Jesienią balkon może być tak samo bogaty w kolorowe kwiaty, jak wiosną czy latem. Słoneczne wrześniowe i październikowe popołudnia na świeżym powietrzu w otoczeniu pachnących roślin będą wspomnieniem wakacyjnego relaksu. Miejsce przekwitłych wiosennych i letnich roślin z powodzeniem zajmą kwiaty jesienne. Jak przygotować balkon na jesień? Zacznijmy od wybrania gatunków, które sprawdzają się w niższych temperaturach.
Aranżacja balkonu to jedno z ulubionych zajęć wielu miłośników domowej uprawy roślin. Mimo coraz częściej odczuwanego chłodu na dworze i dużo niższych temperatur w nocy przez cały czas możemy trzymać na nim kwiaty. Trzeba jednak wybrać gatunki przystosowane do jesiennych warunków.
Jak udekorować balkon na jesień?
Ciepła jesień to dobry moment na schwytanie ostatnich promieni słońca zanim nadejdą chłody. jeżeli mieszkamy w bloku lub domu jednorodzinnym i posiadamy balkon, na którym chcielibyśmy spędzić ostatnie słoneczne dni, to zdecydowanie warto odpowiednio go udekorować. Jesienny balkon powinien być subtelnie oświetlony, przytulny i pełen wielobarwnych, pachnących kwiatów.
Jesienne oświetlenie może tworzyć klimatyczną atmosferę, dodając ciepła do wystroju balkonu. Styliści sugerują girlandy świetlne o ciepłej barwie, które mogą być zarzucone bezpośrednio na barierki lub rozwieszone na pergolach. Girlandy możesz wykorzystywać przez cały rok. Gotowe lub wykonane własnoręcznie lampiony i latarenki w jasnych, pastelowych odcieniach wprowadzą magiczny nastrój. Można je stawiać na podłodze, na parapecie lub na pomalowanych na jasny kolor drewnianych skrzynkach.
Na balkonie nie może zabraknąć dekoracyjnych koców, w które otulimy się wieczorami, aby poczytać książkę lub obejrzeć ulubiony serial. Koce powinny być wykonane z wełny lub grubej bawełny. We wprowadzeniu jesiennego nastroju pomogą miękkie, bawełniane poduszki w ciepłej kolorystyce, najlepiej czerwone, żółte, fioletowe, beżowe, jasnorude lub brązowe. Oprócz gładkich tkanin świetnie sprawdzą się koce i poszewki ozdobione typowo jesiennym wzorem.
Rodzaje kwiatów na jesienny balkon
Jeśli pogoda za oknem jest sprzyjająca, nie rezygnuj z mebli wypoczynkowych na balkonie, szczególnie jeżeli jest osłonięty od deszczu, a pokrycia tkanin są wodoodporne. Mogą to być meble wykonane z naturalnych materiałów lub imitujące takie materiały. Sprawdzają się fotele i stoły lub skrzynie z rattanu służące do przechowywania poduszek lub innych przedmiotów, które są narażone na przemakanie. W roli dekoracji polecamy duże wiklinowe kosze i osłonki.
Zanim przystąpimy do przygotowania jesiennych dekoracji należy usunąć lub przenieść w inne miejsce kwiaty, które zdobiły balkon wiosną oraz latem i dokładnie sprzątnąć całą powierzchnię. Przesuwamy skrzynki z pelargoniami, lobeliami i surfiniami na ustronne stanowisko, a w zamian na balkonie umieszczamy nowe kompozycje kwiatowe. Sięgaj po rośliny odporne na niskie temperatury i przemarzanie oraz gatunki zimozielone, które, gdy są odpowiednio zadbane, mają szanse przetrwać kilka sezonów.
Do tego celu nadaje się znakomicie bukszpan, który dobrze znosi mrozy, szczególnie w miejscach osłoniętych od wiatru. Architekci krajobrazu rekomendują na jesień i zimę do sadzenia na balkonie w donicach lub pojemnikach. Zimozielony krzew niezrzucający liści na zimę można w zależności od wysokości sadzić jako pojedynczy akcent w donicy lub stworzyć gęsty żywopłot z kilkunastu sztuk. Niektóre odmiany mają żółte lub białe obwódki wokół liści, co podnosi walory estetyczne krzewu.
Co do skrzynek balkonowych jesienią?
Jesienią szczególnie efektownie prezentują się na balkonie wrzosy. Kwiaty te wyróżniają się unikalnymi barwami – od różowych i fioletowych po liliowe odcienie. Najlepiej łączyć kilka różnych kolorów krzewinek, tworząc na balkonie kompozycję różu, bieli, zieleni i fioletu, która przeniesie naszą wyobraźnię do ciepłych dni pełnych promieni słońca.
Wrzosy trzeba po zakupie przesadzić do większych balkonowych donic. Z reguły przyjmuje się zasadę 15 cm średnicy w donicy na jedną roślinkę. Pojemniki nie muszą być głębokie, gdyż kwiaty mają płytki system korzeniowy. Szczególnie atrakcyjnie wrzosy prezentują się w doniczkach plecionych o jasnych barwach. Odpowiednie będą również zwykłe brązowe plastikowe pojemniki przymocowane do barierki balkonu.
Co do doniczek na jesień?
Do kwiatów, które jesienią doskonale zdobią balkon czy taras, należą chryzantemy. Są odporne na niskie temperatury, a do tego dostępne w sprzedaży w różnych barwach, co pozwala tworzyć interesujące kompozycje. Rośliny kwitną jesienią i zdobią balkon aż do przymrozków, nie wymagając szczególnej pielęgnacji.
Jeśli dysponujemy dużym balkonem i mamy duże prostokątne donice z pergolami, to można w nich posadzić zimozielony bluszcz, który doskonale przetrwa zimową aurę. Ciekawym pomysłem na jesienne kompozycje jest dosadzenie do bluszczu mniejszych drzewek w odmianie karłowatej, które po opadnięciu liści można dekorować np. światełkami lub lampionami.
Co posadzić na balkonie w październiku?
W październiku możemy na balkonie posadzić astry, które są roślinami wieloletnimi mogącymi zimować w gruncie. Niektóre gatunki kwitną wiosną, a inne latem lub jesienią. Astry jesienne zachwycają barwami od różowej przez liliową i fioletową po niebieską. Można je podziwiać do końca listopada.
Do mniej popularnych roślin kwitnących jesienią na fioletowo lub biało należy hebe, krzaczasta roślina osiągająca wysokość 30 cm. Ostatnio coraz bardziej modne staje się sadzenie iglaków w pojemnikach lub donicach i stawianie ich na balkonach czy tarasach.