Racuchy na kefirze to mój smak z dzieciństwa. Moja babcia i mama bardzo często smażyła je na śniadanie, podwieczorek lub kolację. Są delikatne, puszyste, chrupiące, lekkie i smakują jak u babci. Moje dzieci uwielbiają z kwaśnym jabłkiem i posypane cukrem pudrem. Zapraszam po prosty i szybki przepis, który uda się każdemu.
Dzięki temu, iż do racuchów na kefirze używam proszku do pieczenia, ciasto nie musi wyrastać i gwałtownie mogę usmażyć. Latem zamiast standardowych jabłek do racuchów możesz dać inne, sezonowa owoce: wiśnie, maliny, jagody, borówki. Kiedyś moja babcia robiła takie racuchy na prawdziwym, zsiadłym mleku. Dziś łatwiej jest kupić naturalną maślankę lub kefir.
Racuszki wykonasz w 15 minut i usmażysz je z ogromną przyjemnością w 20 minut.
Racuchy na kefirze – składniki.
Kaloryczność: 230 kcal w 100 g. Szklanka to pojemność 250 ml. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- 300 g mąki pszennej: zwykła lub tortowa (2 pełne szklanki)
- 400 ml kefiru (ewentualnie maślanki naturalnej lub jak kiedyś na prawdziwym, zsiadłym mleku)
- 2 średnie jajka rozmiar L
- 2 średnie jabłka (lub inne sezonowe owoce)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 płaskie łyżki cukru pudru (lub zwykłego w kryształkach)
- pół łyżeczki soli
Dodatkowo:
- olej do smażenia (około 200 – 250 ml)
- cukier puder do posypania
Sposób wykonania racuchów na kefirze.
Do przygotowania puszystych racuchów na kefirze potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, rózgi kuchennej lub miksera, patelni.
Wszystkie składniki na racuchy powinny być w temperaturze pokojowej. Dlatego szczególnie kefir oraz jajka wyjmuję wcześniej z lodówki, aby się ogrzały.
Do miski wlewam 400 ml kefiru i wbijam 2 jajka (oba składniki koniecznie w temperaturze pokojowej). Wszystko mieszam dzięki widelca lub rózgi kuchennej.
Następnie wsypuję 2 szklanki mąki pszennej wraz z łyżeczką proszku do pieczenia. Wsypuję 2 płaskie łyżki cukru i pół łyżeczki soli. Wszystko mieszam ze sobą dokładnie rózgą kuchenną. Możesz także użyć miksera (średnie obroty). Mieszam krótko do czasu, aż składniki się połączą.
Jabłka obieram, przekrawam i usuwam gniazda nasienne i ogonki. Następnie kroję w kostkę lub plasterki, dodaję do ciasta i mieszam. Otrzymuję gęste ciasto na racuchy. Gotowe ciasto przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam na 15 minut, aby odpoczęło. W tym czasie przygotowuję patelnię oraz olej.
PS. jeżeli chcesz, aby racuchy były bardzo puszyste, to dodaj oddzielnie żółtka i ubite na sztywną pianę białka. Pianę z białek połącz na sam koniec mieszając delikatnie drewniana łyżką.
Smażę racuchy na kefirze.
Rozgrzewam szeroką patelnię z grubym dnem. Wlewam warstwę około 3 – 5 mm oleju. Na rozgrzany tłuszcz dzięki łyżki wykładam od 3 do 4 placuszków. U mnie 1 racuch powstaje z 1 czubatej łyżki ciasta. Smażę na średnim ogniu (minimalnie mniejsza niż średnia moc) z każdej strony na rumiano. Pierwszą stronę smażę przez około 3 minuty, a drugą stronę przez około 2 – 2,5 minuty. jeżeli racuchy smażą się na rumiano szybciej, to zmniejsz ogień. jeżeli natomiast dłużej, to zwiększa ogień. Przy ostatnich partiach racuchów uzupełniam ubytek oleju. Po usmażeniu oczywiście odsączam z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Racuchy na kefirze są już gotowe i smakują wybornie, jak u babci.
Zobacz też:
Puszyste racuchy z jabłkami bez drożdży
Jeśli lubisz racuchy na drożdżach to polecam tradycyjne racuchy drożdżowe. Dla osób będących na diecie, polecam także racuchy drożdżowe pieczone w piekarniku.
Racuchy najlepsze są na ciepło, posypane cukrem pudrem.
Życzę smacznego!