Rajecka Dolina – uzdrowiskowy region nie tylko do odpoczynku

tymrazem.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Rajecka dolina


Słowacja to kraj, który wielu turystów kojarzy z Tatrami. Skojarzenie jak najbardziej trafne, ale Rajecka Dolina, która dzisiaj chcę Wam przedstawić to także region godny uwagi! Niezwykłe krajobrazy, uzdrowiskowe miejscowości, aktywna turystyka w połączeniu z lokalnym folklorem i smakami sprawiają, iż warto rozważyć to miejsce przy planowaniu krótszego lub dłuższego wyjazdu.

O każdej porze roku Rajecka Dolina ma swój urok, ale moim zdaniem wiosna, lato i wczesna zima będą najciekawsze z powodu największej listy możliwości. Oczywiście zima też ma swoje uroki – korzystanie z gorących, zewnętrznych basenów przy ujemnej temperaturze powietrza to rzecz przyjemna, o czym miałem okazję się przekonać!

Wyjazd odbył się na zaproszenie Slovakia Travel.

Lokalizacja i dojazd

Rajecka Dolina położona jest w słowackim województwie żylińskim. Osią doliny jest rzeka Rajčanka. a otoczona jest ona Górami Strażowskimi i Małą Fatrą. Na mapie poniżej, macie zaznaczoną Kotlinę Rajecką, która jest częścią całej doliny. Sama Rajecka Dolina od Kielc oddalona jest o około 350 kilometrów, a od przejścia granicznego w Zwardoniu o około 60 kilometrów. Przez dolinę przebiega droga krajowa numer 64 oraz linia kolejowa.

Naszą bazą wypadową była miejscowość Rajecke Teplice – uzdrowisko z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Uzdrowisko

Rajska Dolina to miejsce uzdrowiskowe zwłaszcza Rajeckie Teplice, czyli miejscowość zdrojowa (w Polsce w dosłownym tłumaczeniu byłoby to Rajec Zdrój). Leczy się tutaj wodami, które mają adekwatności zdrowotne i zawierają bardzo dużo jonów magnezu oraz wapnia. Dzięki temu są zdrowe dla kości, ale pomagają także w chorobach układu ruchowego i schorzeniach neurologicznych. Źródeł jest wiele, a niektóre są ogólnodostępne i można z nich wodę popijać za darmo. Z tego co udało mi się dowiedzieć warto to robić 0,5 h przed każdym posiłkiem, a przy krótkich pobytach nie ma żadnych limitów ilościowych.

Uzdrowisko Rajecke Teplice opiera się na wodach termalnych o temperaturze 38 stopni, a ich działania lecznice znane są już od XIV wieku. Największa atrakcję uzdrowiska jest kompleks Aphrodite ze swoimi wewnętrznymi i zewnętrznymi basenami.

Rajecka Dolina – widok z okna hotelu Aphrodite Palace
Rajecka Dolina – Park Zdrojowey w Rajeckich Teplicach
Rajecka Dolina – widok zna Rajeckie Teplice

Rajecka Dolina – noclegi

Infrastruktura turystyczna w regionie Rajecka Dolina jest na dobrym poziomie, a szukając noclegu możemy wybiera spośród różnych kategorii obiektów. Poznałem ofertę noclegowa kilku miejsc, ale wiele z opisywanych w tekście także oferuje pokoje – jadąc warto się rozejrzeć. Na miejscu, o ile wybieracie się autem to nie macie problemu z odległościami, bo Rajecka Dolina nie jest bardzo duża i da się bez problemu dojechać do poszczególnych atrakcji.

Aphrodite Palace

W regionie Rajecka Dolina możecie znaleźć sporo hoteli. Naszą bazą wypadową był wspomniany już hotel Aphrodite Palace. Jest to hotel, który posiada największą strefę spa i wellness. Możecie skorzystać w nim także z różnych zabiegów sanatoryjnych. Strefa Wellness jest rozbudowana i składa się z 11 basenów, wielu rodzajów saun, które robią wrażenie.

Z obiektem tym związana jest interesująca historia. Dawniej, w miejscu gdzie on się znajdował był oddział banku, w którym znajdował się sejf, a w sejfie tym przed II Wojną Światową przechowywane były czeskie klejnoty koronne. Ich kopię możecie obejrzeć w jednym z hotelowych pomieszczeń.

