Sezon turystyczny startuje lada moment! Planujesz weekend dla dwojga, rodzinne wakacje, aktywny odpoczynek lub dla odmiany – „plażing” i błogie „nic nie robienie”? Wybierz region Puszczy Białowieskiej! Najstarszy las Europy skrywa wiele ciekawostek – poznasz je w trasie rowerowej, na treningu nordic walking, na spacerze, w kajaku, na wycieczce kolejką wąskotorową, w siodle lub bryczką, w drezynie, rozwiązując zagadki na trasach questów i gier terenowych. Jest co robić i co zwiedzać!
Puszcza Białowieska – ostatni w Europie las o cechach zbliżonych do naturalnego
Białowieski Park Narodowy – przyrodnicza perełka na liście UNESCO
Obowiązkowym „must see” jest Białowieski Park Narodowy z siedzibą w Białowieży. Obręb Ochronny Rezerwat to jeden z nielicznych skrawków Europy, w którym człowiek został sprowadzony do roli widza – na deskach białowieskiego teatru niepodzielnie rządzi Przyroda, pisząc nieprzewidywalne scenariusze. Pełno tu osobliwości ze świata flory i fauny – niespotykanych nigdzie indziej (wiele gatunków flory i fauny występuje tylko tu, w Puszczy Białowieskiej), skomplikowanych relacji i życiorysów, romansów i opowieści z dreszczykiem. O wszystkich dramatach i happy endach w świecie przyrody opowiedzą Wam licencjonowani przewodnicy – tylko w ich towarzystwie zwiedzisz obszar ochrony ścisłej. Kierując się na północny – zachód, w kierunku Narewki, będziesz mógł poznać BPN indywidulanie – pieszo lub rowerem. Na odpoczynek polecamy wieżę widokową w uroczysku Kosy Most i ostoje żubrów.
Kajakiem przez rzekę Narew
Nie tylko las – turystyka wodna
Wracając, zatrzymaj się na chwilę w gminie Narewka – plaża na Starym Dworze nad Jeziorem Siemianówka zachęca do aktywnego odpoczynku (surfing, żeglarstwo) lub błogiego relaksu. Plażowiczów skusi także kąpielisko w Narewce nad Narwią. Rzeka Narew – „podlaska Amazonka” jest idealna na urlop w kajaku. Niezbędny sprzęt wypożyczysz na miejscu, możesz zorganizować wycieczkę samodzielnie lub skorzystać z oferty lokalnych biur podróży. Ale…. Nie odpływaj za daleko!
W labiryncie turystycznych możliwości
Zawróć na chwilę do Białowieży – i sprawdź czy uda Ci się odnaleźć drogę w przyrodniczym labiryncie, na mitologicznym szlaku. prawdopodobnie tak – to wpadnij do Hajnówki do jedynego w województwie Muzeum Ducha Puszczy (tak, tego ducha! )! Na chwilę oddechu w kawiarence językowej a przy okazji – także rowerowy serwis, zaprasza Hajnówka Centralna – Stacja Kultury. Dawny budynek dworca tętni życiem – spotkasz tu wolontariuszy z całego świata, którzy są zaangażowani w organizację warsztatów kulinarnych, artystycznych i ekologicznych. Możesz tu oddać rower do przeglądu i samemu przesiąść się do rikszy, by zwiedzić miasto. Z kolei w Czyżach sprawdzisz się w treningu łuczniczym, a w Kleszczelach wpadnij na warsztaty na kole garncarskim, organizowane przez tamtejszy ośrodek kultury.
Puszczę Białowieską oplata ponad 650 km szlaków rowerowych, 176 km tras nordic walking (pozostające pod opieką samorządu Powiatu Hajnowskiego, Gminy Białowieża i Gminy Narewka), ścieżki piesze, edukacyjne i questowe (produkt turystyczny opracowany przez Powiat Hajnowski)
Tam gdzie polował Jagiełło i budowała Bona
Region kusi nie tylko bogactwem przyrody – to miejsce o iście królewskim rodowodzie. Puszcza Białowieska gościła wielu królów Polski – to tu Jagiełło przygotowywał się do walki z Krzyżakami (na pamiątkę tych wydarzeń przez rezerwat ścisły BPN biegnie ścieżka „do dębu Jagiełły”), o pobycie Stefana Batorego przypomina góra w lesie nazwana jego imieniem, a Zygmunt August urządził historyczne polowanie, o którym Białowieża pamięta do dziś (pamiątkę odnajdziesz w urokliwym Parku Pałacowym, położonym przy stawie).
Białowieski Park Narodowy
Echa dawnych dziejów przetrwały zapisane w pniach starych drzew, drewnianych balach bogato zdobionych domów (szczególnie polecamy Krainę Otwartych Okiennic), podwalinach kościołów i zabytkowych cerkwi oraz legendach. Jak te o skarbach Napoleona w Dubiczach Cerkiewnych, o Zamczysku niedaleko uroczyska Stara Białowieża, gdzie miał stać okazały dwór królewski (dziś biegnie tu jeden z najstarszych w regionie edukacyjny Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich, na którym spotkasz drzewa liczące choćby 500 lat!), o cudownych objawieniach we wsiach Puchły (gmina Narew), Saki (gmina Kleszczele) i Nowokornino (gmina Hajnówka), o cudownych źródełkach w uroczysku Krynoczka i we wsi Lady, o grodzisku w Czyżach sprzed 1900 lat, o nigdy niezbadanych kurhanach „rozsianych” w Puszczy Białowieskiej – w tym o największym w Polsce wczesnośredniowiecznym cmentarzysku, liczącym 131 kurhanów w rezerwacie Szczekotowo.
Na polanie w rezerwacie Szczekotowo
Aktywnie!
Wyjątkową bioróżnorodność i turystyczne atrakcje poznasz przemierzając wytyczone szlaki piesze, rowerowe i nordic walking. Alternatywnie – w drezynie lub podczas wycieczki zabytkową kolejką wąskotorową. A kto wie – może uda ci się wypatrzyć samego Żubra? jeżeli nie – zajrzyj do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.
Z żubrami wiąże się wiele ciekawostek. Żubr to wielowiekowa marka Puszczy Białowieskiej – jedna z pierwszych polskich książek, wydana w 1523 r. na raczkującym ryku literatury dotyczyła właśnie żubra. Z kolei w 1897r., żubry po raz pierwszy uwieczniono na taśmie filmowej – w półtora roku po wynalezieniu kinematografii. Żubr doczekał się asygnaty własnego trunku – XVII w. w Polsce opracowano recepturę wyrobu wytrwanej wódki żubrówka (na trawie turówce wonnej, zwanej żubrówką)
W Pawilonie Edukacyjnym jedną z atrakcji jest stanowisko multimedialne, pozwalające „poczuć się jak żubr” – poruszając się wprawiamy w ruch ekranowego żubra, wchodząc w jego skórę. Niesamowite wrażenie! Dla poszukiwaczy legend i skarbów, dla rodzin z dziećmi lub aktywne popołudnie ze znajomymi polecają się quesotwe trasy. Zabawa z questami i szukanie skarbu pozwoli poznać ciekawostki regionu. Do przetestowania jest 19 questów.
Turystyka „od kuchni”
Po dniu pełnym wrażeń lokalne knajpki i restauracje ugoszczą specjałami lokalnej kuchni – kulinarnym „must have” jest hajnowski Marcinek oraz krówki z Hajnówki na bazie naturalnego masła od OSM Hajnówka. Ale nie tylko – także miody, sery, przyprawy, pieczywo. Podlaska kuchnia jest esencją tego, co w regionie najpiękniejsze: na talerzu widoczna jest więc i unikatowa przyroda, i wielokulturowa tradycja i skomplikowana historia.
O atrakcjach w Puszczy Białowieskiej można pisać i pisać… Ale piękna regionu nie da się streścić ani tym bardziej przeczytać. To piękno trzeba po prostu zobaczyć. Do zobaczenia na trasie!
Powiatowe Centrum Turystyki i Promocji Kraina Żubra czeka na turystów!
Przydatne linki:
- Centrum Turystyki i Promocji Kraina Żubra: https://www.facebook.com/centrum.kraina.zubra
- Oferta turystyczna regionu: https://bialowieza.travel/
- Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej: https://lot.bialowieza.pl/
otografie: Adam Panfiluk / Starostwo Powiatowe w Hajnówce / LOT Region Puszczy Białowieskiej