Wykipienie i przypalenie mleka to nieprzyjemne elementy gotowania, które mogą przytrafić się każdemu. Mleko bardzo gwałtownie się przypala, przez co wystarczy chwila nieuwagi, aby wydawało się, iż potencjalnie musimy je wylać, ponieważ ma ono gorzki smak i nieprzyjemny zapach. Niemniej można temu zaradzić — kilka trików zniweluje te mankamenty i pozwoli na zużycie mleka.
Jak uratować przypalone mleko? Wypróbuj trik z solą
Ciepłe mleko jest często potrzebnie i to nie tylko do płatków. Czasami używany go również do ciast czy też deserów. Tak więc przypalone mleko nie jest niczym rzadkim i zdarza się choćby najlepszym. Jednak to jak je uratować nie jest takie oczywiste. Zwyczaj taki produkt ląduje w zlewie, ponieważ obawiamy się gorzkiego smaku i przykrego zapach, ale te cechy można zniwelować. Jak to zrobić?
Jeśli zauważymy, iż mleko się przypaliło, to trzeba działać gwałtownie — należy je przelać do czystego garnka i dodać szczyptę soli oraz zagotować. Ta przyprawa sprawi, iż zniwelujemy gorzki posmak i mleko będzie nadawało się do użycia. Niewielka ilość nie wpłynie na smak więc bez obaw, będzie można je użyć również do słodkich deserów. Przyprawę tę warto mieć pod ręką nie tylko w chwili, gdy mleko się przypali, przyda się ona również, aby temu zapobiegać.
Dodanie do mleka soli zapobiega kipieniu i przypalaniu, tak więc prewencyjnie można ją dosypać za pierwszym razem — jest to szczególnie przydatne, jeżeli przygotowujemy kilka rzeczy w kuchni. Dodatkowo sól to konserwant znany od wieku, jego dodatek może wydłużyć przydatność mleka.
Sprawdź także: Polacy zapomnieli o tym soku, a to błąd. Pij codziennie, a serce ci podziękuje
Jak jeszcze można uratować przypalone mleko?
Poza solą nasze babcie stosowały również inne triki, które pozwalały uratować przypalone mleko. Domowe sposoby uwzględniają m.in. użycie cukru waniliowego. Jak za jego pomocą można uratować przypalone mleko? Postępujemy tak samo jak z solą — mleko przelewamy do czystego garnka, dodajemy pół łyżeczki cukru waniliowego i ponownie zagotowujemy.
Ostatnim sposobem jest przelanie mleka do czystego garnka i zagotowanie pod zwilżoną ściereczką (najlepiej bawełnianą). Zagotowanie mleka pod takim przykryciem powinno zniwelować gorzki smak i zapach. Ponadto jeżeli chcemy minimalizować ryzyko przypaleń, to warto przepłukać garnek zimną wodą.
Zobacz też:
Nie wyrzucaj skórek pomarańczy. Zrobisz z nich świąteczną świecę
Powieś kilka gałązek w łazience. Zapomnisz o przeziębieniu na całą zimę
Nie tylko pochłania wilgoć. Zdziwisz się, ile zastosowań może mieć ryż