Hotel ten jest naprawdę duży, a pokoje różnego rozmiaru. Znajdziecie tam szeroki wybór miejsc zakwaterowania, od normalnych „jedynek” do apartamentów prezydenckich. Urządzony jest on w stylu ciekawym, ale niektórych może przytłaczać. Wielu gościom może się jednak podobać (o czym świadczą opinie) bo tematem przewodnim jest starożytna Grecja.

Na terenie hotelu znajdziemy posągi i dekoracje tematyczne. Hotel oferuje również pełne wyżywienia. Śniadania w formie bufetu w restauracji, która gwarantuję, iż zrobi na Was wrażenie. Co interesujące miejsce to również planuje rozbudowę, więc „lada rok” będzie dużo, dużo większe.

Encjan

Niewielki pensjonat położony w centrum Rajeckick Teplic, który rzuca się w oczy ze względu na wyjątkową pomalowaną elewację. Malowidła są autorstwa słowackiej malarki – Danieli Krajčovej. Malowidło, które pokrywa fasadę budynku przedstawia pochwałę życia. Obiekt ten powstał na bazie restauracji z XX wieku. Znajduje się w nim restauracja z pysznymi, regionalnymi daniami oraz pokoje gościnne. Z pensjonatu bardzo blisko mamy do jeziorka jak i do basenów kompleksu Aphrodite.

Tuż obok pensjonatu Encjan znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, w którym wyposażycie się w materiały o regionie, pamiątki i produkty regionalne. Tuż za pensjonatem czeka na Was niewielki sklepik z regionalnymi serami z mleka krowiego, owczego i koziego.

Dyplomata

Ten czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany jest nieco poza centrum Rajeckich Teplic, na wzniesieniu. Dzięki temu rozpościerają się z niego niezwykłe widoki na okolicę. Hotel oferuje pokoje o różnej wielkości w niezłych cenach. Na terenie hotelu znajduje się strefa Wellness ze sporym basenem oraz strefą saunową (sauna parowa, solna, Infrared i jacuzzi). Hotel posiada także niewielką bazę konferencyjną.

Młynarka

Młynarka to pensjonat zlokalizowany przy drodze wjazdowej do Rajeckich Teplic. Nie miałem okazji skorzystać z pokoi gościnnych, ale zjadłem tam pyszny obiad. Wyjątkowa, słowacka zupa Demikat i placki ziemniaczane z warzywami i mięsem były pyszne, a deser, który jest moim ulubionym z tych stron – szklance czy jak by to w Czechach nazwać szyszki z makiem były rewelacyjne. Na przeciwko pensjonatu znajduje się opisane w tekście Muzeum Transportu.

Čičmany

Čičmany to niepozorna wieś, która na pierwszy rzut oka, może wyglądać na skansen jest w pełni funkcjonującą wsią zamieszkaną przez ponad 120 osób. Ma w sobie coś, co sprawia, iż turyści z całego kraju i spoza jego granic odwiedzają ją regularnie! Powodem takiej sytuacji są kultywowane na miejscu tradycje dotyczące m.in. malowania domów, ale nie tylko

Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1272 roku. Mieszkańcy wsi trudnili się początkowo rolnictwem, hodowlą owiec, wytwarzaniem butów i bryndzy.

Tym co wyróżnia dzisiaj tą wieś są domy. Są one malowane od około 200 lat. Początkowo wzory te były prostsze i wykonywane wapnem. Pierwsze zdobienia chat miały na celu zabezpieczenie ich na rogach i od strony gruntu, a póżniej zaczęły pojawiać się szerzej. Dzisiejsze wzory pojawiły się w takiej formie po pożarze z 1921 roku. Współcześnie wykonywane są one często nowszymi technologiami niż wapno, a konkretnie zwykłymi farbami, ale idea zdobienia domów jest cały czas żywa.

Na miejscu oprócz ciekawych budowli zajrzyjcie koniecznie do Muzeum Regionalnego oraz Muzeum „Na drewnie malowane”. To interesujące placówki, w których dowiecie się sporo o lokalnym folklorze, tradycjach i ciekawych momentach z historii wsi (np. dotyczących produkcji kapci sprzedawanych w ZSRR).

Zajrzyjcie do artykułu – Čičmany

Ciekawostką jest, iż symbole z domów ze wsi Čičmany z znajdują się na czapkach reprezentacji olimpijskiej Słowacji.

Farma Bardy

Jednym z miejsc które udało mi się także odwiedzić podczas wyjazdu była forma Bardy. Farma ta zlokalizowana jest na terenie dawnego, składowiska gruzu, które właściciel uprzątnął i przygotowywał pod swoje potrzeby. Znajdziecie na niej dużo zwierząt, a wśród nich kozy, koniec, strusie, lamy, kaczki, koty i wiele innych.

Farma ta produkuje wyjątkowe sery kozie, które są bardzo smaczne i dostępne do kupienia na miejscu oraz w okolicznych sklepach. Na miejscu znajdziecie także restaurację, w której możecie skosztować dań kuchni słowackiej. Oczywiście w karcie znajdują się także pozycje z serami produkowanymi na miejscu. Przy samej farmie znajduje się, miejsce gdzie można zostawić rower.

Szopka – Rajecká Lesná

Na Słowacji, podobnie jak w Czechach, kultywowane są tradycje związane z szopkami bożonarodzeniowymi. Obiekty te są często całoroczne, a największą szopką w kraju jest ta zlokalizowana z miejscowości Rajecká Lesná. Została ona wyrzeźbiona manualnie przez Józefa Pekarę, a zajęło mu to około 15 lat. Cała szopka mierzy 8,5 metra długości, 2,5 metra szerokości i 3 metry wysokości. Wiele elementów szopki jest ruchomych – warto się dobrze przyjrzeć detalom.

Szopka ta zawiera elementy związane ze scenami biblijnymi, ale także sceny z życia codziennego na słowackiej wsi. Ciekawostką dla spostrzegawczych są znajdujące się na szczycie szopki przedstawienia znanych miejsc z całej Słowacji. Możecie wypatrzyć zamek bratysławski z UFO Tower, Bardejov i inne miasta, które mogliście spotkać na swojej drodze.

Muzeum Transportu

W Rajeckich Teplicach czeka na Was interesujący obiekt. To Muzeum Transportu, które przybliża historię tego obszaru na terenie Słowacji. Nie jest ono duże, ale w kilku pomieszczeniach prezentuje tematykę związaną głównie z transportem kolejowym oraz motorami. Czeka tam na Was rekonstrukcja pomieszczeń zawiadowcy stacji, makieta z kolejkami oraz archiwalne urządzenia kolejowe.

W pozostałych pomieszczeniach możecie zapoznać się z motorami sprzed lat. Na wystawie czekają na Was piękne eksponaty zarówno słowackich marek jak i marki Ariel, która trafiła na słowacką siemię z Wielkiej Brytanii. Na zwiedzenie muzeum zarezerwujcie około 30 minut. chyba, iż jesteście fanami transportu kolejowego lub motorów, to na pewno nieco dłużej.

Turystyka aktywna

Rajecka Dolina to miejsce nie tylko do odpoczynku w basenach i saunach. To wyjątkowe tereny do uprawiania turystyki aktywnej. Piękne widoki i wiele szlaków sprawiają, iż są to coraz popularniejsze formy spędzania wolnego czasu. Na terenie Rajeckiej Doliny trenowało i dalej trenuje wielu słowackich mistrzów rowerowych.

Rajecka Dolina – rowery

Ukształtowanie powierzchni sprawiaj, iż jest to region idealny na rower. Na miejscu znajdziecie kilka wypożyczalni. Rowery w nich są dobrej jakości i we wzorowym stanie. Najcześciej są one wspomagane elektrycznie co przy trudniejszych trasach okazuje się być bardzo dobrą funkcją.

W regionie dostępne są szlaki rowerowe o różnych stopniach trudności. Związane są one głównie z przewyższeniami i stromymi podjazdami. Szlaki te oznakowane są w terenie literami C, a jadąc rowerami możecie zatrzymać się w wielu ciekawych punktach po drodze. Opisy szlaków znajdziecie na stronie.

Rajecka Dolina – szlaki rowerowe
Rajecka Dolina – szlaki rowerowe
Rajecka Dolina – szlaki rowerowe

Rajecka Dolina – wędrówki

Pasma górskie otaczające opisywany region są pełne szlaków pieszych. Wiele szczytów czeka tylko na zdobycie i podziwianie widoków. W okolicy czekają na Was także Parki Narodowe, rezerwaty przyrody i ścieżki edukacyjne.

Rajecka Dolina – widok na dolinę

Kuchnia

Dolina Rajecka to region Słowacji, w którym bez problemu zjecie dania regionalne. W restauracjach znajdziecie także steka, burgera czy risotto, ale słowackie smaki są na pierwszym miejscu. Podczas mojej wizyty zjadłem bardzo dużo smacznych dań. Możemy zacząć od klasyki czyli zupy czosnkowej i smażonego sera z frytkami i sosem tatarskim, ale to by było za mało. Mój wyjazd zbiegł się z dniem św. Marcina więc miałem także okazję spróbować kaczki z różnych wersjach, która smakowała wybornie. Jedliśmy ją np. w Reštaurácia Eden pri Rajci z dobrym winem i płonącym w tle kominkiem było to idealne podsumowanie dnia.

