prawie dwa tysiące. Ale spokojnie, są dobrze zbudowane i da się to zrobić w godzinę lub półtorej.

Ile trwa wejście na Reinebringen? Dojście, około 1,5 godziny na schody + czas na przerwę i ostatni fragment do szczytu. W sumie z powrotem – około 4 godzin.

Czy szlak jest trudny? W normalnych warunkach nie ma większych trudności. Polecamy buty trekkingowe. Gdy spadnie śnieg, to szlak może być niebezpieczny.

Idź do oryginalnego materiału