Puk puk, tu straż miejska. Kara 5000 zł za brak jednego wpisu może zaskoczyć mieszkańców

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Straż miejska Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl


Od początku tego roku w życie weszły przepisy, na podstawie których straż miejska moża przeprowadzić kontrolę w twoim domu. Służby sprawdzą, czy nieruchomość została zgłoszona do CEEB. jeżeli tego nie zrobiłaś, mandat masz jak w banku.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków zbiera informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy właściciel domu oraz zarządca budynku ma obowiązek zgłosić, z jakiego źródła ogrzewania korzysta. Do wypełnienia wniosku potrzebne są dane budynku, informacja o źródłach ciepła oraz dane kontaktowe.


REKLAMA


Zobacz wideo Bartłomiej Annusewicz: 30-40 tysięcy za metr kwadratowy to norma w nieruchomościach premium


Ruszyły kontrole ogrzewania w domach. Kara może zaboleć portfel
Cała procedura jest bezpłatna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele nowych budynków mają 14 dni na wpis do CEEB. Od początku 2024 roku strażnicy miejscy mogą zapukać do twoich drzwi i sprawdzić, czy złożyłaś odpowiedni wniosek i nieruchomość jest wpisana do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.


Służby chętnie korzystają z tej możliwości. Jakiś czas temu w Poznaniu w jednym miesiącu przeprowadzono aż 450 kontroli. jeżeli okaże się, iż wniosek nie został złożony albo iż podałaś nieprawdziwe dane, możesz otrzymać grzywnę w wysokości od 500 do 5000 zł.


Straż miejska Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl


Deklaracja CEEB jest obowiązkowa w jednym przypadku. Jak ją złożyć?
W poprzednich latach za brak wpisu do CEEB praktycznie nie było kar, bo nikt tego nie kontrolował. Teraz straż miejska sprawdza nie tylko to, czym palimy w piecu, ale także jakiej klasy jest urządzenie. jeżeli chcesz dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, możesz zrobić to przez internet, listownie albo w urzędzie miasta lub gminy. Musisz złożyć wniosek, jeżeli źródło ciepła nie przekracza 1 MW nominalnej mocy cieplnej. Celem powstania CEEB i umożliwienia kontroli jest poprawa jakości powietrza.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału