Chiacchiere — składniki
Do przygotowania rzymskich faworków, czyli chiacchiere, będziemy potrzebować:
- 2 jajka,
- 2 łyżki likieru,
- 250 g mąki pszennej,
- 30 g masła,
- 50 g cukru,
- cukier puder do posypania,
- olej do smażenia,
- skórka starta z jednej cytryny,
- szczypta soli.
Oczywiście w prawdziwym włoskim przepisie trzeba wykorzystać klasyczny likier ze słonecznej Italii. W tym przypadku najlepiej sprawdzi amaretto bądź limoncello. Do smażenia włosi najczęściej wykorzystują olej rzepakowy w przeciwieństwie do smalcu, z którego korzystamy przy przygotowywaniu klasycznych, polskich chruścików.
Sprawdź również: Najlepsza przekąska na karnawałową zabawę. Wystarczy jajko i 4 dodatki
Jak przygotować chiacchiere?
Masło rozpuść i ostudź. Do dużej miski wsyp mąkę, cukier i sól. Wbij jajka, dolej likier, dodaj masło oraz skórkę z cytryny. Całe ciasto dokładnie zagnieć — możesz to zrobić przy użyciu miksera z hakami lub manualnie. Ciast na chiacchiere zawiń w folię spożywczą i odstaw na około pół godziny, by odpoczęło. Po tym czasie podziel je na kilka mniejszych porcji i każdą rozwałkuj każdą na bardzo cienki placek. Pokrój ciasto nożem lub radełkiem na prostokąty o wielkości ok. 10 × 5 cm. Na środku wytnij dziurkę, by przełożyć kokardkę.
Sprawdź również: Smaczna i zdrowa surówka z zapomnianego warzywa. Zrobisz ją w 5 minut
Przygotuj głęboką patelnię lub garnek z grubym dnem do smażenia chiacchiere. Wlej do niego dużą ilość oleju i rozgrzej do temperatury ok. 180 stopni Celsjusza. Rzymskie faworki smaż partiami, po kilka sekund z jednej strony. W momencie, gdy nabiorą złocistego koloru, wyjmij je i przełóż na wyłożony ręcznikiem papierowym talerz. Usmażone rzymskie faworki posyp dużą ilością cukru pudru. Możesz także polać je... roztopioną mleczną czekoladą. jeżeli chcesz przygotować jeszcze bardziej włoskie chiacchiere dodaj do ciasta odrobinę prawdziwej wanilii.
Zobacz też:
Te pączki możesz jeść choćby na diecie. Nie podnoszą cukru
Ciasto, które zrobisz w 15 minut. Podaj je niezapowiedzianym gościom, a poproszą o przepis
Polacy lubią tę zupę, ale nie znają jej działania. Jest jak balsam dla jelit