Regularnie parkujesz na osiedlu? Możesz dostać mandat 100 zł i więcej. Spółdzielnia patrzy na 2 rzeczy

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Czy można dostać mandat za parkowanie na osiedlu? Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Magda Pater / Agencja Wyborcza.pl


Parkowanie na osiedlu pod blokiem, gdzie liczba miejsc jest mocno ograniczona, bywa nie lada wyzwaniem. Czy istnieją przypadki, w których spółdzielnia mieszkaniowa może zabronić zostawiania samochodu na jej terenie? Okazuje się, iż tak. O jakich mowa?
W miastach wiele osiedli jest zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, które ustalają regulamin dotyczący tego, jak należy się zachowywać na ich terenie. Zapisy często dotyczą nie tylko samych mieszkań, ale także terenów przylegających do nich. Mowa również o parkingach. W jakich sytuacjach mogą zabronić korzystania z nich?
REKLAMA


Zobacz wideo Czy to prawda, iż kobiety nie radzą sobie z parkowaniem?


Czy można parkować na osiedlu? Nie zawsze jest to możliwe
Na wstępie należy pamiętać, iż choćby jeżeli na terenie spółdzielni obowiązuje regulamin, to przede wszystkim musi być on zgodny z prawem. Nie mogą znaleźć się w nim zapisy, które by je łamały. Po wprowadzeniu zakazu parkowania, spółdzielnia wciąż musi przestrzegać przepisów, a więc jest zobowiązana:


wprowadzić odpowiednie oznakowanie,
wyznaczyć miejsca, gdzie zostawienie samochodu będzie legalne,
a przede wszystkim poinformować o tym mieszkańców.


jeżeli tego nie zrobi, zakaz będzie bezzasadny, a lokatorzy mogą się od niego odwołać. Pamiętaj, iż jako mieszkaniec spółdzielni masz prawo zgłaszać swoje uwagi, pomysły i zastrzeżenia, które powinny zostać przedyskutowane i jeżeli będą sensowne — wzięte pod uwagę.
Czy można dostać mandat za parkowanie na osiedlu? Zdjęcie ilustracyjne Czy można dostać mandat za parkowanie na osiedlu? Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
Czy można dostać mandat za parkowanie na osiedlu? W tych sytuacjach jest to możliwe
Wprowadzenie legalnego i zgodnego z prawem zakazu parkowania na terenie spółdzielni jest możliwe w dwóch przypadkach:


Najważniejszą kwestią jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Gdy parking utrudnia poruszanie się, gdyż na przykład jest za mały, spółdzielnia może wprowadzić ograniczenia;
W sytuacji gdy osoby parkujące nie przestrzegają żadnych zasad i robią to w sposób nieuporządkowany, co negatywnie wpływa na otoczenie i wygląd.


jeżeli mimo wprowadzenia sensownego zakazu zaparkujesz w niedozwolonym miejscu, musisz liczyć się z możliwością otrzymania mandatu (od 100 złotych), a choćby kosztami odholowania pojazdu (ceny są różne, jednak zwykle jest to co najmniej kilkaset złotych). jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału