Radziejowa w Beskidzie Sądeckim. Najkrótszy szlak z Obidzy. Trasa do wieży widokowej

mynaszlaku.pl 3 miesięcy temu

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego mierzący 1266 m n.p.m. Na górze znajduje się drewniana wieża widokowa, z której rozciągają się wspaniałe widoki. Można obejrzeć między innymi: Tatry, Pieniny, Beskidy Żywiecki czy Gorce. My podczas wycieczek najczęściej wybieraliśmy najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Radziejową z Obidzy. Z dzieckiem najlepiej wybrać ten szlak i polecamy go również jeżeli ktoś wędruje na wschód słońca. Radziejowa zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Beskid Sądecki – Radziejowa: to warto wiedzieć

Najkrótszy szlak na Radziejową prowadzi z Obidzy przez Wielki Rogacz. Opis tej trasy znajduje się w tym wpisie. Na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego możesz dojść również pięknym szlakiem z Rytra przez Niemcową. Przy czerwonym szlaku z Rytra znajduje się Chatka pod Niemcową – klimatyczne miejsce w Beskidzie Sądeckim.

Ścieżka z Obidzy jest bardzo widokowa, więc tam warto kierować swoje pierwsze kroki. Okolice Wielkiego Rogacza to jedne z najlepszych punktów widokowych na Tatry, Pieniny i Magurę Spiską. W pobliżu znajduje się Schronisko PTTK na Przehybie. Oba miejsca można zobaczyć podczas jednej wycieczki. Zachęcamy do przeczytania wpisu na naszym blogu, w którym opisujemy nasze najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Sądeckim.

Radziejowa – parking przy szlaku w Obidzy

Parking znajduje się przy drodze asfaltowej, kilkaset metrów przed Bacówką na Obidzy. Postój jest tam bezpłatny. Dojazd jest wąską drogą asfaltową.

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu w Obidzy: 49.4193, 20.6287.

Mapa z zaznaczoną trasą naszej wycieczki

Cała trasa tam i z powrotem wychodzi około 3 godziny. Cała trasa mierzy 10,8 km. Zobacz poniżej na mapę naszej trasy.

Opis szlaku na Radziejową

Na Radziejową wychodzimy najłatwiejszym i najkrótszym szlakiem z Obidzy. Idziemy asfaltem z parkingu do góry. Już od początku pojawiają się interesujące widoki. Dawniej można było jechać jeszcze dalej na parking. Był on tutaj, gdzie kończą kamienne płyty. Teraz wstawili na dole znak zakazu wjazdu. Maszerujemy pod górę, mijamy Bacówkę na Obidzy i wychodzimy po kamiennych płytach na Przełęcz Gromadzką.

Przełęcz Gromadzka – węzeł szlaków turystycznych

Prowadzi nas cały czas szlak koloru czerwonego, który za chwilę odejdzie do Jaworek przez Ruski Wierch 935 m n.p.m. Po kilkunastu minutach stajemy przy węźle szlaków. Szlak zielony biegnie na Eliaszówkę i jest to odcinek Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego. GSBS idzie dalej przez Rogacze, Radziejową na Przehybę, czyli tym szlakiem co aktualnie idziemy. W pogodny weekend można tutaj na szlaku spotkać wielu turystów. Idziemy za kolorem niebieskim i czerwonym, mijając rozejście szlaków. Tutaj możemy skręcić w lewo i dotrzeć szlakiem granicznym na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin. Jest to piękna, ciekawa, ale też długa trasa, jeżeli chcemy zejść aż do Szczawnicy. Bardzo ją polecamy, ponieważ kiedyś nią szliśmy.

Polana Litawcowa – miejsce widokowe na Tatry

Po kilku minutach wychodzimy na pierwsze poważne widokowe miejsce, czyli na Polanę Litawcową, z której zawsze widzimy Tatry oraz Wysoką. Niegdyś były to łąki Łemków z miejscowości Biała Woda. Po ich wysiedleniu w ramach Akcji Wisła część łąk została zalesiona. Niezalesiony pozostał tylko wąski pas na grzbiecie. Czemu to miejsce jest takie wyjątkowe? Na szlaku Obidza – Radziejowa mamy najładniejsze widoki z całego Beskidu Sądeckiego na Tatry i tutaj właśnie te widoki się rozpoczynają.

Mały Rogacz, Przełęcz Obrazek i Wielki Rogacz

Przechodzimy przez polanę i na drzewie widzimy kolejne tabliczki. Szlak czerwony idzie przez Ruski Wierch do Jaworek, a my skręcamy w prawo na Wielki Rogacz. Idziemy chwilę przez las. Nie trwa to długo, bo znowu otwierają nam się widoki na łańcuch Tatr i Pieniny. Krajobrazy są coraz okazalsze. Zdobywamy wysokość i stajemy na Małym Rogaczu. Wychodzimy na Przełęcz Obrazek i wchodzimy na Główny Szlak Beskidzki. Przed nami trójka turystów, jak się potem okazuje z Gdyni, nocowała pod Niemcową, a wędruje od piątku z Jaworzyny Krynickiej przez Halę Łabowską i Cyrlę.

Przełęcz Żłobki w drodze na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Po Małym Rogaczu przychodzi czas na Wielkiego. Jest on zalesiony, a pod nim kolejny szlakowskaz. W tym właśnie miejscu spotykamy się z czerwonym szlakiem, czyli Głównym Szlakiem Beskidzkim. Przyszedł on z Rytra i prowadzi przez Radziejową na Przehybę i dalej do Ustronia w Beskidzie Śląskim.

Radziejowa – najostrzejsze podejście na trasie

Przed nami krótkie zejście na Przełęcz Żłobki, a następnie ostre podejście już na samą Radziejową. Na przełęczy mamy żółtą ścieżkę, która idzie do Rytra i czerwony szlak, który trawersuje Radziejową. Komu nie chce się iść na wieżę, to może bezpośrednio tą trasą udać się na Przehybę. Naszym calem jest Radziejowa, więc nie zmieniamy szlaku.

Wchodzimy na chwilę do lasu i pniemy się ostro pod górę. Tutaj mamy najtrudniejszy odcinek szlaku – dość ostro pod górę. Widoki jednak wynagradzają wszystko. Wychodzimy po kamieniach i przez las na szczyt. Trasa jest bardzo dobrze wydeptana. Trzeba tylko uważać na luźne kamienie pod nogami.

Beskid Sądecki – wieża widokowa na Radziejowej

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Udało nam się go zdobyć już ponad 10 razy. Po drewnianych stopniach wchodzimy na górę. Z najwyższego piętra rozciągają się cudowne widoki. Z wieży na Radziejowej widać Tatry, Beskid Żywiecki, Gorce, Pieniny i góry na Słowacji.

Nowa wieża widokowa na Radziejowej. Dawniej również stała tutaj drewniana wieża, ale rozebrano ją ze względu na zły stan techniczny i wybudowano nową.

Radziejowa – pieczątka do Korony Gór Polski

Pieczątki na szczycie nie ma, natomiast można ją uzyskać w Bacówce na Obidzy, oddziale Pienińskiego PTTK w Szczawnicy, Schronisku PTTK na Przehybie lub w zajeździe PTTK pod Roztoką.

Radziejowa z dzieckiem

My Radziejową zdobyliśmy z dzieckiem. Wybraliśmy wtedy szlak z Obidzy, czyli ten, który tutaj opisaliśmy.

Wschód słońca na Radziejowej

Serdecznie polecamy każdemu wycieczkę na Radziejową na wschód słońca. Najlepiej wybrać szlak z Obidzy, żeby dotrzeć do wieży widokowej jak najszybciej.

Idź do oryginalnego materiału