W wielu miejscach możecie napić się dobrej kawy i zjeść coś słodkiego. Być może kuchnia słowacka nie słynęła z wielu deserów, ale to się zmienia i regularnie możecie spotkać pyszne słodkości. Jednym z miejsc, gdzie możecie przystanąć na nie tylko coś słodkiego jest np. Kaštieľ Čičmany – strudel orzechowy z bitą śmietaną i owocami leśnymi to strzał w dziesiątkę!

Browar Flamm

Rajecka Dolina ma na swoim terenie jeden browar, który posiada restaurację, w której możecie smacznie zjeść i popróbować lokalnych wyrobów. Sam browar również możecie zwiedzić i poznać ze szczegółami proces powstawania piwa. Oprócz klasycznych piw, produkowane są w nim także piwa specjalne, np. jesienią dyniowe, a na Boże Narodzenie pomarańczowe z przyprawami.

Na uwagę zasługuje też restauracja, która serwuje smaczną, słowacką kuchnię z inspiracjami międzynarodowymi. o ile jesteście w większej grupie, to warto wziąć specjalną deskę przekąsek, w której znajdziecie sporo lokalnych przysmaków takich jak wątróbka, pierogi z bryndzą, paluszki, kapustę, żeberka i wiele innych pyszności.

Na a miejscu możecie kupić także piwa na wynoś, a w sklepiku czeka na Was sporo pamiątek związanych z piwem jak i samym browarem. Browar oferuje także noclegi w stylowych pokojach.

Vinoteka

Pomimo tego, iż słowackie wina nie są w Polsce dostępne na każdym rogu, to zyskują one jednak coraz szersze grono fanów. Słowacja posiada sześć regionów winiarskich, w których powstają wina nagradzane na międzynarodowych konkursach i przede wszystkim, co najważniejsze doceniane są przez konsumentów.

Moją bazą podczas zwiedzania regionu Rajecka Dolina były Rajeckie Teplice. W położonym niedaleko hotelu budynku oznaczonym jako Mestská tržnica (Kuneradská cesta 17/3) znajduje się Vinoteka SUD-VIN Rajecké Teplice, w której możecie spróbować słowackich win i innych alkoholi. Możecie umówić się na degustację, podczas kto®ej właściciel opowie Wam o różnych szczepach i regionach winiarskich kraju.

Na miejscu możecie spróbować także innych alkoholi produkowanych na terenie Słowacji. Jednym z lokalnych trunków jest Čaj Čičmanský – 52% alkohol powstający z mieszanki ziół z dodatkiem śliwek – słodki i rozgrzewający.

Rajecka Dolina i … Kofola?

Jeżeli sporo podróżujecie po Słowacji i Czechach to na pewno spotkaliście się z wodą mineralną marki Rajec. To nie przypadek – Dolina Rajecka, a adekwatnie miasto Rajec daje jej swoją nazwę. Zakład produkcyjny znajduje się w miejscowości Rajecká Lesná, a oprócz wspomnianej wody, produkowana jest w nim… Kofola i Vinea – dwa napoje, które uwielbiam, a i Wy powinniście spróbować będą na Słowacji lub w Czechach.

Rajecka Dolina – warto odwiedzić?

Rajecka Dolina to idealne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej wokoło miasta Rajeckie Teplice znajduje się sporo szlaków rowerowych są one o różnej m stopniu trudności zarówno łatwe jaki te nieco trudniejsze o bardzo wysokich przewyższeniach o ile nie macie roweru nie musicie się przejmować na miejscu możecie go sobie wypożyczyć zwrot patrząc na to jak kształtowany jest teren zdecydowanie warto pomyśleć o rowerze wspomagany elektrycznie a widoki które rozpościerają się ze szczytów na pewno wam się spodobają

Szlaki rowerowe oznaczone są w terenie różnymi kolorami drogowskazem nie są może super Widoczne ale da się je na pewno znaleźć nie ma tutaj raczej wielu ścieżek rowerowych często te szlaki biegną po prostu szlakami ścieżkami leśnymi lub drogami publicznymi ale my Wędrujący nie odczuliśmy żadnego problemu z tym związanego

Idź do oryginalnego materiału