Przewodnik po kolejach wąskotorowych 2024

kolejblog.wordpress.com 1 tydzień temu

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) wydał aktualną wersję bezpłatnego internetowego przewodnika po polskich kolejach wąskotorowych. zawierającego wiele praktycznych informacji o tych atrakcjach turystycznych. Są w nim informacje o rozkładach jazdy, cenach biletów i dodatkowych atrakcjach, które oferują przewoźnicy wąskotorowi.

Ignacy Góra, prezes UTK, napisał we wstępie do tego przewodnika:

Koleje wąskotorowe odgrywały w historii Polski istotną rolę w transporcie pasażerskim i towarowym. Niektóre koleje przewoziły w regularnym ruchu choćby ponad milion pasażerów rocznie. Przemiany gospodarcze i ustrojowe, a także dynamiczny rozwój transportu samochodowego sprawiły, iż adekwatnie wszystkie koleje wąskotorowe w Polsce z czasem straciły na znaczeniu, zostały uszczuplone pod względem długości linii kolejowych lub całkowicie rozebrane.

Dopiero determinacja i zaangażowanie miłośników kolei, lokalnych władz, a czasem Funduszy Europejskich sprawiły, iż dzisiaj możemy cieszyć się z 26 funkcjonujących
kolei wąskotorowych. Ich łączna długość to niemal 420 km linii, po których poruszamy się unikatowymi, zabytkowymi lokomotywami i wagonami.

W 2023 r. z przejażdżki wąskotorówkami skorzystało ponad 948 tys. pasażerów. Koleje wąskotorowe zdecydowanie wracają do łask. Utwierdza mnie w tym przekonaniu powrót Helskiej Kolei Wąskotorowej – z bardzo ciekawą trasą, która wiedzie choćby przez schron, dostarczając dodatkowych atrakcji.

Może warto dodać, iż wiele kolei wąskotorowych była budowanych na potrzeby rolnictwa czy leśnictwa: dowozy buraków do cukrowni czy drewna do tartaków.

Żuławska Kolej Dojazdowa (Wikpedia)
Mapa kolei wąskotorowych (źródło: UTK)

Każdej z 26 kolei poświęcone są dwie lub trzy strony, zawierające dane kontaktowe, rozkład jazdy, informacje o atrakcjach towarzyszących przejazdowi i o zestawieniu pociągu, ceny biletów wraz z kanałami ich sprzedaży i stosowanymi ulgami, oraz informacje o dojeździe.

Przewodnik jest wygodny w użyciu: jest indeks nazw kolei, spis według województw oraz interaktywna mapa. Został on napisany na podstawie informacji dostępnych w kwietniu 2024, więc sugeruję, by przed podróżą sprawdzić na czy podstawowe informacje (cena, rozkład jazdy) są przez cały czas aktualne.

Bezpłatny przewodnik jest do pobrania ze strony UTK (pdf, niecałe 36 MB)

Idź do oryginalnego materiału