Przemoc wobec dzieci. Liczby nie odzwierciedlają skali zjawiska

faktyoswiecim.pl 2 dni temu





19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Tym roku to także finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, liczby brzmią dramatycznie. 79 procent dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. 26 procent stało się ofiarami wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a osiem procent z kontaktem fizycznym. 32 procenty dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej.

W powiecie oświęcimskim do organów ścigania trafia od kilku do kilkunastu zgłoszeń dotyczących przemocy wobec dzieci rocznie. Te liczby na lokalnym podwórku, podobnie jak w całej Polsce, nie odzwierciedlają skali zjawiska.

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci jest w naszym kraju takę dniem finału kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Jej głównym partnerem jest Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka. W Małopolsce projektowi patronuje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które mają na celu uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa, propagowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

„Krzywda. Cierpienie. Czasem nawet, powiedziałbym, życiowe, niezawinione okaleczenie. I to dojmujące przekonanie, iż świat jest tak po prostu zły i nieprzyjazny… W swojej praktyce psychologa, terapeuty wiele razy miałem do czynienia z dziećmi, które właśnie tak na świecie się zawiodły, które świat skrzywdził i poturbował… Kampania Dzieciństwo bez Przemocy” jest ważnym momentem mobilizacji całego społeczeństwa do reagowania na przemoc, do uważności w wychowaniu dzieci oraz do ich podmiotowego traktowania” – ocenia Krzysztof Jan Klęczar.

W dniu finału kampanii przypadającemu w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz szereg innych obiektów architektonicznych rozświetlą się na czerwono.

Idź do oryginalnego materiału