Przełożenie wizyty w Urzędzie Pracy. Jak można usprawiedliwić nieobecność?

rodzice.pl 1 tydzień temu

Przełożenie wizyty w Urzędzie Pracy może być kłopotliwe, chociaż czasami nie ma innego wyboru. jeżeli termin nam nie odpowiada, można spróbować go zmienić. Niepojawienie się na spotkaniu bez uprzedzenia może bowiem skutkować dość przykrymi konsekwencjami. Czy można przełożyć wizytę w Urzędzie Pracy? “Przegapiłam wizytę w Urzędzie Pracy” – co teraz zrobić? Jak sprawdzić termin wizyty w Urzędzie Pracy?

Jak wygląda przełożenie wizyty w Urzędzie Pracy?

Zgodnie z przepisami aby uzyskać statusu osoby bezrobotnej, konieczne jest złożenie oświadczenia, iż jest się zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Obowiązkiem każdej osoby zarejestrowanej jest zgłaszanie się do urzędu w wyznaczonych terminach na wizyty, podczas których potwierdza się chęć podjęcia zatrudnienia. Takie spotkania realizowane są mniej więcej co 30 dni.

Bezrobotny może otrzymać wezwanie także poza tymi cyklicznymi wizytami, jeżeli PUP ma dla tej osoby propozycję pracy lub szkolenia. jeżeli w danym terminie zarejestrowany nie może się zgłosić lub nie jest w stanie podjąć zatrudnienia (np. z powodu wyjazdu czy innych obowiązków) ma prawo do 10 dni kalendarzowych tzw. braku gotowości. Koniecznie musi jednak poinformować o tym urzędników, aby nie stracić statusu osoby bezrobotnej. Po upływie tych 10 dni należy zgłosić się do urzędu.

Wniosek o przesunięcie terminu wizyty w Urzędzie Pracy. Jak usprawiedliwić nieobecność?

Wyznaczone terminy wizyt w PUP można spróbować przełożyć, o ile bezrobotny skontaktuje się z urzędem z wystarczającym wyprzedzeniem, poinformuje o sytuacji i uzgodni to z doradcą. Niestawienie się w terminie bez powiadomienia grozi wyrejestrowaniem i utratą statusu osoby bezrobotnej na okres:

  • 120 dni w przypadku pierwszego niestawiennictwa,
  • 180 dni w przypadku drugiego niestawiennictwa,
  • 270 dni w przypadku trzeciego niestawiennictwa.

Nieobecność na wizycie w wyznaczonym terminie można usprawiedliwić:

  • zwolnieniem lekarskim na druku ZUS ZLA (dzięki temu trafia do PUP automatycznie, drogą elektroniczną),
  • zaświadczeniem ze szpitala o leczeniu (trzeba poprosić lekarza o wystawienie),
  • zaświadczenie z instytucji np. z sądu czy prokuratury o konieczności stawienia się w danym miejscu i terminie; jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, osoba bezrobotna powinna zgłosić się do urzędu w najbliższym dniu roboczym.

Zaświadczenia należy dostarczyć do urzędu w ciągu 7 dni.

Jak zmienić termin wizyty w Urzędzie Pracy? Jak odwołać wizytę w Urzędzie Pracy?

Zmiana terminu wizyty w Urzędzie Pracy lub Odwołanie wizyty jest możliwe po wcześniejszym poinformowaniu. Przysługujące bezrobotnemu do 10 dni niegotowości można wykorzystać w przeciągu jednego roku kalendarzowego, ale co ważne więc trzeba ich jednorazowo wykorzystywać w całości. Można zgłosić jeden więcej dni w zależności od potrzeb. Wcześniej zgłosić do PUP, w formularzu podając swoje imię i nazwisko oraz okres na jaki zgłaszana jest niegotowość. Konieczne podawanie powodu, dla którego nie możemy w danym terminie się stawić na wizycie.

Czytelnicy pytają o przełożenie wizyty w Urzędzie Pracy

Zapomniałam o wizycie w Urzędzie Pracy – co teraz?

Należy zgłosić się jak najszybciej i dostarczyć odpowiednie dokumenty potwierdzające przyczynę nieobecności, np. zwolnienie lekarskie. jeżeli taki dokument nie zostanie dostarczony, dana osoba traci status bezrobotnej.

Czy można zmienić termin wizyty w Urzędzie Pracy?

Przełożenie wizyty w PUP jest możliwe, o ile mamy do dyspozycji przysługujące 10 dni niegotowości. Trzeba o tym poinformować urząd z wyprzedzeniem, na przykład telefonicznie lub drogą elektroniczną.

Jak sprawdzić kiedy mam wizytę w Urzędzie Pracy?

Niektóre urzędy udostępniają specjalne platformy internetowe, gdzie można zalogować się przez profil zaufany lub przez ePUAP. Można także skontaktować się z urzędem telefonicznie i spytać o termin wizyty.

Idź do oryginalnego materiału